
Nove mere
Zabrana mobilnog u školi: „Deca od 11 godina ne umeju da ga koriste odgovorno“
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Nemački automobilski div našao se u nesvakidašnjoj situaciji – umesto automobila, rekordne brojke dolaze iz sektora prehrane. Sa 8,5 miliona prodatih porcija karivursta, Folksvagen je nadmašio sopstvenu prodaju automobila
Nemački automobilski gigant objavio je da je prošle godine prodao rekordan broj kobasica. Istovremeno, prodaja automobila pada. Te dve vesti svedoče o omiljenosti karivursta i krizi najvažnije grane nemačke industrije, piše DW.
Karivurst je kultna ulična hrana u Nemačkoj – kobasica sa posebnim kečapom i mnogo karija. Uz to odlično idu luk i pomfrit.
Jednako je legendaran karivurst u radničkim kantinama automobilskog giganta Folksvagena. Nešto kao ćufte iz restorana u Ikei. Nije čudo da je Folksvagen odavno počeo da prodaje kobasicu i u supermarketima.
Ipak, vest zvuči bizarno – Folksvagen je prošle godine prodao više kobasica nego automobila. To govori o popularnosti njihovog karivursta, ali i o krizi nemačke automobilske industrije.
Kako je saopšteno, prošle godine je koncern iz Volfsburga prodao 8,5 miliona porcija kobasice u tridesetak kantina i kioska, kao i u supermarketima. To je oko dvesta hiljada više nego u 2023. godini, koja je takođe bila rekordna.
Da se bude sasvim pošten, nije sve karivurst. Rekord se pripisuje tome što je paleti pre par godina dodat hot-dog iz proizvodnje Folksvagena.
Istovremeno, prošle godine je prodato svega 5,2 miliona vozila s logotipom Folksvagena.
Ako je za utehu, kada se računaju sve marke koje pripadaju koncernu – recimo Škoda, SEAT, Audi, Porše, Lamborgini – prodato je devet miliona komada, što je ipak više od broja kobasica. Ali i ta brojka je pala za 2,3 odsto u odnosu na godinu ranije.
Žestok pad profita
Ujedno je saopšteno da je Folksvagen prošle godine zaradio 12,4 milijarde evra, što je za njih skandalozan pad od 30 procenata. I to iako se ukupni obrt povećao na 345 milijardi.
Razlog za pad profita je veliki pad na kineskom tržištu, kao i velika ulaganja, recimo u novu Audijevu fabriku u Briselu.
Zaposlene po kolektivnom ugovoru za sada može da raduje što ipak dobijaju bonuse za prošlu godinu i to po 4.800 evra. To dobija oko 120.000 zaposlenih u Nemačkoj.
Preživeće sa milionskim platama nekako i šefovski spratovi koncerna koji se, prema pisanju agencije dpa, za ovu i iduću godinu odriču oko jedanaest odsto svojih primanja.
Nevolje tek dolaze, pošto je Folksvagen krajem prošle godine, uz velike proteste zaposlenih pa i političara, najavio da će do 2030. ukinuti 35.000 radnih mesta u Nemačkoj. To je prvi put u istoriji da automobilski div otpušta ljude.
To je ujedno ceh zaposrtanje nemačke auto-industrije koja je i dalje izvozni motor cele ekonomije. Ali, konkurencija je sve jača, posebno na polju električnih automobila, a globalni poslovi trpe i zbog carinskih ratova koje sada opet inicira Donald Tramp.
Za karivurst ne brinite
Što se tiče kobasice, tu svi mogu mirno da spavaju. Najavljeno je da Folksvagen planira da uvede nove sorte kobasica u kantinama kao i u supermarketima mahom u Donjoj Saksoniji, pokrajini gde se nalazi Volfsburg.
Uostalom, s time više nema šale. Kada su pre par godini povukli karivurst iz jedne od desetina svojih kantina – digla se velika medijska prašina. Javio se čak i bivši kancelar Gerhard Šreder koji se uvek predstavljao kao čovek iz naroda da podseti kako je kobasica „radnička čokoladica za snagu“.
Folksvagen je počeo s proizvodnjom karivursta još 1973. godine. Proizvodi ga mesara koju je osnovao koncern. Karivurst čak ima i produkcioni broj, kao što ga ima svaki delić automobila. Taj broj je 199 398 500 A.
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kada je 1945. ušao u logor Kaufering, Džordž Lajtmen je tražio samo jedno lice – lice svoga oca. Umesto toga, zatekao je pakao: leševe, pepeo, i tišinu užasa. Ta slika ga progoni i danas, dok svedoči o vlastitim gubicima i upozorava na povratak ideja koje su jednom već dovele svet do ivice ponora
Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope dele isti datum, ali ne i isti narativ. Dok Evropska unija 9. maja slavi vrednosti saradnje i mira, Rusija istog dana organizuje veliku vojnu paradu, čime naglašava svoju ulogu u pobedi u Drugom svetskom ratu. Različiti istorijski fokusi odražavaju i današnje političke razlike
U 4 sata 1. maja 1945. Vasilij Ivanovič Čujkov, komandant Osme gardijske armije u Berlinskoj operaciji, nosilac Ordena Suvorova prvog stepena zbog zasluga u bici za Staljingrad (1942/43), raportirao je maršalu Genadiju Žukovu da ga je general Krebs, nemački načelnik Generalštaba, obavestio kako je 30. aprila u 15.50 Hitler izvršio samoubistvo. Žukov zove Moskvu i insistira da probude Staljina koji je upravo otišao na spavanje, jer “stvar je hitna i ne može čekati do jutra”. Izvešten o Hitlerovom samoubistvu, Staljin samo kaže: “Nitkov je završio svoju igru! Šteta je što nje uhvaćen živ”. Sedam dana kasnije, u Berlinu je potpisan dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke
U Vatikanu je posle prvog dana glasanja pušten crni dim. Kardinali će u četvrtak unutar Sikstinske kapele nastaviti glasanje dok se ne izabere novi poglavar Rimokatoličke crkve
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve