Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Dragan Šutanovac, ministar odbrane i potpredsednik Demokratske stranke, najavio je da će do kraja 2010. godine vojska biti potpuno profesionalizovana, a služenje vojnog roka suspendovano. U intervjuu za „Blic“ on je obećao da će učiniti sve da se profesionalizacija vojske privede kraju.
Plan je da „nova“ vojska ima 36.000 profesionalaca. Ministar Šutanovac je ukazao da je, iako bi brojčano vojska bila respektabilna, stanje vojne opreme veliki problem.
Već je poznata stvar da je oprema na niskom tehnološkom nivou i da će sa budžetom koji Vojska dobija teško moći da se održi u operativnom stanju. Ministar odbrane se čak pesnički izrazio, kazavši da „u XXI veku boj bije i svetlo oružje, a da naše oružje dugi niz godina nije obnavljano“.
Kada je reč o profesionalizaciji vojske, još sredinom oktobra 2008. godine Dragan Šutanovac je izjavio da postoje budžetska sredstva za to, ali je tada bio skeptičan u pogledu „povoljne atmosfere u društvu“. Smatrao je, naime, da ta ideja nema dovoljnu podršku medija, Vlade, intelektualaca i nevladinog sektora. Sada je, međutim, izrazio uverenje da će uz adekvatnu pomoć istih ovih aktera „u zadatom roku okončati taj posao“.
Srbija je među retkima u regionu gde je obavezno služenje vojnog roka još uvek na snazi. Mađarska je tu obavezu ukinula 2004. godine, zatim su je sledile BiH (2005), Makedonija i Crna Gora (2006), potom Rumunija, Bugarska(2007), a onda i Hrvatska (2008).
U hrvatskom zakonu je predviđeno da se u slučaju ratnog stanja ne primenjuje odluka o nepozivanju na služenje vojnog roka. Tamo, osim profesionalnih, postoje i vojnici koji „dragovoljno služe vojni rok“. Naime, oni za vreme dobrovoljne vojne službe imaju mesečno novčanu nadoknadu koja iznosi oko 380 evra, a osim smeštaja i ishrane plaćeni su im sportska i zaštitna oprema, putni troškovi za odlazak, dolazak i nagradne vikende. Po završenoj obuci, ako pokažu dobre rezultate, nudi im se profesionalni angažman.
Ministar Šutanovac je dodao da će i u Srbiji biti otvorena mogućnost da oni koji žele da služe vojni rok prođu obuku. Za to će, prema rečima ministra, dobiti sertifikat. Takođe je naglasio da je novim zakonom uvedena aktivna rezerva, kao novi sistem organizovanja u vojsci.
U Srbiji je od uvođenja mogućnosti civilnog služenja vojnog roka krenula poplava „prigovora savesti“, pa su se vojnici u civilu raspodelili po školama, vrtićima, bibliotekama, bolnicama, komunalnim preduzećima. Sam ministar Šutanovac je pre više od godinu dana kazao kako je civilni rok pokazao brojne nepravilnosti. Tada je rekao da se ministarstvu, a i njemu lično, vrlo često obraćaju mladići koji su civilno služili vojsku, a žele da se zaposle u policiji i vojsci. Podsećanja radi, oni koji su se odlučili za civilno služenje ne mogu da rade u bilo kojoj službi u kojoj se koristi naoružanje.
Potpuna profesionalizacija vojske, kada do nje dođe, osetiće se ne samo u vojsci već i u pozorištima i obdaništima širom Srbije, gde su mnogi mladići obavljali svoju vojničku dužnost.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve