
Energetika
Paprena jeftina tarifa: Koliko je za trinaest godina poskupela struja?
Električnu energiju plaćamo bezmalo duplo skuplje nego 2012. godine, a dug Elektrodistribucije je u odnosu na 2023. šest puta veći. Zašto EDS sve više propada
Nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao vojnoj paradi u Moskvi, grupa britanskih poslanika zahteva od svoje vlade promenu odnosa prema Beogradu. U pismu optužuju Vučića za autoritarizam, destabilizaciju Balkana i ignorisanje evropskih vrednosti
Grupa od više od 20 članova britanskog parlamenta zatražila je „značajnu promenu“ spoljne politike Velike Britanije u odnosu na Srbiju nakon prisustva predsednika Aleksandra Vučića vojnoj paradi u Moskvi 9. maja.
Članica britanskog parlamenta Ema Level zatražila je u pismu ministru spoljnih poslova Velike Britanije, koje je potpisalo još 25 poslanika, „značajnu promenu u pristupu“ prema Srbiji, nakon prisustva predsednika Vučića vojnoj paradi u Moskvi 9. maja, prenosi Radio Slobodna Evropa.
U pismu je ocenjeno, između ostalog, da je Srbija pod Vučićem ojačala veze za ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, kao „jedina država kandidat za Evropsku uniju koja nije nametnula nijednu sankciju Rusiji, uprkos strašnim zločinima počinjenim protiv Ukrajine od 2014. godine“.
„Štaviše, predsednik Vučić nastoji destabilizovati Kosovo, Bosnu i Hercegovinu i širi balkanski region, radeći blisko sa Putinovom Rusijom“, navedeno je u pismu.
Poslanici su naveli i da je za vreme Vučićeve vladavine Srbija zabeležila „značajno demokratsko nazadovanje, sa konstantim napadima na medije, političku opoziciju i civilno društvo, raširenom korupcijom, koja je doprinela masovnim protestima protiv njegove vlade poslednjih meseci“.
Britanske vlade su, kako je navedeno, kontinuirano podržavale evroatlantske integracije Srbije, nadajući se da će to dovesti do sloboda, ekonomskog prosperiteta, poštovanja ljudskih i građanskih prava, te odvući Srbiju od Putinove Rusije.
„Dok je ovo jednom bio pohvalan cilj, događaji od 9. maja demonstriraju jednom i zauvek da Vučićeva vlada nema interesa za prekidanje veza sa Rusijom, dok aktivno promoviše ultranacionaliste, ekspanzioniste ideje ‘velike Srbije’, što rizikuje dovođenje Balkana ponovo nazad u krvavi konflikt“, ocenili su poslanici u pismu, navodeći da zato traže promenu kursa, počev od serije „ciljanih sankcija protiv predsednika Vučića, njegove vlade i saradnika, i korišćenje svih diplomatskih sredstava neophodnih da ohrabrimo naše saveznike da slede taj primer“.
„Ako ne pošaljemo jaku poruku vladi Srbije sada, rizikujemo jačanje odlučnosti Vučićevog režima i neuspeh u sprečavanju propasti krhke bezbednosne situacije na Balkanu“, napisali su poslanici.
Poslanici su izrazili ujedno podršku „studentima koji protestuju u Srbiji i građanima koji traže bolju budućnost za njihovu zemlju, slobodnu od autoritarizma i korupcije“.
Izvor: FoNet
Električnu energiju plaćamo bezmalo duplo skuplje nego 2012. godine, a dug Elektrodistribucije je u odnosu na 2023. šest puta veći. Zašto EDS sve više propada
Policija, maskirana i tetovirana, bije i hapsi, pa sledećeg dana samo legitimiše studente i građane, pa opet bije, hapsi i za bolničke krevete veže uhapšene i povređene “teroriste”, uprkos tome “Kadinjača nije pala”
Zbunjuje kolektivna frustracija Tompsonove desno i ultradesno opredeljene publike. Pogotovo što su hrvatski nacionalisti ispunili sve istorijske planove – od nezavisne države, preko članstva u EU i NATO do smanjenja broja Srba na nivo statističke greške
Od apologeta režima ne treba očekivati prosvećivanje. Ali od opozicione humanističke inteligencije bi valjalo očekivati razmađijavanje prinude moralizma. Na pendreke odgovarati i časom anatomije
Kriminalci, korumpirani i njihovi glasnogovornici moraju biti izvedeni pred sudove i s tim ne sme biti trulih kompromisa. Ali, kuda će “otići” ostali neistomišljenici? Neprijateljstvo prema njima, etikete i podrugljivi nadimci koji se odnose na svakog pripadnika grupe, nedostatak istinskog dijaloga, moglo bi samo da vodi nastavku društvenog razdora i sabotiranju demokratskog razvoja zemlje
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve