Meta napada Hezbolaha u nedelju bio je kamp za obuku izraelska vojske. Dronovi šiitske milicije ubili su četiri vojnika, ranjeno je preko 60 ljudi. Uzdrman je osećaj zaštićenosti Izraelaca zbog efikasnosti protivraketnog sistema „Gvozdena kupola”
U napadu dronom na vojnu bazu na severu Izraela, oko 30 kilometara južno od Haife, poginula su četiri izraelska vojnika, Njih sedam je teško ranjeno, a više od 60 ljudi je povređeno, saopštile su Izraelske odbrambene snage (IDF). Bio je to pojedinačno najubitačniji napad na Izrael od 7. Oktobra prošle godine.
Hezbolah je preuzeo odgovornost za ovaj napad uz navode da je meta bio kamp za obuku Golani brigade IDF-a u oblasti grada Binjamina, koji se nalazi između Tel Aviva i Haife.
Kancelarija za medije Hezbolaha saopštila je da je napad bio odgovor na izraelske napade u četvrtak u južnom Libanu i Bejrutu i istakla da je gađala kamp koristeći „roj dronova“, piše BBC.
„Relativno nesofisticirana“ bespilotna letelica
Izraelska hitna pomoć Magen David Adom saopštila je da je u napadu povređena 61 osoba, od kojih su tri u kritičnom stanju. Navedeno je da je 37 povređenih prebačeno u osam regionalnih bolnica, bilo kolima hitne pomoći ili helikopterom.
Izraelska pravila ratne cenzure u početku su sprečavala medije da izveštavaju tačno gde ili šta je meta, pre nego što je IDF potvrdio da je to baza kod Binjamina.
Neki izraelski mediji su izvestili da je bazu pogodila „relativno nesofisticirana“ bespilotna letelica lansirana iz Libana – oružje za koje se čini da nije aktiviralo alarme za rano upozorenje.
Tokom cele večeri u nedelju televizijski izveštaji, objave na društvenim mrežama i onlajn izveštaji prikazivali su snimke vozila hitne pomoći, uključujući helikoptere, koji odvoze žrtve u bolnice širom severnog Izraela.
Detalji su i dalje oskudni, ali čini se da su mnogi povređeni u vreme napada bili u zajedničkoj kantini i da su bili potpuno zatečeni.
Alarm se nije oglasio
Hezbolah je preuzeo odgovornost za napad ubrzo nakon što je objavio audio poruku svog ubijenog vođe Hasana Nasralaha u kojoj poziva svoje članove da „brane svoj narod, svoju porodicu, svoju naciju, svoje vrednosti i dostojanstvo“, izveštava CNN.
Ranije u nedelju, IDF je saopštio da je presreo bespilotnu letelicu lansiranu iz Libana, ne navodeći gde, pa nije jasno da li je to presretanje bilo deo ovog napada.
Izraelski sistemi protivvazdušne odbrane obično su veoma pouzdani, ali ovog puta nije bilo izveštaja o uzbunama u oblasti grada Binjamina u vreme napada, što je dovelo do pitanja kako je dron uspeo da prodre tako duboko u izraelsku teritoriju, a da nije primećen.
Recept protiv “Gvozdene kupole”
Hezbolah je saopštio da je ispalio desetine raketa na severne izraelske gradove Nahariju i Akru da bi angažovao izraelske sisteme protivvazdušne odbrane, dok je istovremeno lansirao roj dronova.
„Ove bespilotne letelice su bez detekcije probile izraelske odbrambene radare i stigle do cilja u kampu za obuku elitne brigade Golani u Binjamini“, saopštio je Hezbolah.
Glavni portparol IDF-a Daniel Hagari rekao je da će vojska istražiti kako je dron prošao bez podizanja alarma u bazi.
„Pretnja od bespilotnih letelica je pretnja sa kojom se suočavamo od početka rata. Potrebno nam je poboljšanje odbrane“, dodao je on.
SAD šalju antiraketni sistem THAAD za odbranu Izraela
Sjedinjene Američke Države će Izraelu isporučiti antiraketni sistem Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) i uputiti američku vojnu posadu kako bi pomogli u jačanju njegove protivvazdušne odbrane nakon raketnog napada iz Irana ranije ovog meseca. Ovaj sistem je namenje presretanju razornih balističkih raketa kojima raspolažu i Iran i Hezbolah.
U saopštenju Pentagona se navodi da je predsednik SAD Džozef Bajden naredio da se baterija THAAD i posada pošalju „da brane Izrael“, piše BBC.
Pentagon je istakao da raspoređivanje THAAD-a „podvlači čvrstu posvećenost Sjedinjenih Država odbrani Izraela i odbrani Amerikanaca u Izraelu od bilo kakvih daljih napada Irana balističkim projektilima“.
SAD su prethodno poslale bateriju THAAD na Bliski istok nakon što je Hamas napao južni Izrael 7. oktobra prošle godine. THAAD je prvi put stigao u Izrael 2019. godine na obuku i vežbu protivvazdušne odbrane.
Iran je 1. oktobra lansirao skoro 200 balističkih projektila ka Izraelu. Izraelska vojska je saopštila da je većina njih presretnuta, ali da je jedan broj dospeo do centralnog i južnog Izrael.
Izrael još nije rekao kako će odgovoriti na napad, ali je ministar odbrane Joav Galan rekao da će to biti „smrtonosno, precizno i iznad svega iznenađujuće“.
Iran je zauzvrat rekao da neće dozvoliti da bilo koji napad Izraela ostane bez odgovora.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Hrvat Stipe R. dugo je razmišljao šta bi mogao da ponudi mušterijama i onda mu je palo na pamet da to bude „nešto sasvim drugačije, nešto što ne poznaju“. Uz picu im je prodavao i kokain. Sada mu počinje suđenje
„Potrebna nam je ujedinjena evropska politika bezbednosti i odbrane. Evropa treba da zna sama da se brani i više da ne zavisi od Sjedinjenih Država“, istakao je Zelenski na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu
Donald Tramp započeo je svoj drugi mandat donošenjem uredbi koje su redefinisale imigraciju, ekonomsku politiku i međunarodne odnose, dok su kontroverzne odluke poput pomilovanja učesnika u napadu na Kapitol izazvale mnoge reakcije
Južna Kalifornija ponovo je na udaru opasnih vetrova Santa Ana, koji su dodatno rasplamsali smrtonosne požare u okrugu Los Anđeles. Dok vatrogasne ekipe ulažu nadljudske napore kako bi kontrolisale situaciju, građani se suočavaju s novim upozorenjima i potencijalnim evakuacijama
Ko je pomislio da je namera da "povrati Panamski kanal pod američku kontrolu" samo nešto što je Donald Tramp bio odvalio, taj se prevario: ponovio je to i u svom inauguracionom govoru. Od evropskih zvaničnika na svečano polaganje zakletve bila je pozvana samo premijerka Italije, neofašistkinja Đorđa Meloni
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!