„Bajtdens” ne planira prodaju Tik-toka“, naveli su na zvaničnom nalogu kompanije na mreži Tautiao, koju takođe poseduje. Zakon o prodaji ili zabrani usvojen je u Kongresu SAD u sredu, a predsednik Džo Bajden ga je ratifikovao juče, prenosi RTS.
Iz Tik-toka su poručili da će se kroz sudove suprotstaviti „neustavnom“ zakonu.
Saopštenje „Bajtdensa“ da neće prodati Tik-tok usledilo je kao odgovor na članak tehnološkom sajta The Information, u kom se navodi da kompanija razmatra potencijalnu prodaju Tik-toka u SAD bez algoritma koji ga pokreće.
„Izveštaji stranih medija da ‘Bajtdens’ namerava da proda Tik-tok nisu istiniti“, naveli su iz kineske kompanije.
Peking je proteklih godina pojačao kontrolu i pritisak na privatne kompanije, zbog čega u SAD strahuju od toga koliku kontrolu centralne vlasti Kine imaju nad „Bajtdensom“ i podacima koje čuva.
Čelnici društvene mreže više puta su demantovali tvrdnje da kineske vlasti imaju kontrolu nad „Bajtdensom“.
Tik-tok ima više od 170 miliona korisnika u SAD, a po novom zakonu kineska kompanija „Bajtdens“ moraće da proda svoj udeo u društvenoj mreži.
Većina senatora podržalo Zakon
Ukoliko to ne učini, Tik-toku će biti uskraćen pristup iz svih onlajn prodavnica aplikacija, a korisnici širom SAD neće moći da pristupe društvenoj mreži.
Predsednik DŽo Bajden moći će da produži rok za još tri meseca ukoliko bude potrebno više vremena za prodaju, što znači da bi zabrana Tik-toka mogla da usledi najkasnije za godinu dana.
Meru protiv Tik-toka podržala je ogromna većina senatora iz obe partije, koji tvrde da bi kineske vlasti mogle da u skladu sa domaćim zakonima nateraju „Bajtdens“ da preda sve podatke koje ima o 170 miliona korisnika u SAD.
Iz Tik-toka su više puta ponovili da nisu niti bi predali kineskim vlastima podatke korisnika iz inostranstva.
Dobar potez za Ameriku?
Predsednik SAD Džozef Bajden potpisao je juče zakonske mere koje primoravaju kinesku Tik-tok kompaniju Bajt Dens da proda tu platformu društvenih medija ili se suoči sa nacionalnom zabranom.
Uprkos Bajdenovoj zvaničnoj podršci zakonu o Tik-tok-u, njegovo štab za reizbor nastaviće u kampanji da koristi platformu kako bi doprela do što većeg broja birača. Rok od devet meseci omogućava kineskoj kompaniji da zadrži vlasništvo nad Tik-tok-om tokom novembarskih izbora.
Mera je doneta kao deo paketa od četiri zakona koji uključuju i vojnu pomoć Ukrajini, Izraelu, Tajvanu i drugim američkim partnerima u indo-pacifičkom regionu.
Za zakone je glasalo 79 senatora dok je 18 bilo protiv.
„Godinama smo dozvoljavali Komunističkoj partiji Kine da kontroliše jednu od najpopularnijih aplikacija u Americi. Novi zakon će zahtevati od kineskog vlasnika da proda aplikaciju. Ovo je dobar potez za Ameriku“, rekao je senator iz redova Republikanaca Mark Rubio.
Najpopularniji sajt 2021. godine
TikTok i njegov kineski pandan Douyin, su usluge video-hostinga u vlasništvu kineskog preduzeća Bajtdens. Sadrže video-zapise koje objavljuju korisnici, u trajanju od 3 sekunde do 10 minuta.
Od samog pokretanja, TikTok i Douyin su stekli globalnu popularnost. U oktobru 2020. premašili su dve milijarde mobilnih preuzimanja širom sveta.Morning Konsult je proglasio TikTok trećim brendom s najbržim rastom tokom 2020. godine, posle platformi Zoom i Peacock. Platforma Klaudfler ga je rangirala kao najpopularniji veb-sajt 2021. godine, nadmašivši Gugl.