Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Skoro 5000 mališana u Srbiji živi u hraniteljskim porodicama, dok 300 njihovih vršnjaka sa smetnjama u razvoju boravi u nekom od domova za decu bez roditeljskog staranja. Svi oni trenutno čekaju ljude dobre volje koji bi želeli da budu njihovi hranitelji. Centar za porodični smeštaj dece i omladine pokrenuo je uz podršku Ministarstva za rad i socijalnu politiku, i organizacija Save the children i britanske agencije BAAF, kampanju „Posebna briga za posebne potrebe“, kako bi podstakao hraniteljstvo dece sa posebnim potrebama. Cilj kampanje je da do kraja godine regrutuje sto novih porodica spremnih da prihvate decu iz Stacionara u Beogradu.
Centar je uputio javni poziv svim građanima spremnim da budu hranitelji bebama i maloj deci rođenoj iz rizičnih trudnoća koja se nalaze na smeštaju u stacionaru u Zvečanskoj, deci sa Daunovim sindromom i deci umerene mentalne retardacije. Prema rečima Dobrile Grujić iz centra za porodični smeštaj dece, traže se ljudi koji imaju opštu podobost za hraniteljstvo. Budući hranitelji će se opredeljivati za štićenike na sastancima koje će Centar sa njima voditi i za koje će se dete pripremati. Na primer, ako žele da vode računa o detetu sa Daunovim sindromom, prolaziće kroz program od dva dana, prilikom čega će se upoznavati sa decom različitog uzrasta. Za hranitelje su, osim obuke i stručne podrške, predviđene novčane nadoknade i doprinosi za zdravstveno i penziono osiguranje, ali će se pri selekciji voditi računa da je reč o porodici koja može da pruži ljubav i pažnju koja je detetu s invaliditetom preko potrebna. Deca sa poremećajima u razvoju teško nalaze udomljenje u hraniteljskim porodicama, pre svega zbog predrasuda, stereotipa i nedovoljne edukacije hranitelja. Rezultati pilot-istraživanja sprovedenog na reprezentativnom uzorku hranitelja govore da su porodice spremne da prihvate decu sa lakom mentalnom retardacijom, a u ustanovama socijalne zaštite trenutno se nalazi 25 mališana koji imaju početne razvojne probleme, 52 mališana boluje od lake mentalne retardacije, a 194 dece ima poteškoće u razvoju. Mališani sa smetnjama u razvoju neopravdano dugo borave u ustanovama, a dugotrajni boravak u domu ostavlja dalekosežne posledice po njihov fizički i mentalni razvoj. Zbog toga je Nacrtom novog zakona o socijalnoj zaštiti predviđena zabrana smeštaja dece mlađe od tri godine u domove. Međutim, kako ističe Suzana Paunović, pomoćnik ministra rada i socijalne politike, smeštaj mališana sa smetnjama u razvoju zahteva dodatna znanja i veštine hranitelja, kako bi mogli da se razviju ukupni potencijali ove dece koja su na svet došla sa mentalnim poremećajima, problemima vida, sluha, govora ili trajno hendikepirana nekom bolešću, povredom ili urođenim deformitetom. Od početka kampanje za specijalizovano hraniteljstvo, 72 porodice su se prijavile za smeštaj ovih mališana, ali samo 42 porodice zadovoljavaju uslove za hraniteljstvo jer u svojoj životnoj okolini imaju ustanove neophodne za brigu o ovoj deci, kao što su specijalizovani vrtić i škola, dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju i zdravstvene ustanove. Konkurs za potencijalne hranitelje je i dalje otvoren.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve