Međunarodni sud pravde naredio je Izraelu da preduzme sve mere da spreči genocid u Pojasu Gaze, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Sud je doneo odluku da Izrael mora da osigura da njegove snage ne čine genocid i da preduzmu mere za poboljšanje humanitarne situacije. Izrael ima rok od mesec dana da prijavi sudu šta radi da bi sproveo naredbu.
U obrazloženju odluke Sud je saopštio da neće odbaciti slučaj protiv Izraela, te da imaju nadležnost da iznose hitne mere u slučaju sumnje na genocid.
Sud priznaje prava Palestinaca u Gazi da budu zaštićeni od genocida, te su takođe naveli da Palestinci potpadaju pod zaštitu u okviru Konvencije o sprečavanju genocida. Navode i da vide rizike od pogoršavanja situacije u Gazi.
Civilne žrtve i raseljavanje ogromnih razmera
Odluku je pročitala sutkinja Joan Donoghue. Osvrćući se na reakciju Izraela kao odgovor na napad Hamasa od 7. oktobra ona je ocenila da je vojna operacija Izraela uzrokovala civilne žrtve, veliku štetu Gazi i raseljavanje ogromne većine stanovništva.
Izrazila je duboku zabrinutost Suda zbog kontinuiranog gubitka života i ljudske patnje.
Južnoafrička Republika tuži Izrael pred Međunarodnim sudom pravde zbog navodnog genocida u Pojasu Gaze. Izrael je odbacio optužbe. Suđenje po tom pitanju će trajati godinama.
Tražila je od Suda i da po hitnom postupku naloži Izraelu da momentalno obustavi vojne operacije u Pojasu Gaze, i to zbog kršenja Međunarodne konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida.
Međunarodni sud pravde izjasio se o privremenim merama. U principu, sudije Međunarodnog suda pravde često odobravaju privremene mere koje se uglavnom sastoje u tome da od tužene države traži da se suzdrži od bilo kakve radnje koja bi mogla pogoršati pravni spor.
Do konačne presude u glavnom postupku, u kojem se radi o tužbi da Izraelci sprovode genocid nad Palestincima, moglo bi da prođe i nekoliko godina. Odluke MSP-a su obavezujuće, ali Sud ne raspolaže nikakvim instrumentima koji bi mu omogućili da izvrši pritisak kako bi se njegove odluke sprovele u praksi – ako to optuženi međunarodni akteri odbijaju.
Izrael odbacuje prigovore
Južnoafrička Republika je krajem decembra uložila tužbu protiv Izraela i tu zemlji optužila za kršenje Konvencije o sprečavanju genocida. Ovo je prvi put da je Izrael pred tim sudom UN-a suočen s optužbama za genocid. Izrael, SAD, kao i nemačka Savezna vlada mišljenja su da je tužba Južnoafričke Republike – neutemeljena.
Tokom rasprave u haškoj sudnici pre dve nedelje predstavnici Izraela odlučno su odbacili sve prigovore. „Izrael je u ratu s Hamasom, a ne sa palestinskim narodom“, izjavio je Tal Beker, pravni savetnik Ministarstva spoljnih posla Izraela. Ta zemlja je odbacila i zahteve za hitnim prekidom vojne operacije u Pojasu Gaze. Time bi se Izraelu oduzelo pravo na samoodbranu, stoji u obrazloženju izraelske strane.
Povod za rat je bilo krvoproliće Hamasa
Povod za početak rata u Gazi bio je stravičan masakr koji su 7. oktobra 2023. u Izraelu izveli teroristička organizacija Hamas i drugi ekstremisti. Pritom je, prema izraelskim navodima, ubijeno 1.140 osoba, a oko 250 ljudi je oteto iz Izraela. Otprilike polovina izraelskih talaca još uvek se nalazi u rukama Hamasa.
Izrael je na taj napad reagovao pokretanjem velike vojne ofanzive u Pojasu Gaze. Prema navodima Hamasa, a te podatke je nemoguće nezavisno proveriti, u sklopu operacije do sada je ubijeno više od 25.000 ljudi. Izrael je na Hamas prebacio odgovornost za patnje civilnog stanovništva u Pojasu Gaze.