Putnik koji se vraćao iz posete Demokratskoj Republici Kongo prijavio je da je u prtljagu bila sušena riba, ali je inspekcija na aerodromu Logan u Bostonu otkrila dehidrirana tela četiri majmuna. Putnik je rekao da je doneo majmune u SAD za „sopstvenu potrošnju“, izjavio je portparol američke carinske i granične službe (CBP) Rajan Biset, a prenosi Glas Amerike.
Sirovo ili minimalno prerađeno meso divljih životinja, koje se ponekad naziva i „mesom divljači“, zabranjeno je u SAD zbog opasnosti od širenja bolesti.
„Potencijalne opasnosti koje predstavlja unošenje mesa divljači u Sjedinjene Države su stvarne. Takvo meso može da nosi klice koje izazivaju bolesti, uključujući virus ebole“, rekao je direktor lokalne luke za carinu i zaštitu granica Hulio Karavija.
Incident se dogodio prošlog meseca, ali je CBP tek sad objavio šta se desilo.
Biset je rekao da nije podignuta optužnica, ali da je sav prtljag zaplenjen, a skoro četiri kilograma divljeg mesa uništiće predstavnici američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti.
Opasne egzotične „poslastice“
Dimljeni majmuni, glave kornjača, čitavi slepi miševi: na tržnici grada Mbandaka na severu Demokratske Republike Kongo se mogu naći mnoge vrste egzotičnog mesa. Za žitelje Konga ovakve, zapadnom nepcu nepojmljive delikatese, su važan izvor belančevina. No radi se o opasnim poslasticama, pisao je ranije Dojče vele (DW).
Bilo da se radi o ptičjem gripu, AIDS-u, eboli ili koronavirusu: mnoge od ovih bolesti su zoonoze, dakle na čoveka su prešle preko životinja. Stručnjaci govore o tome da 75 posto novih bolesti na čoveka prelaze preko životinja. Mnoge od ovih bolesti idu na račun konzumiranja egzotičnog mesa.
U zapadnoj i središnjoj Africi su lov i trgovina mnogim vrstama divljih životinja legalni. Ili barem polulegalni. Slično je i na jugu Afrike.
U poslednje vrieme je povećana potražnja za egzotičnim mesom što je podiglo cene. Tako je ovaj tip mesa na legalnom tržištu postalo pristupačno samo bogatijim slojevima društva.
Ujedinjene nacije procjenjuju da se u području sliva reke Kongo godišnje konzumira i do pet miliona tona egzotičnog mesa. U međuvremenu se ovo meso izvozi u čitav svet što još više povećava opasnost od širenja zaraze. Tanzanija je legalizovala prodaju egzotičnog mesa čime se želi sprečiti krivolov. I klanje bi trebalo da se odvija pod strogom kontrolom. Što legalno, što ilegalno, na tržištu završi na hiljade tona mesa egzotičnih životinja.