Pretresajući arhive ozloglašene istočnonemačke tajne službe Štazi istražetilji su naišli na dokaze o zločinu počinjenom pre pedeset godina. Ubica, tadašnji saradnik Službe, osuđen je na deset godina robije
Bilo je to neko drugo vreme u Nemačkoj kada se iz ideoloških razloga lakše povlačio oroz. Ali ubistvo je ubistvo i ne zastareva ako je izvršeno s predumišljajem, pa makar to bilo po nalogu države.
Takvu je odluku doneo Pokrajinski sud u Berlinu koji je pola veka nakon počinjenog zločina nekadašnjeg saradnika istočnonemačke tajne službe Štazi Manfreda N. (80) osudio na 10 godina robije.
Prema presudi, tadašnji potporučnik je 29. Marta 1974. po nalogu Štazija duž nemačko-nemačke granice iz busije upucao tridesetosmogodišnjeg Poljaka Časlava Kukuckog koji je u poljskoj ambasadi bio dobio dokumente za odlazak u Zapadnu Nemačku, piše memački „Špigel“.
„Po svaku cenu je trebalo sprečiti da građanin Istočnog bloka ode na Zapad“, stoji u obrazloženju presude, te da se radilo o „planiranoj, pripremljenoj koreografiji“ o „ciljano konspirativnom postupku“ da se Kukucka likvidira ukoliko se uputi ka slobodi.
Nemilordno ubistvo
Optuženi ubistvo doduše nije počinio rukovođen ličnim motivima, rekao je predsednik sudskog veća Bernd Micajka, planirao ga je Štazi, ali ga je optuženi „nemilosrdno“ izvršio. Sud je tokom procesa nedvosmisleno utvrdio da je optuženi počinilac. Presuda nije pravosnažna.
Braniteljka optuženog je tražila oslobađajuću presudu. Rekla je da nije dokazano da je njen klijent bio strelac. Manfred N. se tokom procesa nije izjašnjavao.
Prodor u istrazi
Istražitelji godinama nisu napredovali u ovom slučaju. Prema Berlinskom tužilaštvu odlučujući trag koji je vodio do identiteta strelca je otkriven 2016. u arhivu Štazija koji je otvoren posle ujedinjenja dve Nemačke.
Polazeći od toga da se radilo o običnom, a ne o teškom ubistvu, istražni organi su 2017. obustavili postupak zbog zastarelosti. Međutim, Tužilaštvo u Berlinu je 2023. ipak podiglo optužnicu jer se pojavio elent predumišljaja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kijev i Odesa izloženi su najžešćim napadima Rusije od početka invazije na Ukrajinu pre tri godine. Moskva napada stotinama dronova i raketa. Šta Vladimir Putin time želi da postigne – i šta bi moglo da ga zaustavi?
Veruje se da je na lokalitetu površine 5000 kvadratnih metara u irskom gradu Tuamu sahranjeno 796 beba koje su umrle u domu za majke i bebe „Svetа Marija“ između 1925. i 1961. godine
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je da će od 1. avgusta uvesti carine od 30 odsto na robu iz Evropske unije. Brisel poručuje da je otvoren za pregovore, ali najavljuje kontramere ako dogovor ne bude postignut
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!