img
Loader
Beograd, 21°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Izbori na Grenlandu

Led, alkoholizam i mnogo ruda: Grenland glasa uprkos Trampu

10. mart 2025, 12:13 David El / DW
Grenland: Na meti Donalda Trampa Foto: Unsplash/Rod Long
Šta donose izbori na Grenlandu
Copied

Grenland ima svega šezdeset hiljada stanovnika i ogromna rudna bogatstva. Oko na njega bacio je i Donald Tramp. Zato su regionalni izbori na ledenom ostrvu namah postali globalno zanimljivi

Najveće ostrvo na svetu jeste deo države Danske, ali uživa široku autonomiju. Jedino spoljnu politiku, bezbednost i finansije Grenland još deli s Danskom, ali čak i to uz posebnosti, piše Dojče vele.

Grenland je naime još 1985. odlučio da ne želi biti članica Evropske ekonomske zajednice, odnosno Evropske unije kao što je Danska.

Ranije jedva da su ikoga u svetu zanimali ishodi regionalnih izbora gde oko šezdeset hiljada stanovnika Grenlanda bira 31 poslanika Inatsisartuta, lokalnog parlamenta.

Ali, pred nove izbore u utorak (11. mart) interesovanje je ogromno, već i zbog teritorijalnih pretenzija američkog predsednika Trampa da „dobije“ i Grenland kao područje Sjedinjenih Država.

Vojno i strateški, Grenland odavno nije tek ledena pustoš u blizini Severnog pola.

Preko njegovog područja je najmanja udaljenost između SAD i današnje Rusije, tako da je još pedesetih godina Danska, kao članica NATO-a, dozvolila SAD da na severozapadu Grenlanda uspostavi vazdušnu bazu Tule – danas se ona zove Pitufik Space Base i služi za elektronsko izviđanje i rano otkrivanje mogućih sovjetskih projektila usmerenih na Sjedinjene Države.

Od nafte do uranijuma

Grenland je postao zanimljiv i zbog rudnih bogatstava. Pre svega na jugu se pretpostavlja da ima nafte i prirodnog gasa, ali i metala poput zlata, uranijuma ili cinka.

I u prvom mandatu Tramp je ponudio Danskoj da „otkupi“ Grenland – što je Kopenhagen glatko odbio.

Ne sasvim različito od ruskog predsednika, ni Tramp nema posebno poštovanje prema državnim granicama. Nije samo reč o „povratku“ nadležnosti nad Panamskim kanalom ili njegovim idejama šta bi se moglo učiniti s Palestincima u Pojasu Gaze, već pretenzije postoje i prema Kanadi – i posebno prema Grenlandu.

Još pre nego što je ponovo dospeo u Belu kuću, Tramp je u svom avionu na Grenland poslao sina Donalda Mlađeg u navodno „turističko putovanje“.

Početkom marta Tramp je pred američkim Kongresom doduše poručio građanima Grenlanda da „podržava njihovo pravo da sami odrede svoju budućnost“, ali ubrzo nakon toga dodao i: „Mislim da ćemo dobiti Grenland. Ovako ili onako, dobićemo ga.“

Građani Grenlanda imaju drugačije mišljenje. Još nakon provokativnog „izleta“ sina američkog predsednika objavljeno je istraživanje javnog mnjenja prema kojem samo šest odsto Grenlanđana može da zamisli da pripajanje SAD, dok je 85 odsto protiv.

Mnogo izraženije je mišljenje da bi Grenland – tačnije, Kalaallit Nunaat, jer naziv „Zelena zemlja“ ostrvu su dali stranci, Vikinzi – trebalo da postane potpuno suverena država.

Strani influenseri nemaju previše šansi

Ali u težnji za nezavisnošću, tamošnja rudna bogatstva predstavljaju ključni faktor. Trenutno se oko trećine budžeta Grenlanda puni novcem iz Danske, jer je Grenland, prema savremenim kriterijumima, izrazito nerazvijen.

Puteva gotovo da i nema, jer se ne mogu ni graditi preko leda, a do velikog dela Grenlanda tokom dugih zimskih meseci ne može se stići čak ni brodom.

Mnogi mladi stanovnici ne vide nikakvu perspektivu, pa je, ako ne odlazak, onda alkohol – u poslednje vreme i narkotici – naizgled jedini izlaz i ogroman problem.

Rudna bogatstva su velika šansa da se mladima pruži nada u bolju budućnost, ali Grenland želi sam da odluči ko će dobiti koncesije: američke kompanije, Rusi ili Kina, koja se takođe nada da će tamo stvoriti uporište.

Kako upozorava i danska tajna služba PET, strane obaveštajne službe su očigledno aktivne i uoči izbora na Grenlandu. Kao što je tipično za ruske službe, primećeni su „brojni slučajevi sumnjivih bankovnih računa na internetu“ koji se povezuju sa osobama koje se „predstavljaju kao danski i grenlandski političari i doprinose polarizaciji javnog mnjenja“.

Ni Amerikanci nisu besposleni. Prema dostupnim informacijama, influenseri bliski Trampu su u glavnom gradu Grenlanda, Nuku, delili novčanice od sto dolara, a grenlandski poslanik Kuno Fenker se u Vašingtonu sastao s Trampovim republikancima koji zagovaraju pripajanje Grenlanda.

Izbori će proći, ali ne i opasnost

Johan Farkas, profesor na Univerzitetu u Kopenhagenu, ne veruje da takve akcije, posebno anonimne preko društvenih mreža, imaju značajan uticaj.

„Grenland je veoma mala zajednica s bliskim međusobnim vezama. Po mom mišljenju, na njih nije lako uticati kroz lažne naloge ili slične metode“, kaže Farkas.

Ipak, grenlandske političare zabrinjava mogućnost stranog uticaja, slično kao što Ilon Mask neumorno podržava ekstremističke populiste u evropskim zemljama.

Zato je početkom februara grenlandski parlament usvojio zakon kojim se potpuno zabranjuju strane ili anonimne finansijske donacije političkim partijama, uz izuzetak onih iz Danske.

Profesor Farkas smatra da je to pravi odgovor i upozorava da „opasnost još nije prošla“, ali i da je „pre mesec dana bio više zabrinut nego što je danas“.

Jer, nakon Trampovih izjava, na društvenim mrežama se oglasio i predsednik grenlandske vlade Mute Egede jasnom porukom: „Mi ne želimo biti ni Amerikanci, ni Danci, mi smo Kalaaliti. Amerikanci i njihov vođa to moraju da razumeju.“

Egede je vođa stranke Zajednica Inuita koja, zajedno sa socijaldemokratskom strankom Napredak, ima ubedljivu većinu u regionalnom parlamentu.

Ali iako ne izgleda da će na izborima doći do većih promena u političkim odnosima snaga na Grenlandu, profesor Farkas upozorava: „Važno je i dalje pažljivo pratiti situaciju i shvatiti da ova pretnja neće jednostavno nestati nakon izbora. Sve dok SAD imaju cilj da preuzmu Grenland, postoji rizik od različitih kampanja širenja uticaja.“

Tagovi:

Donald Tramp Grenland Izbori na Grenlandu
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Pojas Gaze

Rat u Gazi

28.jul 2025. K. S.

Izraelske NVO optužuju državu za genocid u Gazi

Dve izraelske nevladine organizacije optužile su Izrael za genocid nad Palestincima u Gazi

Donald Tramp daje novi rok Rusiji za okončanje rata

Rat u Ukrajini

28.jul 2025. K. S.

Tramp daje novi rok Rusiji za napredak u pregovorima o okončanju rata

Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp najavio je da će skratiti rok koji je dao Rusiji za napredak u okončanju rata u Ukrajini

Američki porezi

28.jul 2025. I.M.

Evropa kapitulirala pred Trampom: 15 odsto za EU – 0 odsto za SAD

Iako su EU i SAD postigle dogovor koji donosi velike američke investicije i trgovinske olakšice, evropski privrednici upozoravaju na negativne efekte carina od 15 odsto na izvoz, posebno u hemijskoj industriji

Gvinet Paltrou u kampanji Astronomera

Originalnost u kriznoj situaciji

28.jul 2025. M. M.

„Kiss kamera“ na koncertu srušila rukovodstvo Astronomera a Gvinet Paltrou „preuzela“ PR

Da sve može da donese popularnosti brendu svedoči Gvinet Paltrou, glumica i bivša supruga frontmena grupe Koldplej, Krisa Martina. Nju je nakon viralnog snimka preljube sa koncerta Astronomer angažovao u promociji kompanije

Korupcija

27.jul 2025. S.Ć.

Italija: Zbog urbanističke korupcije gradonačelnik Milana je pod istragom

Zbog afere u kojoj je javno dobro ustupljeno privatnom investitoru, italijanska policija otpočela je istragu u kojoj je 70 ljudi, pa i gradonačelnik Milana. A u Srbiji, Vlada menja zakone kako bi mogla da javno dobro pretvori u privatno – na primer Generalštab

Komentar

Komentar

Drama i Srbija: Zašto je bilo lako poverovati da Iva Štrljić dobija funkciju

Svi su na keca poverovali da će Iva Štrljić biti direktorka Drame Narodnog pozorišta iako vest nije bila potvrđena – ne bez razloga. Glavni je: živimo u Srbiji

Sonja Ćirić

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure