I, kako je bilo? Sjajno.
Kakav je bio jelovnik? Sjajan.
Muzika? Sjajna.
Kako ste se proveli? Sjajno.
Kakva je bila predstava? Sjajna.
Kakva je glumica? Sjajna. A i Bred Pit sjajno izgleda go…
Kako je Novak igrao? Sjajno.
Kako izgubismo? „Sjajno smo se vratili, ali nas je ubio promašeni penal…“ „Sjajno prvo poluvreme, a onda ušao Omejer …“ „Biće sjajno ako i remi izvučemo…“
U jednoj reklami piše: „Mutanj, sjajno selo…“ U drugoj: „Sjajno mesto za gradski turizam.“ U trećoj „Kako provesti sjajno veče…“ „Na prvi pogled, sve deluje zaista svetski – za razliku od domaćih prodavnica, sjajno je i čisto, sve može da se proba bez suvišnih pitanja od strane prodavaca, a ukoliko baš želite, dobijate i savet…“, hvali neki novinar blještavost stranih prodavnica. Reklamiraju se i „sjajno dizajnirani šatori…“ I „Knjiga za sjajno pamćenje“, izvanredan je alat za svakoga ko želi da ima odlično pamćenje. „Imate sjajne mogućnosti da se istovremeno posvećujete različitim poslovima…“ Povratak u osamdesete najavljuje se u novoj TV seriji „Sjajna vremena“, u kojoj četiri brucoša otkrivaju čari studentskog života. Nadrealisti su u jednoj knjizi opisani kao sjajno društvance. „Ta pesma, za koju ne znam da li bi u ono vreme priznali da zvuči dobro – sad zvuči sjajno…“, kaže neki muzičar.
Jedna knjiga nosi naziv „Sjajno mesto za nesreću“. U njoj se, inače, govori o Parizu.
U jednom ratnom izveštaju se kaže: „U sjajno osmišljenoj i munjevito izvedenoj akciji, združenih jedinica, oslobođen je zloglasni logor…“
Sjaj je nekada označavao i ugled, a za tim žudimo, a kažu da u korenu imena Jelene Trojanske ima neko blistavo značenje, sunčeva svetlost. Reč sjajno zamenjuje reč lepo, čudesno, blistavo, sjaktavo, čisto, svetlo, zvezdodrago i stotine drugih reči. Ona i zvuči i svetli i zove i odaziva se.
Josip Pavičić u sociolingvističkom ogledu „Novogovor“ (1982) reč sjajno svrstava u isprane reči, one koje mogu zameniti bilo koju drugu reč, koje mogu značiti bilo šta, a ne moraju značiti ništa. Sjajno je čuti reč sjajno, ali ta reč je izgubila sjaj. „Isprana je tako temeljno, da joj gotovo ništa nije ostalo. Zato je ušla u masovnu upotrebu. Napunila je mnoga usta, lakirala mnoge razgovore, titra u našem komuniciranju kao kakav lažan svetionik… A posle brodoloma sja još jače…“
U prošlom broju „Vremena“ greškom nije objavljeno ime autora teksta u rubrici „Novogovor“. Izvinjavamo se autoru Milanu Miloševiću i čitaocima.
izvinjenje iz broja 1098