img
Loader
Beograd, 8°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Strah i odgovornost

20. april 2005, 23:17 Božidar Krstanović, Branka Šekarić, Sanja Kesić-Ristić, Estela Radonjić-Živkov – zaposleni u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture – Beograd
Copied

"Novi sjaj svetinje", "Vreme" br. 744; "Ko to zvoni na uzbunu?", "Vreme" br. 745

Tekst arh. Siniše Temerinskog verovatno ne bi bio nikakav povod za repliku da je u svom dopisu nedeljniku „Vreme“ dovoljno jasno definisao svoj KONZERVATORSKI stav vezan za RUŠENjE manastirskog zvonika u manastiru Mileševa iz 1911. godine.

Dok se članak „Novi sjaj svetinje“ bavio profesionalnim pristupom očuvanju naše baštine, arh. Temerinski pokušava da iskoristi priliku i da (u tandemu sa svojim nerazdvojnim partnerom, penzionisanim arh. Marijom Radan-Jovin) ocrni period direktorovanja istoričara umetnosti Marka Omčikusa. Ni to ne bi bio povod naše reakcije jer je pomenuti tandem poznat po brojnim novinskim člancima u kojima su i prethodni direktori (3) bili izloženi sličnim „kritikama“, zasnovanim pre svega na činjenici da je ekipa Temerinski–Jovin „izbačena iz igre“ onda kada je Bogorodičina crkva u Studenici prokisla pa je dotični (sada penzionisani) arhitekta smenjen sa rukovodećeg položaja u Studenici.

Međutim:

1) Arh. Temerinski svoje stručno mišljenje zasniva na projektima starim 30 godina, što u svakoj nauci – pa makar ona bila vezana za kulturu (što definitivno nije „in“) – predstavlja dovoljno dug period da se dopuste eventualna napredovanja u razvoju, odnosno unapređenju znanja i metodologija. Malo je verovatno da bi bilo koji pacijent dozvolio da mu se bilo šta operiše na način na koji su vršene operacije pre 10, 20 ili 30 godina. Zašto bi onda bilo opravdano da se u domenu zaštite graditeljskog nasleđa zalaže za stav koji je formiran pre toliko decenija, kada je praksa u mnogo naprednijim i nasleđem bogatijim sredinama pokazala da metodologija XIX veka nije prihvatljiva i primenljiva za XXI vek ?! Prema međunarodnim poveljama i konvencijama, donetim i usvojenim na osnovu svetskih standarda, baštinu čine svi njeni istorijski slojevi i – osim toga što nije moguće – nije ni preporučljivo pokušavati da se „spomenik“ vrati u svoj prvobitni oblik. Naša osnovna dužnost je da kulturno dobro predamo budućim generacijama u obliku u kojem smo ga zatekli, sa svim istorijskim slojevima koji čine sastavni deo tog dobra, a ne da ga „ulepšavamo“ niti da „iskrajamo“ njegovu prošlost, određujući prema današnjim „estetskim“ standardima šta u jednom spomeničkom kompleksu predstavlja veću ili manju vrednost.

2) Krajnje je nejasno da li arh. Temerinski napada dipl. ist. um. M. Omčikusa, sadašnjeg pom. ministra kulture arh. Miladina Lukića ili sadašnjeg direktora Zavoda arh. Gordanu Marković. U svom tekstu, arh. Temerinski idejni projekat uređenja manastira Mileševa (autora arh. M. Lukića) naziva „crtežom“ (?!), iznosi niz netačnih podataka u vezi rasporeda projektovanih objekata ali uz napomenu „sve je tu… samo ne tamo gde je izgrađeno“, i na kraju – posle godinu dana od smene bivšeg direktora, odn. godinu dana od mandata novog – postavlja pitanje zbog čega još uvek nije urađen projekat novog zvonika. Između ostalog, arh. Temerinski potpuno neistinito tvrdi da je M. Omčikus podneo krivičnu prijavu „zbog izgrađenih objekata“ 2003. godine. Krivična prijava podneta je marta 2002. godine, posle Izveštaja Komisije Republičkog zavoda i Ministarstva kulture (M. Lukić, D. Milunović, M. Stojanović), rasprava na Stručnom veću, Upravnom odboru i konferencije za novinare na kojoj je stručna i šira javnost upoznata sa izgradnjom ribnjaka industrijskih razmera (koje, možda je izlišno reći, daleko prevazilaze potrebe skromnog manastirskog sestrinstva). Da li je pomenutom arhitekti uopšte bitno da li će se freske, koje su nesumnjivo najveća vrednost Mileševe, očuvati ili mu je od prevashodnog značaja činjenica da je (bivši direktor) Omčikus doveo „do osnivanja sindikata“? Da li je ijedna prošlogodišnja „novčana afera“ dokazana – a u istragu su (neka se zna!) bili uključeni mnogi, i to od inspektora SUP-a do brojnih članova kolektiva Republičkog zavoda? Arh. Temerinski i sindikat imaju pravo na svoje viđenje mandata M. Omčikusa. Njihov stav, međutim, ne može negirati postojanje i drukčijeg viđenja rezultata trogodišnjeg mandata M. Omčikusa, u smislu povećanog obima posla, unapređenja metodologija, pa i pozicioniranja institucije u međunarodnim organizacijama, za šta je arh. Temerinski, koji inače nije član ni domaće asocijacije konzervatora, pokazao naprasno interesovanje.

3) Zaobilazeći sve stručne rasprave koje široj javnosti ne bi bile ni dovoljno jasne, niti zanimljive (a sudeći po tekstu arh. Temerinskog, ni njemu ne bi bile nešto više razumljive) moramo se osvrnuti na „neke stručnjake“ koji su poslali dopis, koji pominje novinar „Vremena“, ukazujući na devastaciju manastira Mileševe, ali se „u strahu od posledica“ nisu potpisali. Činjenica je da se samo manji broj članova Stručnog veća (među kojima su potpisnici ovih redova) javno izjasnio protiv rušenja manastirskog zvonika podignutog uoči Balkanskih ratova. Pomenuti su smatrali da je razlog koji je Sinod SPC-a naveo kao argument za rušenje zvonika – OSVEĆENjE NOVOG KONAKA (koji arh. Temerinski sasvim opravdano naziva golubarnikom) – apsolutno neprihvatljiv kada se ruši istorijska građevina koja čitav vek čini vizuelni, funkcionalni i integrativni deo manastirskog kompleksa. Činjenica je takođe da se određeni broj članova Stručnog veća nije izjašnjavao, dok su se neki – iako pobornici metodologije stare tri decenije – svi uglas, ali „za zapisnik sa Stručnog veća“, izjasnili protiv rušenja! Gde tražiti „nepotpisnike“ citiranog dopisa? Među članovima Stručnog veća? Među članovima pojedinih odeljenja Republičkog zavoda koji nisu mogli (ili nisu umeli) da se izjasne jer nisu bili upoznati „sa predmetom“? Da li je moguće da neko misli da će snositi posledice (?!) zato što ima savremeni metodološki pristup u rešavanju konzervatorskog problema?

Drago nam je što smo na ovaj način saznali da nismo jedini koji smo protiv uništavanja jednog istorijskog sloja u manastiru Mileševa, koji upravo svedoči o kontinuitetu ovog izuzetno značajnog duhovnog i kulturnog centra srpskog naroda. Razočarani smo što se naši istomišljenici plaše da iznesu svoje stavove i dozvoljavaju da pobornici „starih, oprobanih metoda“ (ma koliko one bile prevaziđene), u nedostatku profesionalne argumentacije, koriste uništavanje kulturne baštine da bi se obračunavali sa svakim ko im se na bilo koji način zamerio. Poruka njima: ako se i dalje budete plašili, vaš strah vas ne amnestira od odgovornosti za nestajanje materije koja predstavlja predmet našeg rada!

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike POŠTA

Reagovanje

13.jun 2018. Dragan Todorović, novinar

Haiku za Vesnu Dedić

Seksizam i cena knjige, "Vreme" br. 1431

Reagovanje

06.jun 2018. Vesna Dedić, vlasnik IK "Dedić"

Seksizam i cena knjige

Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430

09.maj 2018.  

Ispravka

Reagovanje

21.februar 2018. Milan Žunić

Podržavamo Vučića i vladajuću koaliciju

Oj, Krajino, noćas si daleko, "Vreme" br. 1415

Ispravka

13.januar 2016. Zoran Devrnja

Netačno navedeni iskazi

"Između Boga i društva", "Vreme" br. 1303

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure