SAD
Bil Klinton otpušten iz bolnice
Nakon pojave groznice, Bil Klinton je u pondeljak prebačen u bolnicu, a već narednog dana pušten je na kućno lečenje. Pre toga hospitalizovan je 2021. godine zbog infekcije koja se proširila na njegov krvotok
Opet su iz Pentagona iscureli neki poverljivi dokumenti, što podseća na curenje Pentagonskih papira iz 1971. kada je Danijel Elsberg fotokopirao hiljade stranica poverljive studije o ratu u Vijetnamu i na naslovnoj strani “Njujork tajmsa” skrenuo pažnju javnosti na to da je administracija predsednika Džonsona “sistematski lagala ne samo javnost već i Kongres”. Tada je to bio medijski podvig. Sada su se mejnstrim mediji s obe strane novog Istočnog fronta ponašali kao deo ratne mašine, sve dok, nakon svađe o ratu u Ukrajini na Discord serveru, jedan učesnik kompjuterske igre Minecraft nije napisao: “Ovde su neka dokumenta procurila...”
Ako je verovati najkredibilnijim medijima, što je u ovo ratno vreme sve teže, novo curenje pentagonskih papira podseća na stari vic o švercerima sekundarnih sirovina koji su odneli deo pruge, pa kad su pohapšeni, tvrdili su da nisu oni, nego da su se to samo deca igrala. Iznervirani istražitelj kaže: “Čoveče, šta pričaš, kako deca mogu da odnesu železničku šinu od 300 kila?” A osumnjičeni uglas odgovaraju: “Šta zna dete šta je trista kila…”
“Volstrit džurnal” 10. aprila piše da je “jedno od najznačajnijih curenja poverljivih američkih dokumenata iz novije istorije” počelo među pripadnicima male grupe na kanalima za razmenu poruka koja je trgovala memovima, šalama i rasističkim porukama. Negde u januaru, naizgled neprimećen od spoljnog sveta, anonimni član grupe koja broji tek desetak pratilaca počeo je da postavlja datoteke – mnoge označene kao strogo poverljive – pružajući, između ostalog, detalje o ratu u Ukrajini i o presretnutim komunikacijama saveznica SAD, na primer Izraela i Južne Koreje, i o detaljima američkog prodora u ruske vojne planove.
Na stotine dokumenata ostalo je među članovima male grupe na platformi za razmenu poruka sve do 4. marta kada je nakon svađe o ratu u Ukrajini na mnogo popularnijem Discord serveru, koji je osnovan pre osam godina u San Francisku, jedan učesnik kompjuterske igre Minecraft napisao: “Ovde su neka dokumenta procurila…”
I onda je nastala lančana reakcija.
ZAUSTAVITE TVITER
Da li je paradoksalno to što su se ekskluzivne vojne informacije kao požar širile baš u ambijentu gejmerske supkulture? Znalci kažu da je jedna vrsta video-igara preuzela ulogu militarističke propagande, koju je u pop kulturi nekada vršio film Top gan i slični. Tenkovi, avioni, dronovi… Da li se razlikuju war games korporacije Rand i neke igrice?
Nije prvi put da se osetljivi dokumenti pojavljuju na nekom serveru koji se odnosi na igrice. Prošle godine, učesnik borbene igrice vojnih vozila WarThunder objavio je prave poverljive informacije o britanskim tenkovima Challenger 2, a godinu dana ranije drugi korisnik objavio je poverljivi priručnik za tenkove French Leclerc.
Korisno je pokušati razumeti taj socijalni ambijent.
Pripadnike zajednice na platformi 4Chan (kuvanje, oružje, igrice, televizija, muzika, literatura, istorija, fitnes, sve do sporta) “Gardijan” je 2008. godine u tekstu pod naslovom “Preuzeti rizik” nazvao “lunatičnim, maloletnim, briljantnim, smešnim – i alarmantnim”. Kejt Vašington sa Državnog univerziteta Portland piše da je gejmerska supkultura rezultat mladalačkog sukoba sa mejnstrim vrednostima konformizma i naglaska na naporan rad i odustajanja od “detinjarija”. Gejmeri su stvorili svoju supkulturu takozvanog “fandoma” (biti fan, navijač nekoga ili nečega) kao način da se nose sa otuđenjem, različitostima i različitim vrednostima. “Unutar ove supkulture oni pronalaze smisao za pripadnost i mesto gde mogu da razviju svoj identitet načinom na koji oni sebe vide različito od toga kako mejnstrim društvo gleda na njih”, piše Kejt Vašington.
Taj sociopsihološki ambijent pogoduje jednoj vrsti ekspanzivnog biznisa. Neke procene kažu da je 2020. godine gejmerska industrija ostvarila ukupan prihod od 155 milijardi dolara. Analitičari predviđaju da će do 2025. ova industrija generisati više od 260 milijardi dolara prihoda, pa su najmoćniji tehnološki giganti kao što su Gugl, Meta (nekadašnji Fejsbuk) i Apple napravili planove da uđu u industriju video-igara.
Bela kuća je pokušala da spreči širenje svojih tajnih dokumenata internetom i navodno je od Tvitera zatražila da ih ukloni. “Da, možete bez problema da obrišete stvari sa Interneta – to savršeno funkcioniše i ne privlači nikakvu pažnju na šta god želite da sakrijete”, odgovorio je sarkastično Ilon Mask.
Kada je globalna pažnja skrenuta na curenje poverljivih informacija, mnogi u Discord-u su se uplašili odmazde administracije SAD i neželjene pažnje stranih obaveštajnih agencija. Neki od njih su uz emotikon koji plače požurili da izbrišu svoje naloge. Adaministratori su čistili svoje servere. Discord, koji takođe ugošćuje zajednice koje podržavaju ukrajinsku stvar, u istrazi sarađuje sa organima za sprovođenje zakona, rekao je portparol Discorda.
ŠTA JE PROCURILO?
Informacije koje su se širile tim “divljim poljem” govorile su o vrstama teškog naoružanja i opreme što ih drži devet ukrajinskih brigada koje SAD i saveznici pripremaju za predstojeću prolećnu ofanzivu. Objavljeni su takođe precizni detalji uz tabele o brzom smanjenju zaliha municije ukrajinskih sistema PVO, koji su služili kao materijal za brifinge zvaničnika. “Njujork tajms” navodi da većina procurelih papira sadrži operativne izveštaje koje je sastavio Zajednički štab američkih snaga na osnovu obaveštajnih podataka Američke agencije za nacionalnu bezbednost, CIA, obaveštajne agencije Pentagona i Nacionalne kancelarije za vojno-svemirsku obaveštajnu službu. “Volstrit džurnal” pominje podatak iz poverljivih dokumenata Pentagona da Ukrajina troši oko 69 projektila BUK i 200 raketa S-300 mesečno i da će iscrpeti zalihe S-300 do 3. maja, a da suočen sa perspektivom ruske vazdušne nadmoći, Kijev mesecima traži više sistema protivvazdušne odbrane sa Zapada.
Drugi dokument, datiran u martu, pokazuje utrošak municije za artiljerijske granate kalibra 155 mm i za raketne sisteme visoke pokretljivosti, a oba su ključna za Ukrajince i mogu pružiti uvid u zalihe pred najavljivanu ukrajinsku kontraofanzivu.
Jedan dokument pod nazivom Allied & Partner UAF Combat Power Build navodi detaljne informacije o obuci, opremi i naprednom oružju i datume za očekivanu realizaciju. Neki dokumenti osvetljavaju trenutne borbene operacije u istočnoj Ukrajini, gde se vodi veći deo rata, zajedno sa informacijama o tome gde je tlo zaleđeno za prelaze vozila i trupa.
Papiri, između ostalog, sadrže informacije o planovima Ukrajine u Bahmutu (ruski naziv Artjomovsk), u kome su od 25. februara ukrajinske snage, po američkoj proceni, bile praktično opkoljene, a šef Glavne obaveštajne uprave Ukrajine Kiril Budanov je u to vreme ocenio situaciju ukrajinskih trupa kao “katastrofalnu”, tražeći da se tamo rasporede elitne jedinice pod njegovom komandom. Neki papiri govore o stepenu zaštite kritičnih infrastrukturnih lokacija i o tome da su, osim Kijeva i još tri centra, mnogi ukrajinski gradovi bez zaštite.
ŠPIJUNIRANJE SAVEZNIKA
Objavljeni papiri, između ostalog, ukazuju na to da američka strana prati postupke najvišeg vojnog i političkog rukovodstva Ukrajine kako bi “imala jasnu predstavu” o njihovoj strategiji. Ovi dokumenti sadrže podatke o američkom nadzoru svojih saveznika, na primer o tome da su Amerikanci špijunirali južnokorejske zvaničnike, mahom zbog njihove zabrinutosti da bi municija, koju su planirali da prodaju SAD, mogla da završi u Ukrajini. “Iako je malo verovatno da će ovo iznenaditi zvaničnike u ovim zemljama, otkrivanje takvog prisluškivanja uvek otežava obračun sa ključnim partnerima kao što je Južna Koreja, čija je pomoć potrebna za snabdevanje Ukrajine oružjem”, piše “Njujork tajms”.
Nadgledali su i saveznika i štićenika ukrajinskog predsednika Zelenskog da bi kontrolisali da se ne preigra raketiranjem teritorije Rusije.
Neki papiri se tiču veza Ujedinjenih Arapskih Emirata i Moskve, neki pregovora Jevgenija Prigožina s Turskom radi kupovine oružja za privatnu paravojnu organizaciju Vagner, čije pripadnike u ruskoj štampi nazivaju “muzikantima”. Neki dokumenti govore o izraelskom izvozu oružja, što Netanjahu negira, a neki o tome da su visoki zvaničnici izraelske tajne službe pozivali svoje službenike i građane Izraela da učestvuju u protestima protiv pravosudnih reformi u Izraelu, što Mosad negira.
“Volstrit džurnal” piše da će to verovatno inhibirati spremnost stranih saveznika da podele osetljive informacije sa vladom SAD, i da potencijalno razotkriva američke obaveštajne izvore u Rusiji i drugim neprijateljskim nacijama. “Njujork tajms” je opisao curenje kao “noćnu moru za petore oči” – za obaveštajne službe Australije, Kanade, Novog Zelanda, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država.
Nakon pojave groznice, Bil Klinton je u pondeljak prebačen u bolnicu, a već narednog dana pušten je na kućno lečenje. Pre toga hospitalizovan je 2021. godine zbog infekcije koja se proširila na njegov krvotok
Donald Tramp prezire Svetsku trgovinsku organizaciju. Stručnjaci se pribojavaju da bi ona, kao zaštitnica siromašnijih zemalja, mogla da bude potpuno skrajnuta. Udar na ekonomije bio bi dramatičan
Mađarski premijer Viktor Orban poznat je kao protivnik tražilaca azila, ali je njegova Mađarska ipak toliko velikog srca da primi političke istomišljenike kad beže od zakona svoje zemlje. Posle Nikole Gruevskog, Orban je sada udomio i jednog Poljaka kojem kod kuće preti robija
U Ajfelovom tornju u Parizu izbio je požar zbog čega su evakuisani posetioci ove čuvene turističke atrakcije francuske prestonice
Albanska opozicija, pedvođena Demokratskom partijom i njenim predsednikom Saljijem Berišom, ponovo je protestovala je u Tirani zahtevajući odlazak sa vlasti premijera Edija Rame. Bilo je osvrta i na studentske proteste u Srbiji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve