Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Retro
Sredinom sledeće godine naši vojnici dobiće nove, funkcionalnije i savremenije uniforme, primerene borcu budućnosti. Posle laboratorijskih ispitivanja koja su u toku, nove uniforme i oprema biće podvrgnuti testiranju na terenu. Nove uniforme biće lakše i otpornije na atmosferske uticaje od dosadašnjih, sa zeleno-drap maskirnom šarom koja odgovara uslovima na domaćim terenima. Tkanina od koje će se uniforma izrađivati imaće originalan dezen i specijalna svojstva, pa će naš vojnik XXI veka biti teže uočljiv. Umesto platnenih maramica, vojnici će dobijati u mesečnom sledovanju po tri paketa papirnih i biće im omogućeno svakodnevno kupanje. Tako obučeni vojnici će, ako se predlog usvoji, na glavi umesto dosadašnjih beretki nositi stilizovanu šajkaču sa štitnikom za sunce.
Hajka
Posle više od godinu dana odlaganja, u opštinskom sudu u Vranju nastavljeno je suđenje tamošnjem vladiki Srpske pravoslavne crkve Pahomiju, optuženom za seksualno zlostavljanje četvorice dečaka. Posle šestočasovnog svedočenja dvojice od njih, suđenje je odloženo za početak juna zbog „zdravstvenih problema“ optuženog. Pahomije je na saslušanju opet porekao dela za koja je optužen, a njegov advokat posle pretresa novinarima ponovio ranije tvrdnje da njegovog branjenika dečaci po nečijem nagovoru optužuju, da je u pitanju veliki novac i da je sve to deo organizovane hajke. Po onome što je rekao, organizator hajke nisu više albanski lobisti koji na taj način hoće da se domognu vlasništva nad fabrikom mineralne vode Heba, već je u pitanju makedonska tajna služba koja na taj način hoće da izdejstvuje priznavanje autokefalnosti Makedonske pravoslavne crkve i manastira Prohor Pčinjski, u kome su se, prema optužnom predlogu, zbila neka od navedenih dela.
Porez
Ministar finansija Mlađan Dinkić predstavio je prošle nedelje novi paket predloga finansijskih zakona, koje je Vlada Republike Srbije usvojila i prosledila Skupštini na usvajanje po hitnom postupku. Paket sadrži, između ostalog, i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara čiji je cilj ravnomernije raspoređivanje poreza prema ekonomskim mogućnostima građana, pri čemu se izmenama predlaže sužavanje predmeta oporezivanja s jedne strane, a s druge strane povećanje poreza za pojedine kategorije – jahte, vazduhoplove, motorna vozila velike kubikaže i oružje koje ne spada u lovačko i trofejno. Po Predlogu, porez na registrovano oružje za koje je izdato odobrenje za držanje oružja plaća se u godišnjem iznosu, i to za automatsku pušku 5000 dinara a za poluautomatsku pušku 2000 dinara. Ako predlog bude usvojen, biće zanimljivo pogledati u spisak poreskih obveznika po ovom osnovu jer, koliko je poznato, po Zakonu o oružju i municiji, poluautomatsko i automatsko oružje građani ne mogu posedovati.
Državljanstvo
Prema najavama ministra za dijasporu Vojislava Vukčevića, od sada će procedura sticanja državljanstva Srbije biti znatno pojednostavljena. Prema Predlogu za izmenu i dopunu Zakona o državljanstvu, sva lica koja su rođena u nekoj od republika bivše SFRJ mogu dobiti državljanstvo ukoliko znaju srpski jezik i izjave da Srbiju smatraju svojom državom. Ovaj predlog odnosi se i na pripadnike dijaspore koji su poreklom iz Srbije, a potpisnik izjave ne mora se odreći državljanstva koje već ima s obzirom na to da je dvojno državljanstvo dozvoljeno. Vukčević kaže da „država ne treba da se plaši zahteva za sticanje državljanstva, pošto se tim zahtevom ne ostvaruje nikakva materijalna korist, jer se ona od Srbije, u njenom sadašnjem položaju, i ne može očekivati. Onaj ko podnosi zahtev rukovodi se logikom: hoću da budem državljanin zemlje koju smatram za svoju i pri tom od nje ne tražim nikakva materijalna prava. Ja Srbiji pružam srce i telo, a od nje očekujem da mi pruži samo jednu ruku u kojoj će biti uverenje o državljanstvu.“ Ministar dodaje da do njega stalno stižu glasovi Srba koji od Srbije traže da im više ne bude maćeha, nego majka.
Magija
Nišlija Milan Savić (63) osuđen je na dve godine i dva meseca zatvora zbog prevare pred Većem Opštinskog suda u Pirotu. U junu prošle godine, od Piroćanca Nedeljka Živkovića najpre je uzeo 1000 evra, kako bi za uzvrat „isterao“ crnu magiju i time mu navodno otklonio zdravstvene probleme. Ritual je izveo u dvorištu Živkovićeve kuće gde je iskopao rupu odakle je izvadio malo voska i nekoliko papirića ispisanih arapskim pismom. Nakon toga, Savić je navodno otputovao „kod muftije u Sandžak gde je obavljeno brisanje magije“. To je Živkovića koštalo još 120 evra. Treći put mu je naplatio 550 evra pošto je doneo pet litara „neke crvene tečnosti“ i mast kojom je masirao Živkovićevu ćerku.
Ponuda
Hotelsko-turističko preduzeće Banja Koviljača ponudilo je izbeglicama i prognanim osobama mogućnost da nakon zatvaranja kolektivnih centara 30. aprila u vilama „Koviljača“ i „Bosna“ i u hotelu „Beograd“ u ovom mestu produže boravak, ali kao zakupci soba. Mesečna cena smeštaja je 2500 dinara za jednokrevetnu, 3000 za dvokrevetnu, 3500 za trokrevetnu i 4000 dinara za četvorokrevetnu sobu.
U tri objekta koji su korišćeni kao kolektivni centri bilo je smešteno oko 200 osoba, uglavnom iz Hrvatske, ali i BiH, a prema podacima Komesarijata za izbeglice danas je ostalo 89 izbeglih, raseljenih i prognanih. Većina tu boravi već 13 godina.
Zatvaranje kolektivnih centara – naročito duž koridora 10 – započeto je pod pritiskom vlasnika hotela, kako bi bili privatizovani. Međutim, privatizacija zasad protiče neslavno.
Za izbeglice iz Hrvatske u toku je i podnošenje zahteva za obnovu uništenih i oštećenih stambenih objekata u toku rata u Republici Hrvatskoj. Rok za podnošenje je 30. septembar, a zainteresovani se upozoravaju da zbog hitnosti postupka pre podnošenja zahteva treba da srede odnose u vlasničkim knjigama.
Odluka
Posle trećeg neuspelog i – za zemunske opštinske vlasti i policiju – ponižavajućeg pokušaja iseljenja Centralne otadžbinske uprave Srpske radikalne stranke iz zgrade Magistrata, odbornici Skupštine opštine Zemun odlučili su da upute apel nadležnim državnim organima da se sudska odluka o iseljenju konačno i sprovede. Istom odlukom su naložili direktoru zemunskog Poslovnog prostora, u čiju nadležnost ova zgrada po sudskoj odluci treba da bude vraćena, da se direktno obrati nadležnima u sudstvu i policiji, ali i da, u slučaju da uspeh izostane, podnese tužbu protiv uzurpatora Međunarodnom sudu pravde u Strazburu koji, kao, ima moći da sprovede presudu Opštinskog suda.
Pronalazač
Na 32. Međunarodnoj izložbi pronalazaka novih tehnologija i proizvoda održanoj u Ženevi bronzanu medalju osvojio je posle pet godina prvi predstavnik iz Srbije i Crne Gore na ovoj manifestaciji – pronalazač Goran Mitić. Ovaj teorijski fizičar iz Niša, inače zastupnik Regionalnog centra za inovacije i invencije, predstavio je svoj pronalazak – HSP motor, koji služi za veće korišćenje hidroenergije na izvoru reka i vodopada. Izložba, završena 4. aprila, održana je pod pokroviteljstvom predsednika švajcarske vlade i na njoj je izlagalo 675 kompanija i instituta iz celog sveta, kao i nezavisni istraživači i pronalazači iz 42 zemlje. Da se Balkansko poluostrvo ove godine pokazalo kao najinventivnije, dokazuje i srebrna medalja koju je, zahvaljujući svom patentu pod imenom „Trodimenzionalni JIGSAW puzzle“, inovaciji u proizvodnji igračaka za decu, u Makedoniju odnela Danijela Stevanović.
Detektori
U Privrednoj komori grada u ponedeljak 5. aprila predstavnici preduzeća IMP d.o.o. Beograda prvi put su predstavili najsavremeniji GPS sistem za određivanje položaja, praćenje i daljinsko komandovanje pokretnih objekata. Ovaj uređaj, svojevremeno konstruisan za potrebe američke vojske, radi na principu minijaturnih mobilnih telefona-prijemnika u vidu čipa, koji sakriven unutar vozila ili kod osobe putem satelita šalje podatke o njihovom kretanju i trenutnom položaju. Praćenje objekta, bilo da je reč o vozilu ili čoveku, vrši se iz jednog u više centara (u našem slučaju u preduzeću IMP), preko računara na detaljnoj mapi područja. Uz to, nije nemoguće i da svaki korisnik ima svoj poseban centar gde se, zahvaljujući ovom „dežurnom oku“, kao na dlanu vidi kretanje objekta. Zadatak sistema je, pre svega, zaštita uglavnom pokretnih objekata i primenjuje se najčešće u prevenciji krađe vozila, kidnapovanja dece ili važnih ličnosti, ili praćenju vozila koja prenose gotovinu. Postoje različiti modeli i veličine ovih specijalnih mobilnih telefona (najmanji je dug svega nekoliko centimetara), sa višestruko šifriranim brojem koji omogućava trenutno lociranje vozila i istraživanje kuda se ono kretalo u poslednja dva dana. Baterija u čipu će od momenta kada izgubi vezu s napajanjem potrajati i do 14 dana. U Evropi se ovaj sistem, sem korišćenja u razne komercijalne svrhe, dobro pokazao u autobuskom saobraćaju gde je pomogao, kako dispečerima tako i putnicima, da u svakom trenutku znaju gde se nalaze pojedina vozila, da li i koliko kasne.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve