Grčka povećava turističke takse, da bi se obnovila područja i domaćinstva koja su uništena tokom vremenskoh nepogoda. Kako će to uticati na boravak turista u toj zemlji
Ukoliko ove godine planirate odmor u Grčkoj, najpopularnijoj letnjoj destinaciji za turiste iz Srbije, za boravak ćete morati da izdvojite nekoliko desetina evra više.
Grčki parlament odlučio je da poveća turističke takse kako bi pomogao obnavljanje područja i domaćinstava pogođenih vremenskim nepogodama prethodnih godina.
Takse će biti povećane tokom čitave godine, ali najveće povećanje najavljeno je za period od aprila do oktobra i visina takse zavisiće od vrste smeštaja.
„Reč je o takozvanoj ekološkoj taksi koja je uvedena pre godinu i po dana. Prošle godine je takođe povećana sa 50 centi na evro i po po apartmanu, a od ove godine taksa će iznositi 2,5 evra dnevno po apartmanu”, kaže za „Vreme” Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA).
Prestom računicom dolazi se do dodatnih 10 evra za desetodnevni smeštaj u apartmanu.
„Kada je reč o hotelima, taksa će se kretati od četiri do 15 evra, u zavisnosti od kategorije hotela. Taksa se plaća po smeštajnoj jedinici, ne po osobi, na dnevnom nivou”, objašnjava Seničić.
Za smeštaj u hotelu sa tri zvezdice, taksa će iznositi šest evra dnevno, dodaje.
Budžet za ugrožena područja
Grčka se poslednjih godina susreće sa prirodnim katastrofama kao što su poplave i šumski požari.
Kako bi smanjila potencijalnu štetu izazvanu vremenskim okolnostima, grčka vlada želi da prikupi velike sume novca, prenosi Rojters.
„Cilj nam je da prikupimo 400 miliona evra godišnje, skoro duplo više od iznosa koji smo dobili prošle godine“, rekao visoki zvaničnik ministarstva finansija te zemlje, a prenosi Rojters.
Foto: AP/Petros GiannakourisGrčka se prethodnih godina suočavala sa brojnim šumskim požarima
Prošlogodišnji budžet Grčke bio je uvećan za 600 miliona evra za kompenzaciju domaćinstava i preduzeća i za obnavljanje štete izazvane olujom Danijel na železničkoj i putnoj infrastrukturi.
Zemlja je u velikoj meri zavisna od turizma, a prema poslednjim podacima Banke Grčke (BoG), gotovo 25 miliona stranih turista posetilo je Grčku od januara do avgusta 2024. godine, a zemlja je od toga ostvarila prihod od 15 milijardi evra.
Milion turista iz Srbije
Grčka je najpopularnija letnja destinacija među meštanima Srbije, a ka ovoj zemlji na jugu Evrope, godišnje se uputi oko milion turista iz Srbije.
Nova taksa neće značajno uticati na broj posetilaca, smatra Seničić.
„Odluka o ovim taksama neće preterano uticati na boravak naših ljudi u Grčkoj i verujem da se broj turista neće smanjiti.”
Sever Grčke i ostrva najpopularnije su destinacije za turiste iz Srbije, dodaje Seničić.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon masakra na Cetinju, crnogorski studenti pozvali su građane na proteste. Oni, između ostalog, traže i političku odgovornost dvojice funkcionera vladajuće Demokratske Crne Gore. Vlast odgovara – iza svega stoji Milo Đukanović
U Austriji se sprema formiranje prelazne vlade, u čiji bi sastav bila uključena i desničarsko-populistička stranka FPO, koja je osvojila najveći deo glasova na izborima u septembru
U pregovorima o prekidu vatre u Gazi Hamas je saopštio da je spreman da oslobodi 34 izraelska zarobljenika. Izraelska strana, pak, negira da joj je dostavljen bilo kakav spisak talaca. Više od 100 Palestinaca stradalo je u izraelskim napadima tokom vikenda
Folksvagen prvi put u istoriji zatvara pogone, radna mesta nestaju, a kineski proizvođači su sve dominantniji – ima li spasa za nemačku auto-industriju?
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Nema rata i nema embarga, ali smo opet zapatili one koji su nam i devedesetih sisali krv, kao neke neiskorenjive vaške. I onda je nekako logično da nema ni autobusa, pa i da je prevoz iznova prividno besplatan, u onoj meri u kojoj uopšte postoji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!