Reagovanje
Seksizam i cena knjige
Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430
"Pokušaj bagatelizacije"; "Vreme" br. 722
Odstupam od osnovne teme članka jer mi je veoma zasmetala izreka „u ekonomiji važi pravilo da ono što ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji“, koja je u ovakvom obliku najobičnija besmislica. Jer ako pogledamo „starostavno“ SVEZNANjE, na strani 1426. tumačenje reči MOST,videćemo da tamo piše „most, ćuprija (tur)“, po čemu bi mogla citirana izreka da glasi i „što ne platiš na mostu, platićeš na MOSTU“ što je, priznaćete, besmisleno, ali zasnovano na tačnim definicijama reči „most“ i „ćuprija“.
Za izreku na koju se mnogi pogrešno pozivaju znam 60-70 godina, nastala je u vreme kada su se ljudi koji žive uz reke prevozili skelom na drugu obalu i, naravno, morali da plate u „kešu“. Prelaženje preko mostova bilo je prividno besplatno, ali pošto su bili na velikoj udaljenosti jedan od drugog, bili su potrebni i vreme i energija da se stigne do prividno besplatnog prelaza preko reke. Skele su se naročito koristile na Moravi i Drini, ali i drugde gde je bilo potrebe i mogućnosti.
Dakle: „Ako ne platiš na skeli, platićeš (koštaće te) na mostu.“
Samo ovako formulisana izreka ima i svoju logiku i smisao. Čudi me da se takve narodne umotvorine ne uče u novinarskim školama.
Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve