img
Loader
Beograd, 11°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Svet

Obeležena 80. godišnjica stradanja na Blajburškom polju

17. maj 2025, 21:04 Igor Lasić (DW)
Arhivska fotografija - obeležavanje godišnjice 2019. godine Foto: AP Photo/Darko Bandić
Arhivska fotografija - obeležavanje godišnjice 2019. godine
Copied

Ovogodišnje obeležavanje stradanja na Blajburškom polju okupilo je tek stotinak ljudi. Jer, u Austriji više nema volje da se masovni skupovi dozvole

Na Blajburškom polju u Austriji je ovog petka (16.5.) obeležena 80. godišnjica stradanja – i već kod pitanja, ko je tamo poginuo se već decenijama lome koplja, piše Dojče vele.

Austrija je zabranila nekakvo masovno okupljanje jer osim civila koji su „bežali od partizana“ na kraju rata, tamo se okupilo i mnoštvo ustaške i drugih pridruženih vojski nakon njihove kapitulacije.

Utoliko je to i desničarsko-ekstremističko slavljenje Nezavisne Države Hrvatske, prema mišljenju austrijskog parlamenta, iako su pokrovitelji te manifestacije Hrvatski sabor i Hrvatska katolička crkva.

Tako se i ove godine, uprkos zabrani i u prisustvu austrijske policije, okupilo tek stotinak osoba, ali je ipak bilo i zvanično. Jer, u ime predsednika Sabora i Vlade, na spomen-obeležje žrtvama položio je venac hrvatski ambasador u Austriji Danijel Glunčić, a misa je održana u blajburškoj župnoj crkvi.

Organizator skupa, Počasni blajburški vod, se žalio na zabranu okupljanja austrijskom Ustavnom sudu i uporno se pominjala određena verovatnoća da najviša pravosudna adresa odluči u organizatorovu korist. Ako ne ove godine, onda svakako neke od narednih.

No ipak, prema onome što smo čuli iz Austrije, nije baš realno to zaista očekivati. „Trenutno u Austriji za to ne postoji politička volja ni u jednoj relevantnoj stranci“, rekao nam je na ovu temu Dario Brentin, austrijsko-hrvatski politikolog iz Centra za jugoistočno-evropske studije Univerziteta u Gracu.

Pretvaranje u neonacističku manifestaciju

„Tačnije, nema volje za ponovno oživljavanje komemoracije na Blajburškom polju ili za osporavanje zabrane. Najveći interes za to možda još postoji Slobodarskoj stranci Austrije, ali osim pojedinaca, nema nikakvih naznaka da bi se tu mogao razviti politički pritisak ili šira solidarnost“, kaže on.

Društvena i politička percepcija tog događaja van istorijskih činjenica i revizionističke kulture sećanja, po Brentinovim rečima, oblikovana je ponajviše u prošloj deceniji, kad je broj učesnika komemoracije znatno porastao.

„To je privuklo pažnju austrijske javnosti, zatim i politike, zahvaljujući većem interesovanju novinara za nepravilnosti na tim skupovima. Tu percepciju smatram učvršćenom, a kroz izveštaj stručne komisije i odluku Nacionalnog veća može se predmet smatrati ‘rešenim’. Pojednostavljeno govoreći, sve ili gotovo sve političke stranke ‘srećne’ su što se više ne moraju baviti tom temom“, dodaje naš sagovornik.

Jugoslovenska odgovornost i hrvatski revizionizam

„Nepravilnosti“ su uključivale isticanje ustaških, a time ujedno fašističkih simbola i parola. Vremenom je to postao glavni revizionistički skup za hrvatske političke snage tog tipa.

No pobednici, jugoslovenske vlasti kojima je britanska vojska 1945. izručila zarobljene ustaše, četnike i druge kvislinške vojnike, takođe su znatno doprineli kasnijim sporovima.

Ne samo tako što su više desetina hiljada zarobljenika poubijali mahom bez suđenja, pa je jasno da je među njima bilo i nevinih pojedinaca.

