SFRJ 5. maja 1981. godine nije više mogla da finansira svoje spoljnotrgovinske obaveze i tako je počelo njeno ubrzano rastakanje. Srbija sada ima takav spoljnotrgovinski disbalans da bi, da nije aranžmana sa MMF-om, na kraju 2009. godine bila dovedena u situaciju da smanji devizne rezerve čak za 8,5 milijardi dolara. (Vlajko Senić) Prema Republičkom zavodu za statistiku, za prva dva meseca ove godine spoljnotrgovinski deficit iznosi 1,1 milijardu dolara, što je mnogo, mada je to za 37,6 odsto manje nego u istom periodu lane.
Pokušaji da se unapređenjem domaće privrede poveća konkurentska i izvozna sposobnost ne daju dovoljne rezultate i Srbija je do sada taj disbalans nadoknađivala zaduživanjem u inostranstvu i prihodima od privatizacije. Sa svetskom finansijskom krizom ta mogućnost se smanjuje. U tom kontekstu zanimljiv je Zakon o spoljnotrgovinskom poslovanju, na dnevnom redu Skupštine Srbije (utorak 14. april), odnosno njegov član 35 pod podnaslovom „Mere za zaštitu ravnoteže platnog bilansa“, koji se odnose na ograničenja uvoza u cilju zaštite platnog bilansa Republike Srbije na osnovu podataka i mišljenja dobijenih od Narodne banke Srbije u skladu sa originalnim GATT-om (General Agreement on Tariffs and Trade, Generalni ugovor o trgovini i tarifama) iz 1947. Pravila o merama za otklanjanje poremećaja u trgovini danas su i predmet detaljnih sporazuma u STO-u. Mere za zaštitu od prekomernog uvoza regulisane su i GATT-om iz 1994. članom XIX i Sporazumom o zaštitnim merama.
U obrazloženju tog zakona kaže se da se mere za zaštitu od prekomernog uvoza uvode kada povećan uvoz nanosi ili preti da nanese ozbiljnu štetu domaćoj industriji. Nema nagoveštaja da Vlada planira te mere, ona se i u krizi mazohistički drži antiprotekcionizma (jednostrana primena SSP-a). Ipak, instrument je tu i zdravorazumska pretpostavka kaže da bi jednog trenutka Vlada mogla da bude prinuđena i da ga upotrebi. Po čehovljevskom pravilu, puška na zidu iz prvog čina obavezno opali u trećem.
Taj zakon je inače predstavljen kao deo pripreme Srbije za učlanjenje u Svetsku trgovinsku organizaciju. Izraženo je očekivanje (potpredsednik Vlade Dinkić, novinarima) da bi Srbija mogla da se uključi u STO u prvoj polovini 2010.