U političkim izjavama to je veoma učestao izraz još od kad je američki ambasador Montgomeri 2000. rekao u Budimpešti: „Nadamo se da će doći nova generacija lidera iz redova Otpora.“ Državnici pominju redovno nove lidere u regionu. U okruženju se množe i akademije za nove lidere. Nisu bolje od one kumrovačke sedamdesetih XX veka. Jedno britansko istraživanje u više zemalja opisuje ih kao (već sad?) uspešne, obrazovane, umrežene, spremne da promene svet.
Da će promeniti svet tvrdilo se i za generaciju X, one koji su rođeni ‘68-ih, u vreme kada su se slavili Ljubav, Sloboda i Mir u Svetu, a s punoletstvom dočekali kraj hladnog rata. Pa?
Tvrdi se i za one koji kažu da su generacija Y, milenijumska, „gejmerska„, po igricama, ili net generacija, a pogotovu za one koje zovu generacija Z, ili generacija I, internet generacija, ili „rođeni digitalci„. Mislili smo da ih je sve više i kod nas, kad ono, srednjoškolci za uzore biraju ove sa estrade, a ni za nauku ni za istoriju demokratske borbe ne mare (vidi tekst o ikoni 9. marta).
Slavljenje uticaja mladih je proizvod XIX veka: mlada Italija, mlada Nemačka, Sturm und Drang … Stvar je malo komplikovanija nego što izgleda s generacijama i epohom koju obeležavaju, ili koja obeležava njih. Generaciju učesnika Prvog svetskog rata Gertruda Stajn je nazvala izgubljenom generacijom, a u publicistici ona je nazivana velikom generacijom. Bit generacija, koju obeležava Urlik Alena Ginsberga (1926–1997), koja je postavila temelje za američki pokret kontrakulture šezdesetih XX veka, išla je paralelno s takozvanom tihom generacijom, rođenom u Velikoj depresiji, obeleženom švercom alkohola i zvezdanom prašinom i Drugim svetskim ratom.
Bebi bumersi, oni rođeni negde između 1946. i 1964, koje zbog oblika grafikona koji prikazuju statistiku rođenih zovu i svinja u pitonu, prava su enigma. Ne samo što u mladosti nisu razgovarali ni sa kim starijim od 30, a sada ne razgovaraju ni sa kim mlađim od 60, već kažu da su neki od njih, došavši na vlast, parolu „Ne veruj nikome ko je stariji od 30 godina“, okrenuli u: „Ne veruj nikome ko nema bar 30.000 dolara.“
Naravno, treba ohrabrivati duh mladih generacija, kroz njih nastavlja da postoji svet, ali unapred slaviti generaciju novih lidera!?
Ako su to oni čije će prvo zanimanje biti ministar, u akademije za nove lidere treba hitno uvesti kažnjavanje šibom.