U Italiji je aktuelno raspetljavanje urbanističke korupcije. Sve je počelo aferom kad je javno dobro ustupljeno privatnom investitoru. Poznato zar ne?
Evo kako oni rešavaju ovaj slučaj.
Italijanska finansijska policija se bavi velikim projektima nekretnina koji su preoblikovali Milanu poslednje tri godine. Zato je u Gradskoj kući pretresla kancelarije i domove osumnjičenih, i zatražila hapšenje šest osoba.
Pod istragom oh je više od 70 ljudi, pa i gradonačelnik Milana Đuzepe Sala, Đankarlo Tankredi šef milanskog odeljenja za urbanističku obnovu – pod istragom je zbog sumnje na korupciju, lažne izjave i nedozvoljeno podsticanje. Podneo je ostavku na funkciju kako bi se fokusirao na odbranu, negirajući bilo kakvu zloupotrebu.
Zatim, za Manfredi Catella, osnivača i izvršnog direktora kompanije za nekretnine Coima, koja stoji iza nekoliko najvećih projekata u gradu, zatražen je kućni pritvor.
Pod istragom je i Stefano Boeri, arhitekta poznat po dizajnu kula „Vertikalne šume“, iako protiv njega nisu preduzete mere pritvora. Boeri se već suočava sa posebnim postupkom zbog navodnog nameštanja tendera i neovlašćene izgradnje. I, špesti je Giuseppe Marinoni, bivši predsednik Komisije za pejzaž.
Osim velikih projekata poslednje tri godine, istražuje se i nameštanje tendera i lažne deklaracije u vezi sa projektom Evropske biblioteke informacija i kulture (BEIC), kao i kršenja propisa o zoniranju u projektu Bosconavigli, velikom stambeno-poslovnom kompleksu.
Tužilaštvo tvrdi da postoji „vrtoglav ciklus korupcije koji pogađa institucije i podriva svu javnu kontrolu nad korišćenjem zemljišta“.
Gradonačelnik Đuzepe Sala negira bilo kakvu zloupotrebu. Izjavio je da neće podneti ostavku, tvrdeći da je „sve što je uradio bilo u interesu grada“ i da su mu „ruke čiste“.
Očekuje se da će se šestoro osumnjičenih pojaviti pred sudijom koji će odlučiti o merama pritvora.
A u Srbiji, Vlada menja zakone kako bi mogla da javno dobro pretvori u privatno – na primer Generalštab.
Izvor: Corriere dellasera