Prema rečima advokata Vladimira Gajića, Više tužilaštvo u Novom Sadu vodilo profesionalnu istragu o nesreći na železničkoj stanici, ali izražava sumnju da postoje dovoljno čvrsti dokazi za krivični postupak protiv Gorana Vesića
„Njemu se stavlja na teret da je pustio u rad tu Železničku stanicu, iako ona nema upotrebnu dozvolu. Uzročno-posledična veza između pada nadstrešnice i postojanja upotrebne dozvole ne postoji. Nadstrešnica bi pala i da je postojala upotrebna dozvola. U to sam apsolutno siguran“, kazao je Gajić za agenciju FoNet.
Gajić je dodao i da to što je Vesić bio na otvaranju Železničke stanice nije krivično delo, već politički čin.
„On nije učestvovao u tom delu kada je u pitanju otvaranje stanice u nekom formalnom smislu“, napomenuo je Gajić, koji je i predsednik Narodne stranke.
On je dodao da je za izdavanje upotrebne dozvole investitor trebalo da podnese zahtev, a to se nije dogodilo.
„Ta stanica je puštena u rad od strane investitora, Infrastrukture železnice, na osnovu dokumenta u kojem je izvođač predao radove kao ispravne, a što je investitor potvrdio uz odobrenje onih koji su bili zaduženi za taj nadzor“, kazao je Gajić.
On ističe da je velika odgovornost investitora, a napominje da je Vesić imao i pomoćnika koji je službeno i odgovorno lice i koji u sektoru saobraćaja prati celu proceduru u ime Ministarstva.
Foto: Milica Vučković/FoNetAdvokat Vladimir Gajić
Sud u Novom Sadu nema bolnicu
„Mislim da je Vesić, zbog toga što oseća da je prema njemu učinjena nepravda, stupio u štrajk glađu“, ocenio je Gajić.
Vesić je danas prebačen i u Institut za kardiovaskularne bolesti Sremska Kamenica, a Gajić smatra da je bivši ministar ozbiljno sebe ugrozio, pa je verovatno postojala i opasnost od komplikacija i fatalnog ishoda.
On je naveo i da Vesić nije u zatvorskoj bolnici zbog toga što Sud u Novom Sadu nema bolnicu.
„Vesić ne može da bude prebačen ni u, recimo, Beograd koji ima zatvorsku bolnicu, jer je za njega nadležan viši sud u Novom Sadu“, objasnio je Gajić.
On je naveo da to što je Vesić u bolnici nema veze sa samim postupkom protiv njega i ne bi trebalo da ima bilo kakvog uticaja.
Gajić ističe da je opšti uslov za određivanje pritvora postojanje dovoljne sumnje da bi se uopšte pokrenuo krivični postupak, a nije ubeđen da je sa Vesićem to bio slučaj.
On je ocenio da je kada je, istraga o rušenju nadstrešnice u pitanju Više tužilaštvo u Novom Sadu radilo vrlo profesionalno svoj posao i da je procedura iz pravne perspektive odrađena „prilično solidno“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
I ranije su američki predsednici birali sebi bliske i odane ljude za najviše državne funkcije. Ali ne tako kontroverzne kao Donald Tramp nakon svoje druge pobede na predsedničkim izborima
Među uhapšenima za tragediju na železničkoj stanici u Novom Sadu su i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, kao i Jelena Tanasković, vršilac dužnosti generalne direktorke „Infrastruktura železnice Srbije". Vesić demantuje da je uhapšen i tvrdi da se sam prijavio istražnim organima
Porast vojnog budžeta Srbije izazvaće reakcije drugih zemalja u našem regionu u kojem nismo uspeli izgraditi međusobno poverenje i predvidljivost. Ne treba biti spoljnopolitički ekspert da se već sada predvidi virtuelna trka u naoružanju zemalja u regionu koje to sebi ne mogu priuštiti
Privatni univerziteti, domaći i strani, dobiće pravo na finansiranje iz budžeta, a status budžetskog studenta verovatno će se deliti više po naklonosti i lojalnosti nego po zasluzi. Ne delim mišljenje ministarke prosvete da mladi ljudi odlaze iz ove zemlje zato što u njoj nema dobrih univerziteta. Oni odlaze iz ove zemlje zato što u njoj više nema nade. A bez kvalitetnog obrazovanja, nema ni budućnosti
Izgleda da se neka deca rađaju osetljivija od druge (mada ne nužno istovremeno i inteligentnija ili talentovanija). Svet koji ih okružuje ostavlja u njima dublji trag, njihovi su utisci intenzivniji, suze im lako izmamljuju i lepota i bol, svejedno da li sopstvena ili tuđa, snovi su im burni, strahovi i privrženosti jednako jaki. Gde većina ostaje ravnodušna, njihovi, metaforički govoreći, nervni završeci nisu pokriveni dovoljno debelom kožom, pa ne samo da su im čulna iskustva izoštrena, već je veza između njih i osećanja izrazito bliska: hladnoća i strah deluju nerazlučivo, kao i toplota i ponos ili zaljubljenost i ukus soli na jeziku
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!