„Danas između ostalog svedočimo efektima činjenice da u vreme komunističke Jugoslavije nije bilo moguće slobodno istraživati sve to u vezi s Blajburgom, to jest s onim što se dešavalo neposredno posle“, mišljenja je Božo Kovačević, bivši hrvatski diplomata i političar, danas predavač s Visoke škole međunarodnih odnosa na zagrebačkom Univerzitetu Libertas.

No posve je nešto drugo, kao što dalje on zaključuje, kad ekstremne nacionalističke snage nastoje na tome sprovesti temeljitu istorijsku reviziju, čak te žrtve forsirano prikazati kao nekakve borce za demokratsku Hrvatsku.

Austrija tu ima i svoj „prljavi veš“

„Nema sumnje da su pogubljenja bez suđenja bila – zločin. No sad ovi drugi sasvim prećutkuju karakter NDH, to da je ona bila zajednička hitlerovsko-musolinijevska tvorevina, da je na svojoj prvoj sednici njena vlada objavila rat Sjedinjenim Državama, da je sprovodila rasne zakone, da je sam poglavnik Ante Pavelić naredio da se pobiju visoki pripadnici njegovog režima koji su predlagali savezništvo sa Zapadom…“, nabraja Kovačević.

„A nakon zvanične kapitulacije Nemačke, ta je vojska svejedno nastavila da se bori protiv partizana, jedne od pobedničkih vojski koje su tog nemačkog okupatora i porazile“, dodaje on.

„Interpretacija istorije u izvedbi Počasnog blajburškog voda predstavlja stoga apsolutni revizionizam i očito je zašto austrijske vlasti nisu to spremne da prihvate. Značilo bi takvo prihvatanje, donekle, da se legalizuje i anšlus Austrije koji je sproveo Hitler, kao i ona Evropa kojoj su pripadale ustaše“, zaključio je Kovačević.

No s rastom desnih snaga suočava se i austrijska politika, te se ionako čini da ništa od toga nije definisano zauvek.

Izvor: Dojče vele (DW)

Tagovi:

Austrija Blajburško polje Hrvatska
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Rusko-ukrajinski sukob

16.maj 2025. I.M.

Razmena 1.000 za 1.000 zarobljenika: Prvi konkretan ishod rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu

Delegacije Rusije i Ukrajine sastale su se u Istanbulu prvi put licem u lice još od marta 2022. godine. Iako nije postignut dogovor o prekidu vatre, usaglašena je razmena 1.000 zatvorenika sa obe strane, potvrdili su zvaničnici. Ukrajina je zatražila razgovore lidera, a Rusija najavila spremnost da ih „razmotri“.

Rat u Ukrajini

16.maj 2025. B. B.

Predstavnici Ukrajine i Rusije konačno se sastali u Istanbulu

Iako se predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Volodimir Zelenski, drže po strani, njihovi pregovarači su seli za isti sto da razgovaraju o primirju

16.maj 2025. Srećko Matić (DW)

Dr Konstanca Icel: Šokirana nasiljem u Srbiji, studenti preuzimaju odgovornost za budućnost

Direktorka Evropske kuće istorije dr Konstanca Icel kaže da je veoma impresionirana hrabrošću studenata iz Srbije

Rat u Ukrajini

15.maj 2025. B. B.

Erdogan i Zelenski razgovarali skoro tri sata, ali se ne zna o čemu

Sastanak je bio zatvoren na medije, a nakon sastanka niko se nije obratio javnosti

15.maj 2025. Metju Vard Agius (DW)

Ukrajinski mirovni proces: Hronika neuspešnih pregovora

Do direktnog susreta Putina i Zelenskog ovog četvrtka neće doći, ali bi nekakvih pregovora Kijeva i Moskve ipak trebalo da bude. Uoči susreta u Istanbulu, podsećamo na dosadašnje pokušaje da se dođe do mira u Ukrajini

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure