Britanski bogataši su optuženi u Švajcarskoj da su oduzeli pasoše posluzi, plaćali joj samo sedam funti za radne dane koji su trajali po 18 sati i dozvoljavali joj da tek ponekad napusti kuću
Četiri člana najbogatije britanske porodice našlo se pred sudom u Švajcarskoj zbog optužbi da su potrošili više novca na brigu o svom psu, nego na poslugu, piše BBC.
Porodica Hindudža čije je bogatstvo procenjeno na 37 milijardi funti, odnosno 47 milijardi dolara, optužena je za eksploataciju i trgovinu ljudima.
Oni poseduju vilu u bogatom kvartu u Ženevi, a optužbe protiv njih se odnose na njihovu praksu dovođenja posluge iz Indije koja se brinu o njihovoj deci i domaćinstvu.
Hinduja_Prakas_pexels-olly-3769710Osam dolara na dan za rad u porodici milijardera / Foto: Olly3769710/Pexels
Prakaš i Kamal Hinduža su zajedno sa svojim sinom Ajajem i njegovom suprugom Namratom navodno oduzeli pasoše osoblju, plaćali ih samo osam dolara, odnosno sedam funti za radne dane koji su trajali 18 sati i dozvoljavali im da tek ponekad napuste kuću.
Iako je prošle nedelje postignuta novčana nagodba oko eksploatacije, Hindudžama se i dalje sudi za trgovinu ljudima, što je teško krivično delo u Švajcarskoj.
Tužilac traži zatvorsku kaznu i milione za odštetu
Oni poriču optužbe, a ove nedelje je na sudu jedan od najpoznatijih tužilaca u Ženevi Iv Bertosa uporedio skoro 10.000 dolara godišnje, za koje je tvrdio da je porodica Hindudža trošila na svog psa, sa dnevnim iznosom koji su navodno plaćali svojim slugama.
Advokati porodice Hindudža nisu izričito negirali navode o niskim platama, ali su rekli da one moraju da se posmatraju u kontekstu i napomenuli da je osoblje imalo smeštaj i hranu.
I optužba za dugo radno vreme je bila sporna, a jedan advokat odbrane je tvrdio da se gledanje filma sa decom Hindudža ne može smatrati radom.
Neki bivši članovi posluge su svedočili u korist Hindudža, opisujući ih kao prijateljsku porodicu koja se dostojanstveno ophodila prema svojoj posluzi.
Optužbe da su posluzi oduzeti pasoši i da nisu smeli da napuste kuću bez dozvole su ozbiljne, jer bi se mogle oceniti kao trgovina ljudima, pa je tužilac Bertosa zatražio zatvorske kazne i milione dolara odštete, kao i da bogataši plate sudske troškove.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Južna Kalifornija ponovo je na udaru opasnih vetrova Santa Ana, koji su dodatno rasplamsali smrtonosne požare u okrugu Los Anđeles. Dok vatrogasne ekipe ulažu nadljudske napore kako bi kontrolisale situaciju, građani se suočavaju s novim upozorenjima i potencijalnim evakuacijama
Ko je pomislio da je namera da "povrati Panamski kanal pod američku kontrolu" samo nešto što je Donald Tramp bio odvalio, taj se prevario: ponovio je to i u svom inauguracionom govoru. Od evropskih zvaničnika na svečano polaganje zakletve bila je pozvana samo premijerka Italije, neofašistkinja Đorđa Meloni
Donald Tramp lansirao je za vikend sopstvenu kriptovalutu $TRUMP. Ne čudi što se odmah prodaje po rekordnoj početnoj ceni – iza nje stoji moć novog predsednika SAD koji trlja ruke očekujući milijarde dolara zarade
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!