Loader

Tenis

Velika mala pobeda

11.april,12:33

Četvrtfinalni susret svetske grupe između teniskih reprezentacija Sjedinjenih država i Srbije počeo je i završio se kao dobro režirana drama. Ipak, 3:1 za Srbiju. Đoković: Što se tiče povrede, nije dobro (VIDEO)

Pošto je Novak Đoković na početku, u prvom singl meča očekivano pobedio Džona Iznera sa 3:0 u setovima (7:6 /7:5/, 6:2, 7:5) mada je susret bio bio mnogo teži no što pokazuje rezultat, teret obaveze da pobedi poneo je Viktor Troicki. Opterećenje je predstavljala kalkulacija po kojoj ni njegova pobeda ne bi mnogo značila, zbog očekivanog poraza Srbije u susretu s najboljim dublom sveta, braćom Brajan. Viktor je odigrao u skladu sa sopstvenom tradicijom: zalažući se maksimalno od prvog do poslednjeg poena – ali i propuštajući šanse od početka do kraja susreta sa Semom Kverijem.

Već u prvom setu Troicki je gubio s 4:1, ali je potom izjednačio i dospeo do taj brejka, koji će nesrećno izgubiti sa 7:1. Kveri se, kao i Izner u prvom susretu, oslanjao na izvanredno snažan i brz servisa, ali mu u drugom setu to nije pomoglo da pobedi, mada je već na početku seta napravio brejk. Troicki preokreće rezultat na 4:2 i pobeđuje sa 6:3. Činilo se da će Srbija prvog dana povesti sa 2:0 kada je Troicki pobedom od 6:3 poveo sa 2:1 u setovima. Sem Kveri se na to nije obazirao i, uz podršku publike iz koje su se nadvikivali navijači SAD i Srbije, četvrti set dobija sa 6:1. Troicki se posle pada sopstvene igre nije predao, ali je Kveriju dopustio brejk u devetom gemu i odlučujući set izgubio sa 6:4.

U subotnji meč dublova Srbija se izašla s tandemom Nenad Zimonjić – Ilija Bozoljac, što se moglo tumačiti kao način za časnu predaju pred američkim tandemom bob i Majk Brajen. Ispostaviće se da je ocena selektora Bogdana Obradovića pred susret s Amerikancima da Ilija Bozoljac s novim timom „trenira mnogo ozbiljnije nego svih prethodnih godina, a znam ga još otkad je bio destegodišnji dečak“ bila dobra.

Izveštač RTS-a sa lica mesta ocenio je ishod meča dublova koji je trajao rekordnih četiri i po sata kao herojsku pobedu i životnu partiju Ilije Bozoljca, uz mirnu i sigurnu ruku Nenada Zimonjića. Rezultat 3:2 (7:6 /7:5/, 7:6 /7:1/, 5:7, 4:6, 15:13).

Prvi brejk u prvom setu napravio je dubl Srbije i poveo sa 3:2, ali su blizanci odmah uzvratili brejkom. Do kraja meča svako je držao svoj servis, a Amerikanci su u taj brejku vodili i sa 4:2, da bi na kraju izgubili sa 7:5. U drugom setu nije bilo oduzimanja servisa, pa je i on rešen u taj brejku, opet u korist Srbije – što je delovalo kao šok za publiku i, možda u manjoj meri ali važnije, na braću Brajan. I treći set se do kraja odvija naizmeničnim osvajanjem sopstvenih servisa, ali Bozoljac gubi svoj servis pri rezultatu 6:5 za braću Brajan, a time i set. Pri rezultatu 5:4 za Amerikance u četvrtom setu, Zimonjić gubi svoj servis – rezultat meča je izjednačen.

Odlučujući peti set – u kom nema taj brejka, već se igra na dva poena razlike – trajao je sat i po vremena, pri čemu nije bilo brejka sve do 27. gema koji je pripao Srbiji. Braća Brajan imala su šansu da uzvrate brejkom, ali im to nije poštlo za rukom. Set i meč pripali su Srbiji, s rezultatom 15:13 i ukupnih 3:2 u setovima.

Razočaran Bob Brajan izjavio je posle meča da ih Ilija Bozoljac nije iznenadio: „Mislim, nikada ga nismo videli u životu i teško je napraviti neku ozbiljniju taktiku kada je tako. On je nas verovatno video kako igramo. Servirao je izvaredno, pogotovo u važnim momentima. Detalji su odlučivali, tako je kada se igra u brzim uslovima na ovakvoj nadmorskoj visini“.

Selektor Obradović je uoči drugog kruga singl mečeva upozorio da, uprkos vođstvu od 2:1, još ništa nije gotovo. „Ima pritiska, ali sigurno da je veći kod Amerikanaca, oni gube, a prvi meč igra Novak, najbolji igrač sveta, sa vetrom u leđa koji je dobio od Bozoljca i Zimonjića“, izjavio je on.

A onda nova drama.

Pri rezultatu 1:1 u prvom setu susreta Đoković – Kveri, u prilici da napravi prvi brejk, Novak je nezgodno doskočio i povredio desno stopalo. I uz pomoć jedva se odvukao do stolice, gde u je nekoliko minuta ukazivana pomoć. U nastavku je ipak napravio brejk, ali se do kraja seta kretao veoma oprezno i bez uobičajenih proklizavanja pri uzvraćanju udaraca.

Novak Đoković utišao Bojsi i odveo Srbiju u polufinale Dejvis kupa. Nakon povrede u prvom setu prvi reket sveta stegao zube i savladao Sema Kverija 3:1 u setovima – 7:5, 6:7 (4:7), 6:1, 6:0. Petog meča neće biti, Srbija je tako trijumfovala sa nedostižnih 3:1.

Kveri je uspeo da vrati brejk, dok je Đoković do kraja seta proveravao oslonac na desno stopalo i izbegavao nagle promene pravca i kizanje. Ipak, uspeva mu da pri rezultatu 6:5 oduzme Kveriju servis i okonča set sa 7:5. Činilo se da u drugom setu Đoković i dalje ima teškoća s kretanjem, a počeo je i češće da greši. Set ulazi u taj brejk, koji Sem Kveri dobija sa 7:4 i izjednačava rezultat. Da li zbog delovanja lekova ili rešenosti da ne dopusti produžavanje igre, Đoković u trećem setu igra kao da nije povređen, sve bolje se kreće i sve preciznije udara. S druge strane, Kveri na momente izgleda kao da se predao. Novak dobija set sa 6:1 posle samo 26 minuta igre. U četvrtom je protivniku dopustio samo da tu i tamo vrati po neku loptu, pobedivši sa 6:0.

Srbija čeka protivnika iz susreta Kanada – Italija koji je ovog trenutka (nedelja, 23:30) još uvek u toku; meč će se igrati 13, 14. i 15. septembra.

Atmosfera

Amerikanci su od ovog Dejvis kup meča napravili pravi spektakl, uključujući i parade sa zastavama pred svaki meč i svakodnevno pevanje himni. Što se kvaliteta pevača tiče, čini se da je Srbija tu pobedila. Fascinantno je kako su interpretatori, pa još i bez muzičke pratnje uz koju bi mogli da se malo „provuku“ naučili i razgovetno otpevali reči srpske himne.

Fascinantni su i uslovi za trening i takmičenje. Domaćin je pažljivo odabrao gradić Bojsi za mesto susreta. Teniseri Srbije prethodno su nastupali u Majamiju, na tridesetak, a Bojsi se nalazi na 875 metara nadmorske visine: vazduh je ređi, loptica brža i više odskače, teže se diše.

Bojsi je nadomak Čikaga, oduvek velikog srpskog iseljeničkog centra, pa – ako se računalo na veću posetu navijača Srbije – to se i ostvarilo.

Nenad Zimonjić i Ilija Bozoljac pobedili sa 3:2 najbolji dubl sveta, braću Boba i Majka Brajana (VIDEO) . Novak Đoković, koji je od trećeg gema igrao povređen, savladao Sema Kverija sa 3:1, u setovima – 7:5, 6:7 (4:7), 6:1, 6:0. Srbija – SAD 3:1

(Video: izveštaj RTS-a)

Uzbudljiv maratonski četvrtfinalni duel Dejvis kupa SAD – Srbija, koji je trajao četiri i po sata i obilovao preokretima: Nenad Zimonjić i Ilija Bozoljac pobedili sa 3:2 najbolji dubl sveta, braću Boba i Majka Brajana – 7:6 (7:5), 7:6 (7:1), 5:7, 4:6, 15:13…

Poslednje izdanje

Mogućnost izbora mora da postoji (1)

Podele po dubini Pretplati se
Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.