Glas Amerike (VoA), američki medijski servis star 83 godine, finansiran iz budžeta i namenjen inostranoj publici, mogao bi ponovo da se nađe u etru već naredne nedelje, nakon što je savezni apelacioni sud privremeno obustavio izvršnu naredbu kojom je naloženo njegovo gašenje.
VoA je faktički ugašen nakon što je Donald Tramp 14. marta potpisao naredbu kojom se ukida ili smanjuje delovanje sedam agencija, uključujući i Američku agenciju za globalne medije (USAGM).
Međutim, američko Ministarstvo pravde i međunarodna nevladina organizacija Reporteri bez granica (RSF) saopštili su u subotu (3. maja) da će ovaj medij moći da nastavi sa radom naredne sedmice.
„Američki advokati RSF-a i VOA-e dobili su u subotu mejl od Ministarstva pravde sa informacijom da će timovi ovog kultnog američkog medija moći da nastave s radom u narednim satima“, saopštio je RSF, a prenosi AFP.
U poruci advokatima RSF-a, Ministarstvo je navelo da su tokom dana ponovo aktivirani nalozi 1.406 zaposlenih, kao i izvođača radova Američke agencije za globalne medije (USAGM), koja nadgleda nekoliko američkih medija uključujući i VOA-u.
Dodaje se da bi svi zaposleni sada trebalo da imaju pristup sistemu.
USAGM očekuje povratak programa naredne sedmice, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Trampov pokušaj gašenja
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa je sredinom marta novinare poslala na prinudni odmor i počela da otpušta reportere Glasa Amerike i nekoliko drugih javnih medija.
Međutim, američki pravosudni sistem se usprotivio tim merama.
Krajem marta, savezni sudija u Njujorku je prvi obustavio odluku o obustavljanju aktivnosti ovih javnih medija, a isto je u aprilu učinio i savezni sudija u Vašingtonu.
„Pozdravljamo taj napredak, ali nepredvidljivi pristup Trumpove administracije zahteva oprez. Sada je neophodno da se osiguraju garancije u vezi s održivošću finansiranja koje je američki Kongres dodelio svim medijima USAGM-a“, rekao je generalni direktor RSF-a Tibo Brutin.
Prema njegovim rečima, pravo na pouzdane informacije za desetine miliona slušalaca ne može da zavisi od proizvoljnih političkih inicijativa.
Rizik za još medija
Posle Trampove odluke u martu, gotovo sve pogođene medijske mreže podnele su tužbe.
Usledila je reakcija američkog okružnog sudije Rojsa Lamberta. On je krajem aprila izdao privremenu meru zabrane izvršne naredbe, ocenivši da je ona proizvoljna i da verovatno prevazilazi ovlašćenja predsednika.
Ministarstvo pravde se žalilo. U četvrtak je apelacioni sud u Vašingtonu, u kojem sede i dvojica sudija koje je imenovao Donald Tramp, delimično potvrdio odluku nižeg suda, omogućivši Glasu Amerike da nastavi s emitovanjem dok traje žalbeni postupak.
Međutim, najnovija sudska odluka nije donela dobre vesti za druge javno finansirane medije.
Zabrana korišćenja sredstava koje je Kongres već odobrio za Radio Slobodnu Evropu, Radio Slobodnu Aziju i Mrežu za emitovanje na Bliskom istoku ostaje na snazi dok traje sudski proces, piše „Gardijan“.
Za razliku od Glasa Amerike, koji je federalna institucija, ovi mediji su privatne neprofitne organizacije. Zamrzavanje sredstava već ih je primoralo na otpuštanja i smanjenje sadržaja.
Izvor: RSE/Gardijan