Kraj blokada fakulteta najavljuje se već dugo u manje ili više pretećem tonu, ali studenti su čvrstog stava da neće odustati dok se ne ispune svi njihovi zahtevi.
Uz nove najave vrha vlasti o slomu blokada, stiglo je i ime budućeg ministra prosvete – Dejana Vuka Stankovića koji se blokadama protivi od samog početka i koji na režimskim medijima ne bira reči o onima koji se ne slažu sa politikom Aleksandra Vučića. Njegov izbor mnogi vide kao dodatni pritisak na fakultete, u njemu čoveka koji je spreman da beskompromisno uguši pobunu studenata i profesora.
Poslednja najava iz Ministarstva prosvete stigla je pre nekoliko dana, a sredina aprila navedena je kao krajnji rok za početak godine kako bi se „akademska godina završila na iole smislen način“.
Govoreći sa bine na centralnom događaju mitinga „Ne damo Srbiju“ predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je jedan od zahteva Pokreta za narod i državu, koji promoviše, da se svakom đaku i studentu omogući da se školuje i studira ukoliko to želi. On je još jednom pozvao studente i đake da se vrate u klupe i rekao da je „završena obojena revolucija”.
Vera u zajedništvo i solidarnost
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Aleksa Savić kaže za „Vreme” da ovo nije prvi put da takve najave stižu i da studenti ostaju u blokadi.
„Ovo je, mislim, četvrti put da predsednik najavljuje neki vid povratka na nastavu. Prethodni put to je bio 15. mart, i tada smo imali isti stav. Mi se u klupe vraćamo tek kada se ispune naši zahtevi. Stalno se ponavlja floskula ‘nije nadležan’, stvarno nije nadležan u bilo kom smislu”, kaže Savić.
Nastavno-naučno veće njegovog fakulteta od početka podržava studente i on veruje da će tako ostai.
„Mi u potpunosti verujemo u našu zajednicu i solidarnost da neće doći povratka na nastavu”, kaže Savić.
Da ovo nije prva najava „sloma blokada” navodi i studentkinja Univerziteta u Beogradu.
„Oni svakog meseca najavljuju nastavu i početak nastave, a nastavu treba da sprovedu nastavno-naučna veća koja nas podržavaju. Studenti ostaju u blokadi na jedan ili drugi način. Na nekim fakultetima je gore, počeli su veoma veliki pritisci, ucene, emotivne manipulacije, ali nijedan fakultet do sada nije ustuknuo pred tim. Na visokim školama, gde se kao nastava odvija, studenti ne dolaze”, kaže studentkinja koja želi da ostane anonimna za „Vreme”.
Kaže godina ne može da propadne.
„Može da dođe do bele godine, odnosno da se ne važi ništa što se desilo, da okrenemo novi list i počnemo novu školsku godinu ili da budemo u statusu kvo dok god bude studentskih blokada. Kada se zahtevi ispune, možemo da pričamo o nadoknadi nastave i realizaciji ispitnih rokova koji se nisu održali i da onda, po okončanju te školske godine, počne nova”, kaže ova studentkinja Univerziteta u Beogradu.
I jedan od studenata beogradskog Pravnog fakulteta kaže da oni ostaju u blokadi.
Lomljenje otpora na Medicinskom fakultetu u Nišu
Nastavno-naučno veće Medicinskog fakulteta u Nišu donelo je odluku o početku onlajn nastave od 15. aprila.
O tome je na bini na skupu u Beogradu pre Vučića govorila studentkinja tog fakulteta Marija Stanković koja je poručila da u utorak, 15. aprila, na tom fakultetu počinje nastava.
Prošle sedmice je na poziv dekana upala policija i studentima uručila pozive za saslušanje.
Sada, najavom onlajn nastave Uprava pokušava da slomi blokade, navodi na Instagramu Samoorganizovana neformalna grupa studenata iz Niša.
Oni pozivaju na protest ispred Medicinskog fakulteta 15. aprila u osam sati ujutru, kako bi pomogli koleginicama i kolegama.
„Uprava fakulteta pokušava da ih slomi – uvodi onlajn nastavu bez zakonske osnove. Nijedan program nije akreditovan za to. Njihove diplome su ugrožene. Ako oni pokleknu, slede svi ostali. Ako ćutimo – svi gubimo”, navode studenti.
Jedna studentkinja tog fakulteta u Nišu izjavila je za televiziju N1 da najave o uvođenju onlajn nastave predstavljaju napad.
„Ovo više nije pitanje studenata, ovo je pitanje svih građana Srbije. Ako pustimo održavanje onlajn nastave, pravimo dugoročni problem. Oni pokušavaju sada da sprovedu onlajn nastavu, da slome blokade na jednom po jednom fakultetu, mi smo tu eksperiment”, izjavila je ona za N1.
Najava onlajn nastave najavljena je i na Fakultetu za sport i vizičko vaspitanje u Novom Sadu, kao i na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru.
Kako sve vlasti najavljuju slom blokada fakulteta?
Pošto su slomili pobunu u osnovnim i srednjim školama, predstavnici vlasti počeli su sve jače da pritiskaju visokoškolske ustanove.
Profesorima su ukinute zarade, promenjen je odnos časova nastave i naučno-istraživačkog rada, sproveden je vanredni inspekcijski nadzor, fakulteti su sredinom marta dobijali dopise kojima se traže obaveštenja o tome da li se nastava i ispiti odvijaju, da li su o blokadi obavešteni nadležni organni i pokrenuti disciplinski postupci protiv studenata koji sprečavaju nastavu i zaposlenih koji su obustavili rad.
Stigla je kasnije i najava ministarstva da je sredina aprila „krajnji rok” za početak nastave, kako bi se akademska godina završila „na iole smislen i kvalitetan način”.
„Sve nakon toga ugrožava kvalitet nastave i ostvarivanje ishoda, kako u ovoj, tako i u sledećoj akademskoj godini, jer se nužno studiranje za ovu godinu produžava na račun sledeće”, naveli su iz Ministarstva prosvete u pisanom odgovoru na upit Radija Slobodna Evropa.
Kao modalitet za nadoknadu navode „hibridnu” nastavu (kombinaciju redovne i onlajn nastave), radne subote i produžetak godine.
Dodaju da je ukoliko se blokade nastave, „ugroženo zadržavanje statusa studenta koji se finansira iz budžeta ili sticanje tog statusa”.
„Ako studenti izgube status budžetskog studenta (a za to im treba da ostvare 48 ESP bodova u ovoj godini), gube pravo na stipendije, kredite, smeštaj u domu i ishranu u ‘menzama’ po povlašćenim cenama”, naveli su u ministarstvu.
Pretnje Vučevića
Premijer Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević ocenio je u ponedeljak (14. aprila) da su višemesečne studentske blokade postale neizdržive za građane i izrazio nadu da će uskoro biti okončane.
„Studenti su mesecima blokirali ulice i mislim da je sada stvarno dosta svega. Ne mogu ljudi više da žive ovako. Država je pokazala da kontroliše stanje na terenu i ne znam koja zemlja bi izdržala ovako nešto punih šest meseci”, dodao je Vučević.
Izrazio je nadu da će blokade uskoro prestati i da će život u narednih mesec dana postati normalniji.
„Mislim da će blokade trajati još malo, iako nisam potpuno spokojan, verujem da ćemo u narednih mesec dana videti normalizaciju života”, zaključio je Vučević za K1 TV.
Istog dana stiglo je i ime kandidata za novog ministra prosvete. Reč je o Dejanu Vuku Stankoviću. On je jedini profesor Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača koji se odmah na početku studentske blokade ovog fakulteta izjasnio protiv studenata u blokadi, na sastanku Dekanskog kolegijuma i šefova katedri.
Stanković je pre dva meseca ocenio da su blokade u vezi sa četvrtim studentskim zahtevom otišle „u pravcu političkih zahteva koji nemaju mnogo veze sa poboljšanjem položaja studenata i univerziteta u procesu studiranja i nastave.“
„Mislim da je ovde igra mnogo šira, da je ovde politički ulog i da ispunjavanje ovih zahteva ne znači nužno i prekid blokada. Postoje još tri zahteva, niko ne zna zašto postoji zid ćutanja u pogledu njihovog ispunjenja, pri čemu je očigledno da su neki od tih zahteva gotovo izvesno ispunjeni“, rekao je tada Dejan Vuk Stanković.
Jedan od studenata sa kojima je „Vreme” razgovaralo kaže da je Dejan Vuk Stanković planski namešten da bi se vršila represija na studente, profesore, dekane i rektore.