
Nemačka
Kako do penzije mnogo pre penzije
Neki zaposleni pokušavaju da steknu dovoljno, ne bi li prestali da rade i pre penzije, koja u Nemačkoj počinje u 67. godini. Da li je to zaista moguće, i ako jeste – kako, piše Dojče vele
Južnokorejski ustavni sud smenio je predsednika Jun Suk Jola, čime je potvrdio njegov opoziv u parlamentu zbog toga što je prošle godine proglasio vanredno stanje i zemlju bacio u najgoru političku krizu u više desetina godina. Jun je optužen i za pobunu, a ako ga proglase krivim, prete mu doživotna kazna zatvora ili smrtna kazna
Suspendovani predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol smenjen je sa funkcije nakon što je ustavni sud zemlje jednoglasno potvrdio odluku parlamenta o njegovom opozivu zbog odluke o proglašenju vanrednog stanja u decembru.
Nakon nedelja razmatranja i sve većih zabrinutosti za budućnost demokratije u Južnoj Koreji, svih osam sudija glasalo je za oduzimanje Junovih predsedničkih ovlašćenja.
Ova odluka znači da će vršilac dužnosti predsednika, Han Duk-su, ostati na funkciji dok Južnokorejci ne izaberu novog lidera u roku od 60 dana.
Han je obećao da će osigurati „da ne bude praznina u nacionalnoj bezbednosti i diplomatiji“ i da će održati javnu bezbednost i red do izbora.
U pisanoj poruci „voljenim građanima“ nakon smene, Jun je rekao da mu je bila „velika čast“ da služi kao predsednik.
„Duboko zahvaljujem svima koji su me podržavali i ohrabrivali uprkos mojim brojnim manama. Veoma mi je žao i kajem se što nisam ispunio vaša očekivanja. Uvek ću se moliti za našu voljenu Republiku Koreju i njene građane“, rekao je Jun, prenosi „Gardijan“.
Dok su demonstranti koji se protive Junu slavili odluku suda, mediji su izvestili da su neke od Junovih pristalica počeli da oštećuju policijska vozila u blizini zgrade suda.
U presudi koja je prenošena uživo, vršilac dužnosti predsednika suda Mun Hjong-be, rekao je da je odluka bila jednoglasna.
„S obzirom na ozbiljan negativan uticaj na ustavni poredak i značajne posledice kršenja od strane optuženog, smatramo da su koristi od očuvanja ustava njegovim uklanjanjem sa funkcije daleko veće od nacionalnih gubitaka zbog smene predsednika.“
Jun, koji nije bio prisutan na izricanju presude, ne može da uloži žalbu i sada mora da se fokusira na poseban krivični proces, jer je optužen za pobunu.
Preti mu smrtna kazna
Parlament, u kom dominira opozicija, glasao je za Junov opoziv sredinom decembra, dve nedelje nakon što je proglasio vanredno stanje tvrdeći da time sprečava „antidržavne“ opozicione snage, navodno naklonjene Severnoj Koreji, da unište zemlju.
Međutim, Jun je bio prinuđen da povuče ovu odluku nakon samo šest sati, kada su poslanici ignorisali pokušaje bezbednosnih snaga da zatvore parlament i glasali protiv njegove odluke.
Jun je tvrdio da nikada nije nameravao da u potpunosti uvede vojnu upravu i pokušao da umanji posledice događaja, ističući da niko nije ubijen niti povređen.
Jun je postao drugi južnokorejski predsednik koji je smenjen putem opoziva. Ako bude proglašen krivim u krivičnom postupku, preti mu doživotna kazna zatvora ili smrtna kazna, iako Južna Koreja nije izvršila nijednu egzekuciju od kasnih devedesetih.
Neki zaposleni pokušavaju da steknu dovoljno, ne bi li prestali da rade i pre penzije, koja u Nemačkoj počinje u 67. godini. Da li je to zaista moguće, i ako jeste – kako, piše Dojče vele
Vođa ekvadorske bande Adolfo Masias Vilamar, poznat pod nadimkom Fito, koji je povezan sa Balkanom, izručen je Sjedinjenim Američkim Državama
U severnoj Gazi je u subotu ubijeno 67 ljudi dok u čekali u redu za hranu, još šestoro na drugim lokacijama, i još 32 u južnoj Gazi
Izrael je izdao upozorenje o evakuaciji centralnog dela Gaze, uprkos strahu porodica izraelskih talaca da se tamo nalaze njihovi rođaci. U međuvremenu, stotine civila čeka pomoć koja ne stiže, dok UN upozoravaju na glad i kolaps zdravstvenog sistema
Slučaj Epstajn je simbol „močvare“ i svih teorija zavere o eliti koja „zaista vlada svetom“. Tramp je stekao slavu (i glasove birača) obećanjem da će „tu močvaru da isuši“. Zašto se sada nećka da objavi spise o tome
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve