Dugotrajna suša i problemi u vodosnabdevanju u Gornjem Milanovcu doveli su do proglašavanja vanredne situacije. Sličnih problema ima i u Majdanpeku, gde se takođe očekuje uvođenje vanredne situacije. Suša otežava i napajanje stoke, posebno na planinama u Sjenici, zabeležena prva uginuća
Stočni fond je ugrožen, lokve na kojima se taloži voda prirodnim putem usled topljenja snega su presušile, a Admir Stupljanin iz Javno-komunalnog preduzeća „Vrelo“ kaže da su cisterne za snabdevanje vodom danonoćno na terenu i da je ugrožena cela teritorija Sjenice.
„U nabrojanim selima nema vode, nema ni reke… Lokve su presušile. Ono što im dopremimo je jedino što imaju od vode. Suša je velika“, kaže Stupljanin.
Cisterna koja može da ponese devet kubika vode je nedovoljna da pokrije celo područje. Pomoć je u vidu cisterni stigla iz Opštine Čajetina i od Vojske Srbije.
„Očekujemo pomoć države. Trebaju nam cisterne. Čajetina je pre desetak dana pozajmila cisternu koju smo morali da vratimo. Sada radimo samo sa dve cisterne – našom i vojnom. Do kraja avgusta moramo da radimo neprestano, kako bi se došli do svih lokvi“, zaključuje Stupljanin.
Vodosnabdevanje samo u centru Sjenice
Zamenik predsednika Opštine Sjenica Admir Elezović naglašava da su sva seoska područja i mesne zajednice ugroženi, naročito Pešterska visoravan.
„U poslednjih nekoliko dana temperatura je još više skočila, a padavina nije bilo u značajnom obimu tako da smo dospeli u situaciju da je na većem delu teritorije Opštine Sjenica vodosnabdevanje onemogućeno, uredno vodosnabdevanje je za sada samo u strogom centru opštine“, ističe Elezović.
Zamenik predsednika Opštine kaže da su zabeleženi i prvi slučajevi uginuća životinja, a mnoge od njih su u opasnosti, jer vode jednostavno nema dovoljno ni za ljudske potrebe.
„U pojedinim područjima meštani vode nisu imali za stoku u periodu dužem od 48 časova. Mi tada nismo bili u mogućnosti da odreagujemo. Meštani Pešteri stoku poje na lokvama, jer nema potoka i reka. Usled tolike suše ono što mi ispustimo iz cisterne za pola sata presuši i ni to nismo uspeli da spasimo“, kaže Elezović.
Foto: Tanjug / Aleksandar NićiforovićVanredna situacija u Sjenici zbog suše
Majdanpek ima vode do 16 časova
Probleme sa snabdevanjem vode prisutni su i u Majdanpeku, gde lokalne vlasti apeluju na stanovništvo da se voda racionalno troši.
„Jutros od pet časova u Majdanpeku ima vode i biće je do 16 sati“, rekao je direktor vodovoda Slobodan Krajić.
Za danas je zakazana sednica Štaba za vanrende situacije.
Vanredno i u Gornjem Milanovcu
U Gornjem Milanovcu je proglašena vanredna situacija zbog smanjenog dotoka vode i suše.
Na snazi su i dalje planska isključenja.
Vodom za piće građani se danima snabdevaju iz cisterni.
Foto: Tanjug / Branko LukićVojska pomaže stanovnicima Gornjeg Milanovca
Skapavanje stoke na Suvoj planini
Podsetimo, krdo krava i konja koje je na ispaši na Suvoj planini bilo je dva dana bez vode jer je Rakoš, jedini izvor na tom delu planine presušio, a cisterna kojom su stočari dovozili vodu životinjama se pokvarila. Oni su upozorili da je suša krenula ranije, da će trajati najmanje još dva meseca i potražili pomoć države, pišu Južne vesti.
Ministarstvo poljoprivrede je ubrzo saopštilo da su sa Upravom za veterinu, kancelarijom veterinarske inspekcije u Nišu, Nišavskim upravnim okrugom, tačnije Okružnim štabom za vanredne situacije, niškom Medianom i mlekarom Milk house, obezbedili cisterne sa pijaćom vodom.
S druge strane, stočari javljaju da im je sinoć stigla samo jedna cisterna i to iz niške Medijane, kažu da njome peti put dovoze vodu na planinu i tvrde da je nju obezbedio novi gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović, hvale ga i iskazuju mu podršku.
Pre tri godine, kada je izvor Rakoš rano presušio, pomoć su poslali Ministarstvo poljoprivrede i Vojska Srbije. Tada je vojska svakog dana dovozila po tri i po hiljade litara vode, piše RSE.
Te godine najavaljeno je da će nadležno ministarstvo za agrar stočarima omogućiti da apliciraju za državnu pomoć za kopanje bunara na Rakošu ali se do danas to nije dogodilo.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Među uhapšenima za tragediju na železničkoj stanici u Novom Sadu su i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, kao i Jelena Tanasković, vršilac dužnosti generalne direktorke „Infrastruktura železnice Srbije". Vesić demantuje da je uhapšen i tvrdi da se sam prijavio istražnim organima
Raspala se država, raspao se sistem; da li je barem jedno od toga moglo da opstane, makar nauštrb onog drugog? Ili su bili vezani istom bodljikavom žicom?
Porast vojnog budžeta Srbije izazvaće reakcije drugih zemalja u našem regionu u kojem nismo uspeli izgraditi međusobno poverenje i predvidljivost. Ne treba biti spoljnopolitički ekspert da se već sada predvidi virtuelna trka u naoružanju zemalja u regionu koje to sebi ne mogu priuštiti
Privatni univerziteti, domaći i strani, dobiće pravo na finansiranje iz budžeta, a status budžetskog studenta verovatno će se deliti više po naklonosti i lojalnosti nego po zasluzi. Ne delim mišljenje ministarke prosvete da mladi ljudi odlaze iz ove zemlje zato što u njoj nema dobrih univerziteta. Oni odlaze iz ove zemlje zato što u njoj više nema nade. A bez kvalitetnog obrazovanja, nema ni budućnosti
Alija Balijagić ne može biti ni junak, ni hajduk, već samo dokaz nemoći države da kontroliše ekstremno nasilje. On je samo do kraja razgolićena slika surove društvene stvarnosti koja razume samo strah
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!