
Palestina
Ko sve priznaje državu Palestinu?
Francuska će priznati državu Palestinu u septembru na zasedanju Generalne skupštine UN, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron. Ko je sve do sada priznao Palestinu i kakav je status Srbije
Ovo je – kako su mudri analitičari brzo ocenili – egzistencijalni rat u kome su aspiracije toliko udaljene da ne ostavljaju prostor ni za kakav sporazum, zbog čega rat može da se završi samo porazom ili kolapsom jedne od zaraćenih strana. Iscrpljivanje bilo koje strane vodi, dakle, okončanju rata, i to, dakako, na račun strane koja je zbog iscrpljenosti onesposobljena za njegovo dalje vođenje
Najkraći kroki ovoga teksta sastoji se u artikulaciji sledećih poenti: rusko-ukrajinski rat je neobičan, teško pojmljiv čak i nakon celogodišnjeg odvijanja, čudan i neočekivan a, uz sve to, nedozvoljen i sablažnjiv. Prirodno je stoga da u jednom broju važnih komponenti bude i nepredvidiv: tri njegova aktera – dva neposredno, a jedan posredno angažovan – ni sami ne ispoljavaju određenost u pogledu svojih budućih odluka i obrazaca ponašanja na frontu i van njega. Pored toga, sam rat menja ambijentalne okolnosti koje dodatno i snažno uvećavaju neizvesnost i onemogućavaju njegovu predvidivost.
Pa ipak, neke bitne sastavnice rata predvidive su uslovno, tj. ako i kad se steknu određene okolnosti, a to podrazumeva prognoziranje kvalitativnom analizom i u opštim terminima. Zbog drastično udaljenih ratnih ciljeva ne postoji prostor za bilo kakav kompromis i rat bi, kao egzistencijalni, mogao da se završi samo porazom jedne od zaraćenih strana.
Kako ni za jednu stranu nije prihvatljiva ni sama pomisao na poraz, rat će trajati sve dok postoje, makar iz godine u godinu sve oskudniji, resursi za njegovo vođenje. To je stoga rat iscrpljivanja, koji može da se okonča samo doslovnim kolapsom (ili bilo kako iznuđenim jednostranim odustajanjem u slučaju NATO-a) bar jednog od tri aktera uključenih u ovaj rat.
I pored toga što znatan broj važnih elemenata u ovom ratu ostaje nepredvidiv, neke bitne njegove osobenosti jesu predvidive u opštim naznakama i informaciono relevantnim generalnim formulacijama. Prvo, kao rat iscrpljivanja ovaj će rat trajati veoma dugo, kakav god kriterijum da bude odabran za ocenu dužine. Drugo, biće to veoma skup, destruktivan i dugoročno poguban rat. Treće, ratni gubici i troškovi biće krajnje nejednako raspoređeni, s tim što se kao glavni gubitnici javljaju dva najveća slovenska naroda – Ukrajinci i Rusi, i to tim redosledom. Četvrto, zbog neminovnog, ovim ratom impliciranog slabljenja Rusije, ishod rata će se ispostaviti kao uglavnom povoljan za NATO i, šire, politički Zapad: ova alijansa naći će se u položaju realizacije jednog broja krupih geostrateških ciljeva bez vojnog angažovanja na terenu i bez ijednog izguljenog ljudskog života. Cilj na kome će Zapad ostvariti velike strateške dobitke jeste tzv. obuzdavanje Rusije (containment). U dugoročnom kontekstu, sub speciae aeternitatis, za Zapad se ništa povoljnije nije ni moglo dogoditi nego da se dva ključna i noseća dela bivše konkurentske velike sile SSSR-a nađu u međusobnom tako nepomirljivom i odlučno beskompromisnom ratu. Ostatak teksta posvećen je razradi i dokazivanju ovih tvrdnji.
