img
Loader
Beograd, 10°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Litijum i protesti

Srpski desničari po prvi put kritikuju Kremlj

19. avgust 2024, 13:39 B. B.
Foto: FoNet/Milica Vučković
Jedan od skupova „Narodne patrole“ u znak podrške Rusiji
Copied

Desničari su kritikovali Kremlj nakon izjave portparolke ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove u vezi sa protestima protiv rudarenja litijuma u Srbiji u kojoj se kaže da je „reč o ozloglašenoj šemi, koju su na Balkanu, ali i drugim regionima, više puta koristili zapadni ideolozi demokratije i njihove lokalne sluge“

Dogodilo se nezamislivo: desničari iz Srbije koji često svakog ko misli drugačije od njih proglase neprijateljem Otadžbine ili slugom Zapada, a neskriveno pokazuju fascinaciju ruskim pogledima na ljudska prava i mašu zastavama Rusije, kritikovali su Kremlj zbog izjave portparolke ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove u vezi sa protestima protiv rudarenja litijuma u Srbiji.

Zvaničnici Kremlja optužili su zapadne zemlje da podstiču demonstracije u Srbiji, a Zaharova je 8. avgusta ocenila je da je „reč o ozloglašenoj šemi, koju su na Balkanu, ali i drugim regionima, više puta koristili zapadni ideolozi demokratije i njihove lokalne sluge“.

Ne treba mnogo analitičkog iskustva da bi se pravilno shvatila takva izjava Zaharove – oni koji se bune protiv iskopavanja litijuma su „lokalne sluge zapadnih ideologa demokratije“, a to podrazumeva i one političke snage u Srbiji koje podržavaju proteste protiv litijuma, a za koje je uvreda ukoliko ih povezujete sa Zapadom, i koji su gadljivi na sve što odatle dolazi, osim dobrih automobila, markirane odeće i obuće, evra i dolara.

Zahvalnost Rusiji na sprečavanju „državnog udara“

„Analiza trenutne situacije u prijateljskoj Srbiji, ukazuje na ponovne pokušaje pojedinih zlonamernih sila da aktiviraju poznati destruktivni arsenal u cilju podrivanja unutrašnje političke situacije u ovoj zemlji“, izjavila je Zaharova.

To je spremno dočekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, pa je 9. avgusta obznanio da su „ruske službe bezbednosti upozorile da se u Srbiji pripremaju masovni neredi, čiji je krajnji cilj državni udar i svrgavanje rukovodstva zemlje“.

Ni Aleksandar Vulin nije želeo da zaostane, pa se, na pokloničkom putovanju u Moskvi ruskim bezbednosnim strukturama zahvalio za „upozorenje na pokušaju državnog prevrata“.

„Netačne informacije“ iz Ambasade Rusije

Desničari Moskvi zameraju da je zarad podrške aktuelnoj vlasti, zanemarila interese građana Srbije.

„Mislim da je izjava Ministarstva spoljnih poslova Rusije preterana i da nije u skladu sa realnošću, sa pravim stanjem stvari na terenu“, rekao je za Radio Slobodnu Evropu (RSE) Ivan Kostić iz Dveri.

Kostić smatra da Rusija takav stav temelji na „netačnim informacijama“ koje dobija od svojih predstavnika u Beogradu.

„Smatram da je te informacije Ministarstvo spoljnih poslova Rusije dobilo iz svoje ambasade u Beogradu koja je često po pitanju unutrašnje politike u Srbiji izrazito nastrojena prema vlastima i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. I kada treba, i kada ne treba“, ocenio je Kostić.

Ističe da je reč o pogrešnim zaključcima i da nije bilo nikakvih planova „za rušenje sistema, uništavanje imovine“ ili „bilo kakvo krvoproliće“.

„Jednostavno narod je ustao da se usprotivi kopanju litijuma, da tako sačuva zdravu životnu sredinu i to je jedini razlog protesta“, dodaje.

„Zaharova na neki načun staje uz Vučića“

Vođa ultradesničarske organizacije „Narodna patrole“ Damjan Knežević kaže za RSE da to neće promeniti njihov odnos prema Rusiji, ali da „ne mogu da podrže“ Moskvu u ovom slučaju.

„Dolazimo u situaciju da je Marija Zaharova koja je prilično pozitivno shvaćena od patriotskog sveta u Srbiji, svojim izjavom na neki način staje u odbranu Aleksandra Vučića“, rekao je Knežević.

„Mi to ne možemo da podržimo, koliko god podržavamo Moskvu, jer ne želimo da se kopa litijum u Srbiji. Koliko god da se nadamo bližim odnosima Rusije i Srbije u budućnosti, naš odgovor njima je bio jasan: ‘Molimo vas, ako ne možete u datom trenutku da pomognete, iz ovog ili onog razloga, nemojte ni odmagati“, rekao je Damnjan Knežević.

Neinformisani kao Kuštunica

Predrag Petrović iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže da desničari u Srbiji pokušavaju da nađu opravdanje za odnos stav Moskve prema protestima ocenama da je on zasnovan na „netačnim informacijama“.

„Stav da ‘vlastodršci nisu dobro informisani, a oni oko njih ih manipulišu i lažu’ je oproban način opravdavanja takve situacije“, kaže Petrović.

Prema mišljenju Predraga Petrovića još se ne može reći da se u potpunosti menja odnos ekstremne desnice prema Rusiji.

„Zato što su ekstremni desničari i ranije kritikovali Rusiju, posebno njen odnos prema vlasti u Srbiji. Pa se tako moglo čuti da oni ne vide da je Aleksandar Vučić zapravo ‘vikend Rus’ i da ta njegova rusofilija nije iskrena“, dodaje.

Jedan od razloga zbog kojih, kaže, ne veruje u drastičan zaokret u odnosu desnice prema Rusiji je njihova „glavna ideja vodilja“, a ona je – protivljenje Zapadu.

„Ipak, videćemo u narednom periodu da li će se ta njihova kritika Rusije održati i dalje, pre svega zato što ne podržavaju proteste u kojima i oni učestvuju“, rekao je Petrović za RSE.

Tagovi:

Damnjan Knežević Desničari Dveri Litijum Protesti protiv litijuma u Srbiji Rusija
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

„Marš na Drinu"

09.maj 2025. Marijana Maksimović

Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava

Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“

Beograd i Moskva

09.maj 2025. K. S.

Vučić i Putin u Kremlju: O gasu, razmeni lekara, vojnoj saradnji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom

Izgradnja puteva

09.maj 2025. K. S.

Ko je kriv za zatrpane gume na trasi autoputa?

Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca

Politički zatvorenici

09.maj 2025. K. S.

Marija Vasić će početi štrajk glađu ako pritvor ne bude ukinut

Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora

Prijemni ispit na fakultetu

Studentske blokade

09.maj 2025. K. S.

Hoće li na fakultetima u Kragujevcu početi onlajn nastava?

Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure