Ne kaže se više „po JUS-u“, već „po SRPS-u“! JUS je bila oznaka jugoslovenskih standarda i bio je jedno vreme neprimećeno zamenjen oznakom SCS, srpsko crnogorski standard. Po Zakonu o standardizaciji, o kome je skupština Srbije raspravljala u utorak 14. aprila, standardi koji važe u Republici Srbiji, označavaće se novom oznakom SRPS.
Za razliku 8000 obavezujućih odredaba JUS-a, primena SRPS-a će od 30. juna 2009. biti dobrovoljna, a obavezujući su tehnički propisi o postupcima i proizvodima. Osnova za definisanje SRPS-a su međunarodni standardi, a ako oni ne postoje, ili su neodgovarajući, kao osnova se mogu koristiti evropski ili nacionalni standardi drugih država. Po ratifikovanom SSP-u Srbija se obavezala da preuzme 80 odsto evropskih standarda. Usvajanje međunarodnih standarda je bitan preduslov i za pristupanje Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO).
Vlada će osnovati Institut za standardizaciju Srbije (ISS) kao nezavisno nacionalno telo (do sada je to bio deo uprave). ISS treba da se učlani u Međunarodnu organizaciju za standardizaciju (ISO), koja za sebe kaže da je NGO, mada je to zapravo konzorcijum 158 nacionalnih članica, od 197 država u svetu. Formirana je 23. februara 1947, sedište joj je u Ženevi. Skraćenica ISO, inače, nije akronim izveden iz njenog naziva (zvanični jezici su engleski i francuski), već od grčke reči isos, što znači jednak. Pored ISO, predstoje Međunarodna elektrotehnička komisija (IEC), Međunarodna unija za telekomunikacije, Sektor za standardizaciju telekomunikacija (ITU). Evropske organizacije za standardizaciju su: Evropski komitet za standardizaciju (CEN), Evropski komitet za standardizaciju u oblasti elektrotehnike (CENELEC), Evropski institut za standarde iz oblasti telekomunikacija (ETSI)…