Bliski istok
Hamas ima svežu krv: Dolaze zbog osvete
Ne da nije došlo do „uništenja“ Hamasa koje je najavljivala izraelska Vlada, već ta teroristička organizacija navodno beleži priliv novih boraca. Zašto je to tako?
Mercedes je u 2030. planirao da na tržište plasira isključivo električne automobile. Planovi su sada korigovani. Koncern iz Štutgarta prognozira znatno manji udeo e-automobila u ukupnom prometu. I pad dobiti
Mercedes-Benc je korigirao očekivanja po pitanju prelaska na elektro-mobilnost. Do 2030. nemački proizvođač računa s udelom e-automobila i hibrida u ukupnoj količini vozila koje plasira na tržište do 50 odsto. U tekućoj godini svaki peti isporučeni auto trebalo bi da ima pogon na baterije, saopštila je kompanija sa sedištem u Štutgartu u četvrtak, a prenosi Dojče vele (DW)..
Do sada je Mercedes u svojim kalkulacijama tvrdio da je firma spremna i za udeo električnih (i hibridnih) vozila od 100 odsto, pod uslovom da bude postojala odgovarajuća potražnja za njima. Tako je šef koncerna Ola Kelenijus proklamovao strategiju „Electric only“, i to „svuda gde to budu dozvolili tržišni uslovi“.
„Tempo transformacije diktiraju tržišni uslovi i želje mušterija“, tako Mercedes danas saopštava. Kompanija, kako je rečeno, želi da ispunjava različite želje mušterija, dakle bez obzira da li se radi o električnom pogonu ili motorima s unutrašnjim sagorevanjem – „u slučaju potrebe i u 2030-im godinama“.
Nesigurnost na tržištu
Nakon pada dobiti u 2023. Mercedes-Benc ponovno računa sa slabom poslovnom godinom. U slučaju da promet bude na nivou prošlogodišnjeg, krajnji bilans za 2024. će nešto opasti, a to znači da će opasti i dobit, potvrdio je koncern. „Ekonomsku situaciju i stanje na tržištu automobila i dalje obeležavaju vanredne nesigurnosti.“ Osim ratova i raznih opterećenja za lance snabdevanja, u rizične faktore ubraja se i napetost u odnosima Kine i SAD, ali i Evrope.
U godinama tokom pandemije korona-virusa, Mercedes-Benc je zapravo snažno profitirao od činjenice da su problemi u lancima snabdevanja ometali proizvodnju, odnosno da je u situaciji visoke potražnje za njenim vozilima firma mogla da poveća cene automobila, i novih, ali i polovnih. Osim toga, osetio se i efekat mera štednje, koje je šef koncerna Kelenijus uveo još pre toga.
No, u 2023. su problemi s lancima snabdevanja kod važnih modela, odnosno komplikovano tržišno okruženje, rezultirali padom dobiti. A i visoka stopa inflacije učinila je svoje – to je posledica koju nije ublažila ni činjenica da su cene sirovina u međuvremenu ipak pale. Poslovni rezultat (EBIT, odnosno dobit pre plaćanja poreza i kamata, prim. red.) tako je pao za četiri odsto, na 19,7 milijardi evra. Promet je istovremeno blago porastao na 153,2 milijardi evra, potvrđeno je iz Štutgarta. U tekućoj godini EBIT bi trebalo da padne, a spominje se minus između pet i 15 odsto.
Bolje od očekivanja
Rendita, odnosno dobit u najvažnijem sektoru, kod privatnih vozila, tokom 2023. se smanjila za dva procentna poena, na 12,6 odsto. Marža bi u ovoj godini trebalo da nastavi da pada u čitavom koncernu. Mercedes najavljuje da bi ona mogla da se kreće u rasponu između 10 i 12 odsto prometa. Proizvodni problemi koje je imao važan dobavljač Mercedesa, kompanija Boš, koja isporučuje razne sisteme za motore s unutrašnjim sagorevanjem, posebno su „zakočili“ plasman modela GLC i E-klase.
A ti problemi konkretno pogađaju oko 100.000 vozila, njihova isporuka je prebačena na tekuću godinu. Očekuje se da bi problemi s isporukom mogli da potraju prva dva kvartala ove godine, tako da Mercedes do kraja 2024. prognozira prodaju putničkih vozila na nivou iz 2023. – odnosno oko dva miliona komada. Nešto manji sektor kombija je pak uspeo znatno da poveća stopu dobiti, i to za skoro dve trećine – na ukupni obim od tri milijarde evra. A marža je u tom području porasla s 11 na 15,5 odsto.
Mercedes je, sve u svemu, ostvario bolji poslovni rezultat nego što su analitičari očekivali. Naime, zbog teške ekonomske situacije posmatrači su procenjivali da koncern iz Štutgarta neće moći da održava vanredan poslovni trend koji je Mercedes imao proteklih godina. Kad se podvuče crta pod poslovni rezultat u 2023, nemačka kompanija je zaradila 14,5 milijardi evra, što je dva odsto manje nego u 2022.
Oko 91.000 zaposlenih u Mercedesu u Nemačkoj tako će i u ovoj godini dobiti premiju u iznosi do 7.300 evra po osobi.
Ne da nije došlo do „uništenja“ Hamasa koje je najavljivala izraelska Vlada, već ta teroristička organizacija navodno beleži priliv novih boraca. Zašto je to tako?
Belorusi će na birališta, ali to nije ni bitno – pobediće Aleksandar Lukašenko, po sedmi put. Opozicije nema. Najveći Lukašenkov problem je vidno narušeno zdravlje
Izgleda da je to korak napred u odnosu na nedavnu izvršnu naredbe predsednika SAD Donalda Trampa da se pauziraju grantovi za stranu pomoć na 90 dana ih ne pregleda državni sekretar
Nije samo država dobila novog šefa Bele kuće, već najmoćnija zemlja sveta ima predsednika ispred koga više nema institucionalnih prepreka da ostvari ono što je naumio. Ukoliko bude sproveo u delo samo deo onoga što najavljuje, Ameriku i svet čekaju radikalne promene, Trampovi ratovi nisu samo politički, već kulturološki i istorijski
Spajanje Silicijumske doline i autoritarne američke države suočava nas s koncentracijom moći kakvu svet nije video. Uz nju ide i bahatost koju je Ilon Mask demonstrirao “pozdravom” svetu na inauguraciji američkog predsednika
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve