Duboke nesuglasice između SAD i Evrope oko pitanja bezbednosti i borbe protiv terorizma ispoljile su se naročito ovih dana na godišnjoj konferenciji o međunarodnoj bezbednosnoj politici u Minhenu. Tada je, naime, generalni sekretar NATO-a Džordž Robertson upozorio Vašington da ne može samo neprestano da okrivljuje evropske saveznike što ne izdvajaju više novca za vojne potrebe i time ne smanjuju ogroman jaz između vojne moći Amerike i Evrope.
Američki evropski partneri u NATO-u i Evropskoj uniji strahuju da će Vašington, što se posebno prepoznaje u odluci da se vojni budžet poveća za 38 milijardi dolara, krenuti sam u raščišćavanje onih „uporišta zla“ i terorizma u svetu za koje Bela kuća odluči da treba razbiti, ne obazirući se mnogo na saveznike, UN i Rusiju.
UPOZORENJE: Gledajući kroz tu prizmu svoje savezništvo s Amerikom, evropski partneri u NATO-u poverili su Robertsonu da u Minhenu upozori da SAD ne treba samo da šalju marince ili da pomažu u vazduhoplovstvu – što je bila jasna aluzija na operacije u Bosni i na Kosovu – „već treba da pomognu proces modernizacije evropskog odbrambenog sistema“.
Robertson je zatražio da SAD smanje restrikcije u transferu tehnologije i industrijskoj saradnji i dodao da bi Vašington mogao da poboljša „kvalitet postojećih kapaciteta“ i „koordinaciju s evropskim snagama“. „Ako SAD ne reaguju u tom pravcu, dodatno masovno investiranje u oblasti odbrane onemogućiće zajedničke operacije sa saveznicima, u okviru Atlantskog saveza ili drugih koalicija“, ocenio je generalni sekretar NATO-a.
Prema njegovim rečima, stvoriće se nepremostiv jaz između, američkih s jedne i evropskih i kanadskih snaga s druge strane. Vašingtonu će preostati da deluje sam ili nikako, ali to nije nikakav izbor, dodao je Robertson. Evropski komentatori su primetili da Robertson od Vašingtona, prema tome, traži i da „prestane da gura klipove u točkove Evropljanima kad požele da imaju pristup nekim američkim tehnologijama ili kad pokušavaju da pokrenu projekte koji bi mogli konkurisati američkom naoružanju“.
Treba imati na umu da Amerikanci troše tri i po puta više novca za odbranu nego pet najvećih država Evropske unije. Već sad je tehnološka i razlika u „kapacitetima“ pozamašna, što je naročito došlo do izražaja u operacijama na Kosovu i u Avganistanu. A „najopasnije“ po Evropljane je to što Amerikanci troše u istraživanje i razvoj vojne tehnologije 40 milijardi dolara godišnje, a sve zemlje Evropske unije zajedno deset milijardi dolara.
Direktor pariske Fondacije za strategijska istraživanja Fransoa Ezbur upozorava da će, ako se to nastavi, „sposobnost Evrope da radi zajedno s Amerikancima još više opasti, kao i međuoperativnost (vojnih snaga SAD i evropskih armija), a time i mogućnost da se utiče na američke odluke“. BAKICAMA NA USLUZI: Takođe će doći do još veće „podele rada“ -SAD će preuzeti na sebe krupne operacije, dok će Evropljani, kako je to podrugljivo rekao bivši načelnik generalštaba američkih oružanih snaga general Šelton, „pomagati bakicama da prelaze ulicu u Prištini…“ Ezbur upozorava i da će „od trenutka kada međuoperativnost postane sve teža, težnja Amerikanaca da se više ne oslanjaju na NATO takođe biti sve veća“.
On traži i da Evropa, time što će izdvajati više novca za odbranu (a u tom smislu Robertson već „zapomaže“!), utiče na to da se jaz smanjuje, ali tako što će ulagati upravo u one strategijske vojne sektore u kojima se očigledno zaostaje. Primer za to su svakako sateliti i sposobnost odrađivanja obaveštajno-komunikacijskih zadataka, logistika (veliki transportni avion „evropske odbrane“ – Erbas M400 upravo prolazi kroz ogromne teškoće), lovac-bombarder i ostala „visokopametna“ tehnologija.
SAD nisu tražile od Atlantskog saveza direktnu vojnu pomoć za operacije u Avganistanu posle terorističkog udara na SAD 11. septembra, već im je bila dovoljna, i iz diplomatskih razloga potrebna, odluka NATO-a da aktiviraju klauzulu o kolektivnoj odbrani. U Minhenu je, međutim, visoki zvaničnik Pentagona Pol Volfovic pozvao alijansu da se „prilagodi antiterorističkoj borbi“ i razvije svoje kapacitete prevashodno u tom pravcu.
On je dodao i da će u ratu protiv svetskog terorizma biti „ne jedna, već više različitih koalicija za različite zadatke“. Volfovic je rekao da je Amerika 11. septembra napadnuta, ima neotuđivo pravo na samoodbranu i nema potrebe za novim odlukama UN-a da bi ulazila u nove bitke protiv terorizma.
List američkog krupnog biznisa „Volstrit džornal“ je u zajedljivom komentaru pod naslovom „Nemoćna Evropa“ primetio da su se „odmah mnogi zapitali gde je tu NATO“. Ocenjujući da Evropljani troše veoma malo na jačanje svoje odbrane i da su im vojske, izuzev britanske, „zastarele“, „Volstrit džornal“ kaže da Evropljani „svoju bezbednost poveravaju američkim avionima i sredstvima, kao u Bosni, a ujedno se bune da ih Jenkiji dovoljno ne pitaju za savet. Izvinite, prijatelji, ne može i jedno i drugo!“
Američki list ukazuje i na izjavu Robertsona da je Evropa „vojni pigmej“. Međutim, evropski saveznici i Rusija optužili su Ameriku da započinje „jednostranu“ međunarodnu politiku. Neke procene govore da bi Vašington i na Bliskom istoku i u Iraku mogao ponovo pribeći upotrebi sile pošto se uverio da je to vrlo efikasno funkcionisalo u Avganistanu. LJUTNJA: Evropljani su protiv toga pored ostalog i zato što bi to veoma ugrozilo i njihove puteve snabdevanja naftom i gasom iz područja Zaliva (dok Amerika ima sopstvenu naftu, a Evropa još nije uspostavila tu energetsku bezbednosnu varijantu s Rusijom i kaspijskim basenom). Protiv toga su i Rusi, koji, isto kao i Evropljani, ne vide konkretne dokaze za optužbe da je Irak upleten u terorizam.
Ezbur smatra da će američka vojna intervencija u Iraku veoma mnogo zavisiti i od toga „kako će biti diplomatski pripremljena. Ako bi Sadam Husein prihvatio krajnje detaljnu inspekciju UN-a“, kad je reč o oružju za masovno uništavanje, „Americi bi bilo mnogo teže da krene na Irak. U suprotnom, Amerikancima neće biti potreban blagoslov nas Evropljana da to učine“.
Savetnik Pentagona Ričard Perl je nemačkom izdanju lista „Fajnenšel tajms“ izjavio da je vlada SAD odlučna da iračkog diktatora silom otera s vlasti. Nemački ministar odbrane Rudolf Šarping na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu kritikovao je SAD ocenivši da „ne žele istinski da sarađuju s Evropom“.
Šarping je pozvao Vašington da „u borbi protiv terorizma tešnje sarađuje sa saveznicima“. „Vojne akcije su za Evropu opravdane samo ako su multinacionalne“, rekao je Šarping aludirajući na pretnje koje su SAD uputile Iraku i nekim drugim državama. Iranu, pre svega, gde Evropljani misle da je mnogo bolje pomoći sadašnjoj umerenoj struji na vlasti tako što će se sarađivati i trgovati s Iranom.
Međutim, Amerikanci su se žestoko razljutili, kad su od Izraelaca dobili nepobitne dokaze da je brod s oružjem, namenjen Palestincima, koji je zaplenila izraelska armija, bio upućen terorističkoj organizaciji Hezbolah, a poticao je iz Irana. Ne samo Amerikanci već i neki evropski izvori tvrde da su dvanaestorica uticajnih vođa Bin Ladenove Al Kaide našli utočište u Iranu zahvaljujući pomoći „ekstremne struje“ u Pasdaranima. „Umereni“ predsednik Hatami to, izgleda, nije znao. Recept iz Avganistana bi Amerikanci (i Izraelci) otud lako mogli primeniti i na Hezbolah i na Hamas, drugu terorističku organizaciju među Palestincima. Evropljani nikako ne žele rat na Bliskom istoku. Francuski list „Figaro“ je, međutim, napisao da se „svako, ipak, već sprema za razdoblje posle Arafata“.
Dragan Blagojević (Beta)