
Sankcije
Nemačke i austrijske kazne za secesionističko trojstvo Republike Srpske
Šta kažu poslanici Bundestaga o odluci o zabrani ulaska u Nemačku i Austriju vrhu Republike Srpske?
Britanac Nikolas Houks (39) je prvi čovek koji je osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu zbog “sajber prepadanja”, odnosno slanja fotografija svojih genitalija. U Srbiji je ovo delo takođe kažnjivo i podrazumeva novčanu ili zatvorsku kaznu
Prvi sajber-prepadač žena koji se izlagao u javnosti u Engleskoj je osuđen na pet i po godina zatvora jer je jednoj tinejdžerki i jednoj ženi samoinicijativno poslao fotografije svojih genitalija.
Ranije već uslovno osuđeni Nikolas Houks (39), prva je osoba u Engleskoj i Velsu osuđena za kršenje Zakona o bezbednosti na internetu koji je stupio na snagu početkom ove godine.
Sudu je rečeno da je Houks pozajmio telefon svog oca, otišao u drugu sobu i poslao fotografije putem aplikacija WhatsApp i Mesindžera jednoj ženi i 15-godišnjoj devojčici.
Obe su to slikale i prijavile ga policiji.
Iskrivljen pogled na seksualne želje
Advokat odbrane Bari Gilbert je rekao da Houks „nije dobio seksualno zadovoljstvo svojim prestupima“ za koje je rekao da su proizašli iz njegovog posttraumatskog stresa koji je pretrpeo pošto je pre osam godina bio otet, izboden nožem i držan radi otkupnine.
Međutim, sudija Samanta Li je odbacila taj argument, rekavši Houksu: „Očigledno ste duboko poremećeni i imate iskrivljen pogled na sebe i svoje seksualne želje“.
I u Srbiji slanje slike polnog organa kažnjivo
Nije retkost da u doba modernih tehnologija preko društvenih mreža i brojnih aplikacija građani i građanke Srbije prime neprimerenu poruku seksualne konotacije ili čak fotografiju te vrste, a da ih nisu tražili. Iako je ovo sve zastupljenije čak i među mlađom populacijom, i u našoj zemlji se za to može krivično odgovarati.
Slanje slike polnog organa putem društvenih mreža ili preko telefonske aplikacije uz pomoć koje se može preneti fotografija apsolutno može biti razlog da se protiv lica koje na taj način uznemirava žrtvu podnese kriviča prijava.
Novčana kazna ili šest meseci zatvora
Pod „polno uznemiravanje“ spada svako verbalno, neverbalno ili fizičko ponašanje koje ima za cilj ili predstavlja povredu dostojanstva lica u sferi polnog života, a koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje.
Srpsko zakonodavstvo predviđa da se onaj ko izvrši krvično delo polno uzmemiravanje može kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do 6 meseci.
Isti zakon predviđa da su kazne oštrije ukoliko je radnja ovog krivičnog dela usmerena protiv maloletnika, pa se počinioc može kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine.
Šta kažu poslanici Bundestaga o odluci o zabrani ulaska u Nemačku i Austriju vrhu Republike Srpske?
Od 10. aprila, Kina će uzvratiti udarac američkoj administraciji zbog dodatnih carina koje je uveo američki predsednik. Kineske carine će iznositi 34 odsto na sav uvoz iz Sjedinjenih Država
Prvi berzanski dan na Vol stritu posle odluke predsednika SAD Donalda Trampa da celom svetu uvede visoke carine završen je velikim padom svih indeksa. Tržišna vrednost kompanije Epl se preko noći smanjila se za više od 293 milijarde dolara
Južnokorejski ustavni sud smenio je predsednika Jun Suk Jola, čime je potvrdio njegov opoziv u parlamentu zbog toga što je prošle godine proglasio vanredno stanje i zemlju bacio u najgoru političku krizu u više desetina godina. Jun je optužen i za pobunu, a ako ga proglase krivim, prete mu doživotna kazna zatvora ili smrtna kazna
Samo nekoliko nedelja od izbora za Bundestag, popularnost najverovatnijeg kancelara Fridriha Merca i Demohrišćana je u slobodnom padu. Sa druge strane, desničarski AfD dostigao je rekordnu popularnost. Šta se u međuvremenu promenilo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve