NIS pod sankcijama SAD
Nova ekonomija: Koliko bi Rusi mogli da traže za izlazak iz NIS-a
Izlazak Rusije iz NIS-a bi mogao državu da košta više milijardi evra. Sve to pod uslovom da Rusi uopšte hoće da prodaju svoj udeo, a Amerikanci odobre prodaju
Iako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo pozvao na referendum o njegovom poverenju, razrešenje predsednika nije moguće na takav način
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pozvao je ponovo na savetodavni referendum o svojoj smeni.
Predlog je izneo pozivajući se na podatke ankete istraživačke misije „Crta“, prema kojoj 61 odsto stanovnika Srbije podržava studentske proteste, a 52 odsto njih bi glasalo za razrešenje predsednika Republike na referendumu.
Mogućnost razrešenja predsednika republike savetodavnim referendumom ne postoji, kaže za „Vreme“ Nebojša Vladisavljević, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.
„Ovakav savetodavni referendum ne postoji u našem Ustavu i to je manipulacija. Očigledno predsednik republike pokušava da skrene pažnju sa protesta, zahteva za krivičnom i političkom odgovornošću za pad nadstrešnice u Novom Sadu, skreće pažnju na nešto što po Ustavu ne postoji kao mogućnost“, kaže Vladisavljević.
Kako dodaje, ne veruje da će se savetodavni referendum zbilja dogoditi, kao ni da bi neka od opozicionih stranaka nešto tako prihvatila.
Kako se razrešava predsednik republike?
Mandat predsednika Republike prestaje kad mu istekne mandat, ostavkom ili razrešenjem, predviđeno je Ustavom Republike Srbije.
Odluka o razrešenju predsednika Republike Srbije donosi se u Narodnoj skupštini ukoliko se smatra da je povredio Ustav, navedeno je u Zakonu o predsedniku Republike.
„Po toj proceduri, najmanje trećina narodnih poslanika pokreće proceduru razrešenja predsednika, samo ako postoji sumnja da je predsednik prekršio Ustav Republike Srbije. Ustavni sud onda odlučuje o tome da li je predsednik prekršio Ustav, a ako odluči da jeste, onda se procedura vraća u Narodnu skupštinu, gde najmanje dve trećine poslanika može da razreši predsednika“, objašnjava Vladisavljević.
Ovo je, dodaje, jedina mogućnost za razrešenje predsednika.
„Čisto sumnjam da je vladajuća stranka spremna da pokrene postupak razrešenja predsednika koji je predviđen sadašnjim Ustavom“, zaključuje.
Obavezujući i savetodavni referendum
Referendum je oblik neposrednog izjašnjavanja građana o određenim pitanjima i može biti obavezujući i neobavezujući, piše u Zakonu o referendumu.
Kako je to propisano Ustavom, republički referendum se obavezno raspisuje radi potvrđivanja akta o promeni Ustava, ako se ta promena odnosi na preambulu Ustava, načela Ustava, ljudska i manjinska prava i slobode, uređenje vlasti, proglašavanje ratnog i vanrednog stanja, odstupanje od ljudskih i manjinskih prava u vanrednom i ratnom stanju ili postupak za promenu Ustava.
Ustavom je, takođe, definisano da predmet referenduma ne mogu biti obaveze koje proizlaze iz međunarodnih ugovora, zakoni koji se odnose na ljudska i manjinska prava i slobode, poreski i drugi finansijski zakoni, budžet i završni račun, uvođenje vanrednog stanja i amnestija, kao ni pitanja koja se tiču izbornih nadležnosti Narodne skupštine.
Savetodavni referendum Narodna skupština raspisuje o pitanju od šireg značaja iz svoje nadležnosti radi pribavljanja mišljenja građana o odluci koja treba da bude doneta u vezi sa tim pitanjem.
Savetodavni referendum „nije pravno obavezujući“, pa zakonodavna i izvršna vlast nije dužna da postupi u skladu sa referendumskom odlukom, piše u Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi.
Pored referendumskog pitanja i ponuđenih odgovora, mora biti jasno naznačeno da se radi o savetodavnom referendumu.
Skupština je zatim dužna da se „posebno izjasni o prihvatanju ili neprihvatanju pribavljenog mišljenja građana prilikom donošenja odluke“, dodaje se.
Najviše zakonodavno telo u Srbiji obavezno je da raspiše savetodavni referendum i u slučaju kada donosi akt suprotan odluci koja je prethodno donesena na referendumu.
Razlikuje se od obavezujućeg referenduma, koji se takođe usvaja većinom glasova izašlih birača i koji „proizvodi pravno dejstvo od dana proglašenja ukupnih rezultata referenduma“, dodaje se u zakonu.
Izlazak Rusije iz NIS-a bi mogao državu da košta više milijardi evra. Sve to pod uslovom da Rusi uopšte hoće da prodaju svoj udeo, a Amerikanci odobre prodaju
Premijer Miloš Vučević ponudio je prosvetnim radnicima povećanje plate od pet odsto u martu i još pet u oktobru. Prosvetni radnici su dobili rok od 24 sata da odgovore na tu ponudu i ne znaju da li će drugo polugodište početi 20. januara
Neće laž prestati da bude laž ako je veštom demagogijom i verbalnim žongliranjem za tuđ račun Crkva prikaže kao istinu. Niti će nepravda prestati da bude nepravda ako je korumpirano ili zastrašeno pravosuđe u propagandnim medijima prikaže kao pravdu. I ne pomaže tu nikakav izgovor za kukavičko i oportunističko ćutanje pred ogoljenim zlom, jer Crkva čiji članovi nisu slobodni i hrabri da govore ono što misle nije Crkva Hristova
Kako sprečiti da promena aktuelnog režima ne završi kao što je završio 5. oktobar? Kako sprečiti pojavu nekog novog Vučića za 10-15 godina? Da bi se šanse za tako nešto minimizovale, potrebno je mnogo rada, znanja i priprema. Ono što su studenti dobro detektovali jeste da ne žele da svoj kredibilitet, energiju i uspehe jednostavno poklone nekoj od opozicionih opcija. Šta su alternative
Mi smo naše intenzivne estetske reakcije. Da, mi se povezujemo s ljudima, ideologijama, idejama, karijerama, ali nas istovremeno najintenzivnije i najintimnije definiše onaj oblik lepote koji nam izaziva najjaču tahikardiju
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve