Ruski predsednik Vladimir Putin naredio je održavanje nuklearnih vežbi „u bliskoj budućnosti“, u kojima će učestvovati trupe raspoređene blizu Ukrajine, kao odgovor „na pretnje“ zapadnih vođa Moskvi, saopštilo je danas rusko Ministarstvo odbrane.
„Tokom vežbe niz mera će biti preduzet za pripremu i upotrebu nestrateškog nuklearnog naoružanja“, saopštilo je Ministarstvo preko Telegrama.
Cilj vežbe je priprema vojske posle „provokativnih izjava i pretnji nekih zapadnih zvaničnika Rusiji“, dodalo je Ministarstvo.
Cilj je i povećanje spremnosti ljudstva i opreme jedinica za borbenu upotrebu nestrateškog nuklearnog naoružanja za odgovor i obezbeđenje teritorijalnog integriteta i suvereniteta države, piše ruska agencija RIA novosti.Vežbe će uključiti avijaciju, pomorske snage i snage iz Južnog vojnog okruga, koji je baziran odmah uz granicu s Ukrajinom i pokriva ukrajinske oblasti za koje je Moskva objavila da su anektirane.
Toplo-hladno o upotrebi nuklearnog oružja
Agencija Frans pres piše da od početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022. godine ruski predsednik daje izjave „toplo-hladno“ o mogućoj upotrebi nuklearnog oružja. Rusija je tokom leta 2023. rasporedila nuklearno taktičko oružje u Belorusiji, svom najbližem savezniku i susedu Evropske unije.
Ruska nuklearna doktrina predviđa pribegavanje nuklearnom oružju striktno u defanzivne svrhe, u slučaju napada na Rusiju oružjem za masovno uništenje, ili u slučaju agresije sa konvencionalnim naoružanjem, koje preti samom postojanju države.
Ria novosti prenosi da je sredinom marta Putin u intervjuu novinaru Dmitriju Kiseljevu rekao da je Rusija spremna da upotrebi nuklearno oružje samo ako se dovede u pitanje opstanak ruske države, ili ako se nanosi šteta suverenitetu i nezavisnosti zemlje.
Najgore pogoršanje odnosa
Ruska invazija na Ukrajinu izazvala je najgore pogoršanje odnosa između Rusije i zapada od Kubanske krize 1962.
Rusija smatra taj rat bitkom sa Zapadom koji je, kako tvrdi Putin, ignorisao pokušaje Moskve za stvaranjem prijateljskih odnosa nakon raspada SSSR-a 1991. Umesto toga, tvrdi Putin, Zapadu je bio „cilj da zgrabi“ kontrolu nad Ukrajinom i istovremeno širiti NATO na istok.
Zapad i Ukrajina tvrde da neće stati sve dok se ruske snage ne poraze i rat vide kao imperijalističko posezanje za tuđim teritorijem kako bi Ukrajina ponovo bila u ruskoj sferi uticaja, prenosi Index.hr