NEOČEKIVANE, A KRUPNE PROMENE KAO SPECIFIČNOST OVOGA RATA
Da se anticipiralo ovakvo odlučno masovno reagovanje Zapada, sigurno je da bi “specijalna operacija” bila planirana suštinski drugačije. Da je uključivanje Zapada u rat bilo anticipirano, “specijalna operacija” najverovatnije ne bi bila ni pokrenuta, a da se Kremlj uprkos toj anticipaciji na operaciju ipak odvažio, sigurno bi smesta u nju ušao se neuporedivo većom masom resursa (onih naknadno mobilisanih 300.000 vojnika bili bi uključeni već u sam prvi udar), a i planiranje ovog napada sigurno bi mnogo duže trajalo i ne bi već na prvi pogled otkrivalo elemente laičkog, neznalačkog pristupa. Ovako je otvoreno, odista in vivo, pokazano kuda vodi i šta može da isporuči kadrovska politika autokratskog režima – izbor vrhunskih delatnika na važnim državnim poslovima po logici lojalnosti, a ne po logici profesionalne osposobljenosti i radne efikasnosti.
Prva velika, reklo bi se odista nepredviđena promena na samom početku ovog rata jeste masovno angažovanje NATO-a, krupan događaj koji nisu predviđali ni sami kremaljski planeri iako su zasigurno morali! Ta promena, tj. naglo i nipošto naivno angažovanje Zapada u ovom ratu, generisala je jednu drugu njegovu dalekosežnu promenu: od munjevitog rata, kako je očito bio zamišljen u Kremlju, on se prometnuo u mnogo opasniji i mnogo skuplji rat iscrpljivanja. Time je on poprimio karakter uslovne predvidivosti: može se donekle trivijalno postulirati da će se rat okončati kad se jedna strana toliko iscrpi da više ne može da ga vodi, ili da percepcija troškova tog ratovanja bude takva da se zaključi da je dalje angažovanje u njemu prosto besmisleno.
Gotovo da je jednaka nuli verovatnoća da ova druga varijanta dođe u obzir jer je ovo – kako su mudri analitičari brzo ocenili – egzistencijalni rat u kome su aspiracije toliko udaljene da ne ostavljaju prostor ni za kakav sporazum, zbog čega rat može da se završi samo porazom ili kolapsom jedne od zaraćenih strana. Iscrpljivanje bilo koje strane vodi, dakle, okončanju rata, i to, dakako, na račun strane koja je zbog iscrpljenosti onesposobljena za njegovo dalje vođenje.
Francuska će priznati državu Palestinu u septembru na zasedanju Generalne skupštine UN, izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron. Ko je sve do sada priznao Palestinu i kakav je status Srbije
Avion kompanije Angara erlajns srušio se tokom leta iz Habarovska ka Tindi. Među 49 poginulih su i šestoro dece. Letelica je pronađena u plamenu u planinskoj oblasti Amurske oblasti
Ukrajinska delegacija na mirovnim pregovorima u Istanbulu predložila je direktni susret predsednika Zelenskog i Putina. Rusija zasad ćuti, dok Kijev ističe važnost uključivanja međunarodnih lidera
Ovaj poklič kojim počinje refren Marseljeze – za mnoge, pa i same Francuze, jedne od najkrvoločnijih himni na svetu – možda najbolje odražava stanje duha francuskog političkog i vojnog rukovodstva od kada je rat u Ukrajini ukazao ne samo na izvesne manjkavosti francuskog odbrambenog modela, nego i na potencijalne pukotine u koheziji na nivou NATO i EU (nepredvidivi Tramp). I sve to usred radikalno izmenjenih neposrednih pretnji po mir na evropskom kontinentu (nepredvidivi Putin)
U životopisu tog unuka industrijalca, pionira ruskog Dalekog istoka, koji je izneverio očekivanja, pa postao brodvejska i holivudska ikona, dramatično se prepliću istorijske drame jedne revolucije, izbeglištva, dalekoistočnog azijskog ritma Budenbrokovih sa umetničkim dostignućima i opsenama zvezdane prašine
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve