
TV Informer
Informer koji ne voli teorije zavere
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević saopštio je da je najverovatnije izvršen napad na Informer TV
Zbog navodne izborne krađe demonstranti u nekoliko gradova Venecuele traže da aktuelni predsednik Nikolas Maduro prizna poraz i da Vlada podnese ostavku. Vojska i policija vodenim topovima, gumenim mecima i suzavcem pokušava da rastera demonstrante i spreči ih da se približe predsedničkoj palati
Zbog sumnje da su predsednički izbori pokradeni masovni protesti u Venecueli su izbili 29. jula u nekoliko gradova, nakon što je aktuelni predsednik Nikolas Maduro zvanično proglašen pobednikom na izborima održanim dan ranije.
U glavnom gradu Karakasu jake policijske snage upotrebile su suzavac i gumene metke da rasteraju veliki broj demonstranata, dok je venecuelanska organizacija za ljudska prava PROVEA saopštila da je naoružana paravojska koja podržava Madura pucala na ljude koji su mirno demonstrirali.
Hiljade demonstranata, pristalica opozicije, došle su u Karakas da pokažu da se ne mire sa tim što je Maduro proglasio pobedu.
Demonstranti su palili gume i pravili barikade, uzvikivali „Sloboda, sloboda“ i pozivali vladu da podnese ostavku, dok su ih policajci na motorima zasuli suzavcem, piše BBC.
Srušena Madurova statua
U nekim delovima Karakasa Madurovi posteri su pocepani i zapaljeni, a zapaljeni su i automobili i kontejneri za đubre.
Naoružana policija, vojska i levo nastrojena paravojska, koja podržava vladu, sukobila se sa demonstrantima i blokirala mnoge puteve oko gradskog centra.
Vojska i policija, opremljena i vodenim topovima, pokušavala je da rastera demonstrante i spreči ih da se približe predsedničkoj palati. Protesti su organizovani i u drugim gradovima, a u priobalnoj saveznoj državi Falkon demonstranti su srušili statuu Madura.
„Zločinci puni mržnje“
Maduro je 29. jula proglasio pobedu, pozivajući se na rezultate koje je objavila izborna komisija, ali opozicija tvrdi da je njen kandidat Edmundo Gonzales osvojio ubedljivih 73,2 odsto glasova.
Maduro je rekao da njegova vlada „zna kako da se suoči sa situacijom i kako da pobedi one koji su nasilni“, uz tvrdnje da su većina demonstranata „zločinci puni mržnje“ i da je njihov plan „skovan u Sjedinjenim Američkim Državama“.
Nacionalno izborno veće (CNE), koje se sastoji od Madurovih saveznika, ranije tog dana je zvanično proglasilo Madura pobednikom, iako još nisu bili objavljeni zvanični rezultati izbora, a predsednik CNE Elvis Amoroso izjavio je tom prilikom da Venecuela ima „najbolji izborni sistem na svetu“.
„Maduro treba da shvati da je poražen”
Opozicija je pozvala Madura da prihvati poraz na izborima.
Opoziciona politčarka Marija Korina Mačado pozvala ga je da se pomiri sa krajem svoje vladavine duge 11 godina tokom koje je Venecuela zapala u razornu ekonomsku i humanitarnu krizu koja je naterala milione građana da odu u inostranstvo.
„Trebalo bi da shvati da je poražen“, rekla je Mačado o Maduru, piše „Gardijan“.
Ona je odbacila Madurovu raniju tvrdnju da je njegov reizbor „nepovratan“ i dodala: „Rekla bih da je njegov odlazak nepovratan“.
Mačado i Edmundo Gonzales, bivši diplomata koji se kandidovao za predsednika umesto Mačado nakon što je njoj zabranjeno da uđe u predsedničku trku, tvrde da imaju čvrste dokaze da je Gonzales obezbedio ubedljivu pobedu na izborima.
Maduro tvrdi da je pobedio Gonzalesa sa više od 5,1 miliona glasova u odnosu na 4,4 miliona glasova za njegovog rivala.
Ali Mačado, koju neki nazivaju „gvozdenom damom“ Venecuele, insistira da je Gonzales pobedio sa više od 6,2 miliona glasova u poređenju sa Madurovih 2,7 miliona.
„Edmundo Gonzalez je izabrani predsednik“, izjavila je Mačado uz oduševljeno klicanje stotina pristalica koji su se okupili na ulici ispred izbornog štaba opozicije.
Veneculea je povukla ambasadore iz nekolicine okolnih zemalja jer njihove „desničarske vlade“ osporavaju pobedu Madura. Protesti protiv venecuelanskih vlasti održavaju se širom sveta.
Izvor. BBC, CNN, The Guardian
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević saopštio je da je najverovatnije izvršen napad na Informer TV
Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije ponovo su odložene na 30 dana. Ovo je drugo odlaganje sankcija NIS-u
„Poručili su nam - vi ste rulja, nakot, stado, čopor, jato, zamorci“, navedeno je u kratkometražnom filmu „Dvanaesti minut“ studenata FDU
Koliko policija broji MUP Srbije? Šta tu pokazuju slučajevi inspektora Milenkovića i Mitića, a šta hapšenje Belivukove bande? Zašto MUP nije čuvao studentske blokade i zbog čega je počeo? Kako je svaki karijerista i poltron u policiji dobio priliku da tobože štiti zakon i poredak? I na kakav način se preti onim policajcima koji to zaista čine
Poznato je da On, pogotovu sad, ne zna šta radi, ali, grudva se zakotrljala, Studentski zahtevi nisu ispunjeni, i oni kažu, Idemo na sve, jer imamo ništa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve