Situacija u širem regionu Bliskog istoka se ne smiruje. Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija napale su 30 lokacija u Jemenu tokom noći koristeći više od 150 projektila, navodi Pentagon. Na meti su bili radarski položaji Huta.
Udari američkih i britanskih snaga na pozicije jemenskih Huta dodatno su zaoštrili situaciju na Bliskom istoku, što će imati i ekonomske posledice s obzirom na to da je Crveno more jedno od glavnih svetskih trgovinskih arterija.
Ovom rutom se transportuje 12 odsto raznih roba na globalnom nivou, uključujući naftu, te 30 procenata kontejnerske robe – od delova za automobila do papuča Crocs – u vrednosti od hiljadu milijardi dolara godišnje.
Suecki kanal već manje zarađuje
Egipatski prihodi od naplate prolaza kroz Suecki kanal od početka godine pali su za 40 odsto u odnosu isti period 2023, izjavio je šef Uprave Sueckog kanala Osama Rabi.
Kako navodi Rojters, to je posledica napada jemenskih Huta na brodove u Crvenom moru, zbog čega su glavni brodski prevoznici počeli da izbegavju tu rutu.
Produženo zatvaranje plovnog puta, koji je povezan sa Sueckim kanalom, moglo bi da ugrozi globalne lance snabdevanja i dovede do poskupljenja raznih proizvoda u ključnom trenutku u borbi za obuzdavanje inflacije.
Šest od deset najvećih kompanija za transport kontejnera — Maersk, MSC, Hapag-Lloyd, CMA CGM, ZIM i ONE — u velikoj meri ili potpuno izbegavaju Crveno more zbog pretnje od Huti militanata.
Prolaz kroz Crveno more je već otežan od novembra otkako pobunjeni Huti napadaju brodove koji plove ka Izraelu u znak, kako ističu, odmazde zbog njegove invazije na Gazu. Međutim, na udaru su svi brodovi.
To se itekako odražava na globalnu ekonomiju.
Tako je kompanija Tesla (TSLA) privremeno obustavila veći deo proizvodnje u svojoj ogromnoj fabrici električnih automobila u Nemačkoj zbog poremećenog snabdevanja delovima.
Cene nafte su takođe porasle za oko četiri odsto. Tako je nafta tipa Brent dostigla 80,75 dolara za barel.
Grčka, Jordan, Šri Lanka i Bugarska su među ekonomijama koje su najviše pogođene ovim problemom, navodi Blumberg.
Svetska banka je upozorila da poremećaj na ključnim rutama transporta „pojačava zastoj u mrežama snabdevanja i povećava verovatnoću inflatornih uskih grla“.
Suecki kanal je jedan od pet najvažnijih pomorskih ruta na svetu i najkraća veza između Azije i Evrope, uz Lamanš, Panamski kanal, Ormuški i Malajski moreuz.
Kašnjenja već počpela
Trgovci na malo, poput švedske kompanije za nameštaj Ikea, upozorili su na kašnjenje isporuka i moguće nestašice određenih proizvoda.
Slično tome, britanski prodavac odeće Nekst (Next) saopštio je prošle sedmice da „poteškoće sa pristupom Sueckom kanalu, ako se nastave, verovatno će izazvati određena kašnjenja u isporukama“.
Crocs (CROKS) je takođe objavio da artiklima namenjenim Evropi treba dve nedelje više da stignu nego obično.
Ova kompanija ne očekuje „materijalni uticaj“ na njeno poslovanje, ali je saopštila za CNN da će „nastaviti da pažljivo prati situaciju“.
Abercrombie & Fitch (ANF) planira da koristi prevoz teretnim avionima gde god je to moguće kako bi izbegao kašnjenja, navodi se u e-poruci dobavljačima u koju je uvid imao Blumberg (Bloomberg).