Delegacija Srbije predvođena premijerom Mirkom Cvetkovićem predala je 31. januara komesaru zа proširenje Štefanu Fileu odgovore na Upitnik Evropske komisije.
Kako kažu u Kancelariji za evropske integracije, Srbija je većinu odgovora već pripremila pre nego što joj je 24. novembra prošle godine Upitnik i uručen. Koristeći se iskustvima komšija koji su već prošli kroz ovaj kontrolni zadatak Evropske unije, Srbiji je posao bio dosta olakšan. Možda je i zbog toga štampanje, kao i sve što njemu prethodi, 10 kilograma odgovora na 2483 pitanja, zvanično trajalo samo 45 radnih dana. U odnosu na Crnogorce (kojima je za 2178 pitanja trebalo više od četiri meseca) i Albance (takođe za četiri meseca odgovarali na 2280 pitanja), to je dosta brzo. Srpska administracija je brža i od hrvatske i makedonske, ali oni su imali mnogo više pitanja – preko 4000.
Na pet i po hiljada A4 pisanih stranica, koje sada čitaju činovnici Evropske komisije, nalazi se sve ono što je Srbija do sada uradila da bi zadovoljila visoke standarde Evropske unije. Odgovori, sortirani u 35 pregovaračkih poglavlja, sadrže podаtke o političkom i institucionalnom uređenju Srbije, o poštovаnju političkih i ekonomskih pravila, sloboda, standarda, o stepenu usаglаšenosti zаkonodаvstvа sа propisimа EU, o kapacitetima da se dostigne ono što još nije urađeno.
Nakon čitanja odgovora, za čije prevođenje je plaćeno 10,5 miliona dinara, Evropska komisija će Srbiji poslati dodatna pitanja, posle čega se piše, eventualno, pozitivno mišljenje na osnovu koga Savet ministara EU usvaja mišljenje o kandidaturi, a nakon pregovora o priključenju i ratifikacije Sporazuma o pristupanju dolazi i sam ulazak u Evropsku uniju.