
Migracije
Da li je zapadnobalkanska ruta postala manje popularna za ilegalne migracije?
Najveće smanjenje broja ilegalnih prelazaka spoljnih granica EU je sa 53 odsto zabeleženo na ruti preko država Zapadnog Balkana, saopštio je Fronteks
Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile su završnu deklaraciju, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin. On je istakao da je planirano da deklaracija bude dostavljena UN-u kao zajednički dokument
Dokument će nositi naziv Kazanjska dekleracija, po gradu Kazanj u kome se održava ovogodišnji Samit BRIKS-a.
„Pripremljena je konačna deklaracija koja sadrži opšte ocene stanja u svetu, sumiranje rezultata ruskog predsedavanja BRIKS-om i postavlja smernice za dugoročnu saradnju“, rekao je Putin.
Ministar spoljnih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) i predstavnik te zemlje na Samitu Ahmed bin Ali Al Sajeh rekao je da će deklaracija biti važan korak u jačanju saradnje, „uspostavljanjem opšte prihvaćenog okvira za suprotstavljanje budućim izazovima i postizanje naših zajedničkih ciljeva“.
Putin je prethodno predložio da se u tekst deklaracije uvrsti i spisak zemalja – partnera BRIKS-a a njegov pomoćnik Jurij Ušakov je dodao da su dogovreni kriterijumi za države – partnere, i da je prema njima usaglašen spisak na kojem se nalazi 13 zemalja, ali da on još nije objavljen.
Putin: „Stvaramo multipolarni svet”
Prilikom otvaranja ovogodišnjeg Samita, prisutnima se obratio Putin, koji je u svom govoru poručio da je „u toku formiranje multipolarnog sveta“.
„U toku je proces formiranja multipolarnog sveta, dinamičan i nepovratan“, rekao je Putin na početku samita kojim Kremlj nastoji da napravi protivtežu „zapadnoj hegemoniji“, pišu strani mediji.
Ruski predsednik je, takođe, označio tri glavne oblasti saradnje između zemalja BRIKS-a.
„Nastojali smo da ojačamo autoritet BRIKS-a, povećamo njegovu ulogu u svetskim poslovima, u rešavanju gorućih globalnih i regionalnih problema, i na svaki mogući način doprineli produbljivanju višestruke saradnje između naših država u tri glavne oblasti: u politici i bezbednosti, ekonomiji i finansijama, kulturnim i humanitarnim kontaktima“, rekao je predsednik Rusije.
Samitu prisustvovao generalni sekretar UN
Ono što je mnoge iznenadilo, te izazvalo i negativne reakcije iz Kijeva jeste dolazak generalnog sekretara UN Antonia Gutereša na Samit.
Ukrajina smatra da je ovakva odluka Gutereša pogrešna i ocenila da se tim činom „podriva reputacija UN”.
Na kritike je odgovorila potparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, koja je za Sputnjik izjavila da „Kijev nema prava da diktira volju UN”.
„Generalni sekretar je iskoristio mogućnost koja mu se pružila i učestvovao na Samitu. On učestvuje na raznim sličnim događajima, a za režim u Kijevu je to povod za histeriju”, smatra Zaharova.
Samit organizacije BRIKS trajaće do četvrtka, 24. oktobra. Na njemu učestvuju predstavnici 36 zemalja, kao i šest međunarodnih organizacija.
Grupu BRIKS-a su tokom 2006. godine osnovali Brazil, Rusija,Kina, a pet godina kasnije se u rad grupe uključila i Južna Afrika.
I delegacija Srbije u Kazanju
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin doputovao je u Kazanj na samit BRIKS, koji traje od 22. do 24. oktobra, javlja Sputnjik navodeći da ga je dočekao predsednik Državnog saveta Tatarstana Farid Muhametšin.
Ranije je saopšteno da predsednik Srbije Aleksandar Vučić neće moći da dođe u prestonicu Tatarstana „zbog ranije planiranih događaja“, pa je umesto njega, na samit je otputovala četvoročlana delegacija – potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin, ministrir odbrane Bratislav Gašić, privrede Adrijana Mesarović i ministar bez portfelja Nenad Popović.
Izvor: Gardijan, CNN
Najveće smanjenje broja ilegalnih prelazaka spoljnih granica EU je sa 53 odsto zabeleženo na ruti preko država Zapadnog Balkana, saopštio je Fronteks
Na grčkom ostrvu Tasos izbio je veliki požar u oblasti Glikadi, blizu Limenasa. Srpski turisti su u panici požurili da pobegnu sa ostrva
Uvođenjem vanrednog stanja i policijskog časa, upotrebom vojske, te naposljetku i hapšenjima, demonstranti su u Čileu proganjani i kažnjavani. Uvođeni su dekreti kojima je rektore univerziteta postavljala vojska, dok su kampusi nacionalizovani ili privatizovani. Tek 1987. godine, pri kraju Pinočeove diktature, studentima je pošlo za rukom da kroz novu seriju protesta primoraju režim na ustupke i vrate kakvu-takvu, ograničenu autonomiju
Pošto u Americi novac ima veću vrednost nego u drugim delovima sveta, raspodela budžeta nije samo stvar funkcionisanja države već pitanje prioriteta onih koji su na vlasti. Bogati će imati više, siromašni još manje, a svi zajedno biti zaduženiji nego pre
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je Rusija izvela 741 napad dronom, nazvavši to „porukom" kojom Kremlj odbacuje mirovne napore. On je istakao da kupci ruske nafte direktno finansiraju rat i pozvao na dodatne međunarodne sankcije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve