
Protesti i blokade
BLOG Večeras skupovi u Nišu i Sremskim Karlovcima, protest radnika u nedelju u Beogradu
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Parasejling, adrenalinska aktivnost koja privlači turiste širom Jadrana, postao je simbol letnje avanture i slobode letenja iznad mora. Međutim, tragedija u Budvi, kada je mlada devojka izgubila život prilikom pada sa velike visine, podseća na skrivene rizike ovog sporta koji na prvi pogled deluje bezazleno
Nakon tragedije koja se desila juče u Budvi kada je Tijana R. (19) iz Novog Sada poginula tokom pada u vodu sa 50 metara visine, u javnosti su se postavila brojna pitanja u vezi sa parasejlingom ili parasailingom.
U pitanju je jedna od najatraktivnijih aktivnosti, ili ekstremnog sporta na plažama širom Evrope, a kako zaljubljenici u parasejling ističu – u pitanju je spoj adrenalina, pogleda koji oduzima dah i naizgled bezazlenog leta iznad mora.
Ipak, ovaj sport koji na prvi pogled deluje kao bezbrižna razonoda, krije potencijalno ozbiljne rizike, pogotovo u sredinama u kojima su standardi bezbednosti slabo kontrolisani.
Parasejling podrazumeva da osoba opremljena padobranom bude povučena čamcem i uz pomoć vetra uzleti u vazduh, obično nekoliko desetina metara iznad površine mora.
Sajla kojom je putnik povezan s plovilom omogućava kontrolu visine, dok kormilar – skiper – upravlja čamcem tako da let ostane stabilan i siguran. U idealnim uslovima, ovaj sport nudi osećaj slobode i panoramski pogled na obalu, ali svaki propust – tehnički, ljudski ili vremenski – može dovesti do ozbiljnih posledica.
Brojni faktori utiču na bezbednost leta
Uprkos popularnosti, parasejling spada u kategoriju ekstremnih sportova upravo zbog brojnih faktora koji se moraju poklopiti da bi let bio bezbedan. Kvalitet opreme, iskustvo skipera, stabilnost vremenskih uslova, ali i fizička pripremljenost i instruktaža korisnika – sve to zajedno čini razliku između letnje uspomene i potencijalne tragedije. U mnogim zemljama, uključujući i Crnu Goru, regulacija ove aktivnosti i dalje nije na zadovoljavajućem nivou, što otvara prostor za neregistrovane operatere i neproverene uslove rada.
Za turiste, parasejling najčešće deluje kao jednostavna i sigurna zabava, posebno jer u startu ne deluje zahtevno – sve što treba jeste da obučete sigurnosni pojas, prihvatite padobran i sačekate da čamac povuče. Ipak, sama činjenica da se korisnik nalazi desetine metara iznad vode, bez mogućnosti samostalnog upravljanja ili reakcije u slučaju otkaza opreme, dovoljna je da se o ovom sportu razmišlja sa dodatnim oprezom.
I dok se turizam razvija i tržište avanturističkih aktivnosti raste, neophodno je insistirati na strožim pravilima i nadzoru, kako bi svaki let bio ono što turisti i očekuju – uzbudljiv, bezbedan i nezaboravan, ali ne po tragediji.
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup
U četvrtak je počeo jubilarni i ujedno poslednji Exit koji se održava u Srbiji. Na otvaranju se „pumpalo”, a sa Varadinskog mosta u svet je otišla i fotografija crvene šake
Neki policajci će možda u tihu pobunu, možda će uzimati bolovanja, ali teško da će preći na stranu naroda, kaže novinar i bivši inspektor Uglješa Bokić
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve