Nemačka
Da li je Grinč ukrao Božić u Nemačkoj?
Vreme praznika obično je vetar u jedra potrošnji i ekonomiji u Nemačkoj. Pitanje je da li će tako biti i ove godine
Osim s "prekoračivanjem nadležnosti" i nekompetencijom, vlada želi da raskrsti i s kompromitovanom prošlošću EYP-a u koji su, kako se veruje, infiltrirane i druge inostrane sestrinske službe
Specijalno za „Vreme“ iz Atine
Sedamnaestoro za terorizam osumnjičenih članova grčke grupe „17. novembar“ sedi u zatvoru i čeka suđenje, daje plaćene intervjue i tuži se sa tv stanicama zbog uzurpiranja privatnosti. Međutim, nekako u drugom planu prolazi činjenica o tome da je raskrinkavanje te grupe, koja vuče korene iz vremena otpora pukovničkoj diktaturi 1967–1974, istovremeno i epilog čitave faze političkog života iz doba ideoloških podela na „levicu“ i „desnicu“, i skoro tri decenije posthuntističke demokratizacije.
Ali, hvatanje terorista osumnjičenih za četrdesetak mahom „antiimperijalistički“ motivisanih atentata i 23 ubistva delovalo je kao tiha katarza i na još jednom planu grčke tranzicije ka globalizovanom svetu razlivenih ideoloških granica i njima prilagođenih institucija. Zbog nepoverenja isključena iz istrage koju je vodila policijska Antiteroristička služba, čak i osumnjičena da je jedan od ključnih uhapšenih bio njen kadar, Nacionalna informativna služba (EYP) sada je na pragu reformi i treba da se prilagodi novim vremenima, novim ciljevima i da se podvrgne političkoj kontroli.
TAMNA AURA: EYP je tokom decenija gonjenja „domaćih neprijatelja“, ideoloških i političkih protivnika, stekao mračnu auru, ali se sada okreće prioritetima novog „boga“ – sigurnosti. Predlog novog zakona o službi koju su posle grčkog građanskog rata (1944–1949) između levice i desnice postavili Amerikanci stavlja joj u zadatak borbu protiv trgovine ljudima, oružjem, drogom i protiv finansijskog kriminala, ne zanemarujući ni brigu o nacionalnim interesima, u prvom redu u vezi s odnosima sa starim rivalom Turskom.
Preteča EYP-a, KYP tj. Centralna informativna služba, osnovana 1953. sa zadatkom da služi „nacionalnoj i bezbednosti oružanih snaga i javnoj bezbednosti i redu“, bila je samostalna i podređena samo predsedniku vlade. Čovek koji ju je funkcionalno postavio na noge bio je Amerikanac grčkog porekla Tom Karamesinis, prvi šef CIA u Atini.
KYP je u početku bio vezan za ministarstvo odbrane, a 1969. godine vojna hunta učinila ga je „nezavisnom službom“ sa glavnim zadatkom da lovi komuniste i njima slične. Posle pada hunte septembra 1974. KYP prelazi u nadležnost predsedništva vlade, a 1984. u nadležnost premijera. Zvanično, tada se prvi put iz zadataka službe briše praćenje političke aktivnosti i komunizma u zemlji i inostranstvu, za šta je dotle postojalo čitavo odeljenje.
Odvajanje od vojske, koja nema svoju informativnu službu, stavljanje pod političku kontrolu i delimično osavremenjivanje počinju u vreme vlade socijalističkog PASOK-a 1986, kada je KYP preimenovan u EYP (umesto „centralna“, postao je „nacionalna“ informativna služba).
Međutim, tada počete reforme, planirane da budu završene 1989, prekinute su zbog promena stranaka na vlasti (pad PASOK-a, godina vlada nacionalnog jedinstva, dolazak Nove demokratije 1990). Upravo u to vreme Služba je intenzivno korištena za međustranačku borbu (protiv PASOK-a i njegovog vođe Andreasa Papandreua) i bila je pod kontrolom savetnika premijera Konstandinosa Micotakisa, generala Nikolaosa Grilakisa, koji je mnogo putovao i po Balkanu a u Skoplju imao vrlo važne kontakte u vreme grčko-makedonskog spora…
ČUDNI TALOG: Bez transparentne političke kontrole, ali pod stalnom političkom patronažom, pa čak i sa partijski podeljenim sindikalistima, u EYP-u su se nataložile mreže politički podobnih, a nekompetentnih iz raznih perioda – bilo hunte, ND-a, PASOK-a ili raznih struja unutar njih. Često osamostaljene od svojih inicijalnih političkih patrona, mnoge od tih mreža povremeno su vodile svoju politiku, pa čak i svoju spoljnu politiku, izlažući zemlju ozbiljnim međunarodnim posledicama.
U poslednjoj od takvih prilika „nekontrolisana aktivnost stoglave hidre“, kako su o EYP-u pisali mediji, dovela je Grčku 1999. godine u vrlo osetljiv položaj u odnosu na Tursku i to svojom umešanošću u slučaj vođe kurdskog PKK-a Abdulaha Očalana, koji je prvo prošvercovan u Grčku, a potom dalje, da bi bio uhapšen u Keniji, uz sve moguće komplikacije. Afera je dovela do toga da mediji javno nazivaju EYP „najmračnijim delom državnog mehanizma“. Ministarka unutrašnjih poslova Vaso Papandreu tada je pokrenula operaciju „razbijanja“ EYP-a i počela s reformama. U drugoj fazi EYP je prošlog oktobra prešao u nadležnost Ministarstva javnog reda radi bolje koordinacije s policijom, a u trećoj fazi se prilagođava novim zahtevima.
Osim s „prekoračivanjem nadležnosti“ i nekompetencijom, vlada želi da raskrsti i s kompromitovanom prošlošću EYP-a u koji su, kako se veruje, infiltrirane i druge inostrane sestrinske službe, ali i s raznim agilnim „civilima“ i „navodnim superpatriotama“, kako ih je svojevremeno nazvao premijer Kostas Simitis. Na meti su, između ostalih, „kurdski“ i „srpski“ lobi, kako tvrdi dnevnik „Ta nea“, odnosno „vrlo bliski odnosi koje su službenici EYP-a razvili sa osobama sa tih prostora, što je imalo za posledicu da tamo budu povremeno i operativno umešani. Spoljna politika se promenila, ali veze su ostale“.
Najavljeno je, između ostalog, da oko 400 agenata „profesionalaca“ sa terena gubi posao, i na njihovo mesto dolaze specijalisti analitičari i savremena elektronska oprema. Neverne tome već komentarišu– kako je stari KYP bio modeliran po uzoru i uz asistenciju CIA, tako će novi EYP biti čedo britanskih službi, koje su uveliko prisutne od juna 2000. kada su pripadnici „17. novembra“ ubili britanskog vojnog atašea Stivena Sondersa.
U duhu vremena, zakonom se predviđa i odgovarajuća zaštita prava čoveka i ličnih podataka, što je već dovedeno u pitanje na novom terenu – prilikom masovnih antiglobalističkih demonstracija u Đenovi prošle godine. Niko nije verovao da grčke službe nisu italijanskim kolegama unapred dostavile spiskove „opasnih elemenata“ kojima je bio onemogućen čak i silazak sa broda u đenovskoj luci.
Vreme praznika obično je vetar u jedra potrošnji i ekonomiji u Nemačkoj. Pitanje je da li će tako biti i ove godine
Ruski napad krstarećim raketama i dronovima, jedan od najžešćih od početka rata, bio je usmeren na ukrajinske trafostanice i gasnu infrastrukturu
Rudarenje litijuma u Nemačkoj zavisi od mnogobrojnih odobrenja. Koliko je Saksonija daleko od prvog rudnika litijuma o kom su razgovarali Šolc i Vučić? Šta je potrebno za dobijanje dozvole za rad? I koliko će to uticati na životnu sredinu? Dojče vele donosi odgovore
Od januara 2025. godine, Bugarska i Rumunija postaće deo zone Šengena. Do sada je ulazak ove dve zemlje u šengenski prostor blokirala Austrija
Asadov pad loše je uticao na saveznike Sirije, kao što su Iran i Hezbolah. Dok pobunjenici slave, sirisjkim izbeglicama Evropa zatvara vrata uz lažno obećanje da su bezbedni
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve