Američka kompanija Boing smanjiće radnu snagu za deset odsto – za oko 17.000 ljudi „kako bi se uskladila sa finansijskom realnošću“.
Istovremeno, gubici kompanije se povećavaju, a štrajk aviomehaničara, zbog kojeg je obustavljen rad u ovoj fabrici aviona, ulazi u petu nedelju.
Boing je najavio i odlaganje prve isporuke svog komercijalnog aviona 777X za godinu dana – on se neće isporučivati do 2026. godine, čime se dovodi u pitanje plan koji je inače šest godina u kašnjenju, prenosi CNBC.
Kompanija je najavila i gubitke u trećem kvartalu, sa očekivanim prihodima od 17,8 milijardi dolara i gubitkom po akciji od 9,97 dolara.
„U teškoj smo poziciji i teško je proceniti izazove sa kojima se svi zajedno suočavamo. Obnova naše kompanije zahteva teške odluke i bićemo primorani da napravimo strukturne promene kako bismo osigurali da ostanemo konkurentni i na duži rok isporučujemo avione našim kupcima“, rekao je izvršni direktor Boinga Keli Ortberg.
Štrajk i teška godina
Otprilike 33.000 radnika Boinga u Vašingtonu i Oregonu stupilo je u štrajk pre mesec dana, obustavljajući proizvodnju aviona 737 Max, 767 i 777 usled sukoba oko plata. Pregovori od tada nisu urodili plodom.
Najavljeno je i da će Boing 2027. godine prestati da proizvodi teretnu verziju svog mlaznog aviona 767, nakon što ispuni sve porudžbine.
Sve ovo dolazi u teškoj godini za Boing. Eksplozija panela u kabini potpuno novog Max aviona u januaru izazvala je krizu u vezi sa bezbednošću i kvalitetom aviona ove američke kompanije.
Uz to, misija Boingovog svemirskog broda Starliner, koji se prošlog meseca vratio na Zemlju bez dvojice astronauta koje je prevezao do Međunarodne svemirske stanice, takođe je pokrenula pitanja o problematičnom svemirskom poslovanju Boinga.
Kompanija „mora da resetuje nivoe radne snage kako bi se uskladila s finansijskom realnošću. Tokom narednih meseci planiramo da smanjimo ukupnu veličinu naše radne snage za otprilike deset odsto. Ova smanjenja će uključivati izvršne direktore, menadžere i zaposlene“, rekao je Ortberg.
Akcije Boinga pale su za 1,6 odsto nakon što je vest objavljena.
Američka kompanija je izgubila više od 25 milijardi dolara od početka 2019. godine.