Dolaze teška vremena za poročne. Oveštali mangupski kredo „tri najbolje stvari na svetu – dobro piće pre i dobra cigareta posle“ ne samo da je retro nego je i politički nekorektan. Svet proteruje cigarete iz kafana i čitavih gradova, a zabrana njihovog reklamiranja je totalna. Piće se još nekako i drži, ali se ni njemu u reklami ne piše dobro. A ono između? Šta da vam kažem – zakoni o seksualnom uznemiravanju su takvi da će svako pametan dvaput da razmisli pre nego što počne da se udvara, a kamoli da napravi seksističku reklamu. Ali, ne brinite, ništa od toga ne važi za nas. Mi smo na bezbednoj udaljenosti od tog sveta. Ako i imamo neke zakone, rupe u njima su tolike da može da se provuče ceo bilbord. I TV spot pride.
Začudo, nisu svi spremni da se provlače kroz rupe u zakonu (eto, ima i takvih ljudi). Tri najveća svetska proizvođača cigareta imaju džentlmenski dogovor koji, takođe začudo (i za razliku od naših političkih partija), i poštuju, a to je – da se ni na tržištima koja nemaju jasnu zakonsku regulativu neće koristiti nedozvoljenim sredstvima. Neće pokušavati da ispod žita pošalju „pozdrav iz Rovinja“ niti da nas kroz reklamu „alibi proizvoda“ podsete na ono što se kupuje na trafici, a nisu novine. Eto, zainatili se. Neće pa neće, a mogli bi komotno. Jednostavno, hoće da se međusobno takmiče u kreativnom korišćenju dozvoljenih sredstava, a ne u smišljanju smicalica. Dobro, sumnjam da se rukovode humanim razlozima, naročito zato što cela industrija nije baš humana. Pre će biti da su se tamo negde u svetu nahvatali straha od plaćanja milionskih tužbi zbog narušavanja zdravlja i navođenja na narušavanje zdravlja, pa sad i na hladno duvaju. Da, kazne umeju da imaju takav efekat. (Pročitah da su u Mauritaniji iskorenili pogrešno parkiranje pošto su policajci za kaznu – razbijali šoferšajbne). To se u svetu zove – preventivno dejstvo. Doduše, isto se zove i kod nas, samo – nema dejstva. A i kako bi pa dejstvovalo kad lepo vidimo da i zakon i kažnjavanje može i ovako i onako. Kreativni legalizam, takoreći.
Oni od nas koji dugo putovanje u Jevropu skrate pa udare prečicom na neki seminar, vraćaju se poprilično zgranuti – kao moja koleginica koja je na prezentaciji spotova zabranjenih u EU-u prepoznala mnoge koji se uredno vrte na našim televizijama. Jer, za razliku od gore pomenutih proizvođača cigareta, neki drugi nemaju problem da našem tržištu tapnu ono što im je drugde zabranjeno. A zabranjeno im je makar i da nagoveste da će onaj ko pije alkohol biti seksualno ili socijalno poželjniji od onog ko ne pije, kao u reklami za bakardi brizer. Zabranjeno je takođe da u reklami bude scena koja nagoveštava dobar seks posle konzumiranja alkohola (što ona reče, i iskustvo nas uči da nije tako). Ne smeju ni da se vide automobili, dečiji likovi i igračke, a kamoli da deca pozivaju na nagradnu igru, kao što je bilo prošle godine za Si&Si. Ograničenja se odnose i na energetska pića i lekove, pa čak i na pojavljivanje bilo kog proizvoda u emisijama. Proizvod ne sme da bude dekor, mora da se koristi u emisiji i to svrsishodno – voditeljka na BK TV-u može da se naliva sokom koji je sponzor, ali samo ako je logično zašto je toliko ožednela. U suprotnom – ništa. Osim opterećene bešike.