Nikušor Dan je na kraju komotno pobedio u drugom krugu izbora predsedničkih izbora u Rumuniji. Ko je ovaj gradonačelnik Bukurešta i ubeđeni Evropejac?
Ishod drugog kruga predsedničkih izbora u Rumuniji bio je iznenađujuće – miran. I to na zadovoljstvo proevropskog tabora.
Liberalni političar Nikušor Dan osvojio je skoro 54 odsto glasova – oko 850.000 glasova više od svog protivnika, radikalnog desničara Đorđa Simiona.
Ključ za uspeh ovog profesora matematike bio je u velikoj izlaznosti – glasalo je skoro dve trećine Rumuna, naspram jedva više od polovine u prvom krugu.
Očigledno su mnogi apstinenti odlučili da izađu na izbore nakon što su videli da je Simion u prvom krugu ubedljivo pobedio. Ti dodatni glasači sprečili su dolazak desničarskog radikala na čelo Rumunije.
Pragmatični profesor matematike
Budući rumunski predsednik Dan ima 55 godina i slobodno se može nazvati matematičkim genijem: kao mladić je dva puta osvojio zlatnu medalju za Rumuniju na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi.
Članovi njegovog izbornog tima kažu da se ponaša onako kako ljudi zamišljaju tipičnog matematičara – pragmatično.
Tako je, na nezadovoljstvo svog tima, odbijao brojne nastupe na društvenim mrežama jer, prema „njegovoj logici i računici“, oni nisu bili od direktne koristi. Na kraju, on je uspeo da pobedi i obratio se javnosti putem kamera klasične televizije.
„Želim da se zahvalim desetinama hiljada Rumuna, koji su se poslednjih sedmica borili za našu ideju. Pokazali ste kolika je snaga civilnog društva. Ta snaga je mnogo jača od otuđenosti, koja vlada u ovoj zemlji“, rekao je Dan.
Drugi krug između dva netipična kandidata
U Rumuniji su mnogi birači izgubili veru u politiku i stoga se otuđili od nje.
I desničarski radikal Simion i nezavisni političar Dan bili su kandidati protsta.
Krin Antonesku, kandidat velike vladine koalicije, ispao je iz izbora već u prvom krugu.
Vladina koalicija raspala se početkom maja. Premijer Marcel Čolaku podneo je ostavku. Vlada je postajala sve nepopularnija, a optuživana je i za korupciju. Rumunija je treća najkorumpiranija zemlja u EU, posle Mađarske i Bugarske.
To Dan, kao novi predsednik Rumunije, želi da promeni i mnogi mu veruju. Za razliku od drugih rumunskih političara, on sam nije bio povezan s korupcijom.
U svom govoru nakon pobede Dan je rekao: „Na današnjim izborima pobedila je zajednica Rumuna, koja želi duboke promene. Zajednica koja traži efikasnu administraciju, zemlju s manje korupcije i prosperitetnu ekonomiju za građane Rumunije.“
Ko će formirati novu vladu?
Jedan od prvih zadataka predsednika Dana biće davanje mandata za formiranje vlade. Trenutno je teško zamisliti s kojim bi snagama Dan mogao dobro da sarađuje, jer reformisti nemaju većinu u rumunskom parlamentu.
Dan želi da se obrati i biračima desničarskog kandidata Simiona, za kojeg je glasalo oko pet miliona birača.
„To je toliko ogorčena grupa da veruje da je rešenje za Rumuniju revolucija. Naša je dužnost da ih uverimo da je rešenje reforma pravosuđa i reforma administracije. Dolaze teška vremena, u kojima ćemo morati da stabilizujemo ekonomiju. Molim vas za nadu i strpljenje“, rekao je Dan.
Simion bi bio neugodan za EU
Poraženi kandidat na predsedničkim izborima – 38-godišnji šef stranke AUR Đorđe Simion – obratio se javnosti putem pomalo neobičnog video-zapisa.
U elegantnom plavom odelu, sedeći za luksuznim drvenim stolom, uz melanholičnu klavirsku muziku, objavio je svoj poraz. „Vreme je da nastavimo našu borbu za pravdu i istinu, za tradicionalnu porodicu, za hrišćansku veru i slobodu“, rekao je Simion.
Kao predsednik, on bi verovatno bio vrlo neugodan za EU. Hteo je da se suprotstavi Evropskoj komisiji i zalagao se za jačanje nacionalne države. Protivio se vojnoj pomoći Ukrajini i imao snove o Velikoj Rumuniji – uključujući i ujedinjenje s Moldavijom.
Novi predsednik Nikušor Dan, naprotiv, ubeđeni je Evropejac.