U čuvenoj beogradskoj kafani „Poslednja šansa“, koja skoro 60 godina radi na obodu Tašmajdanskog parka, nedaleko od Crkve Svetog Marka, danas je poslednji radni dan, piše N1.
Naime, gradsko preduzeće „Tašmajdan“, koje je ovaj objekat davalo u zakup Ratku Vukadinoviću, nije sa njim produžilo ugovor uz obrazloženje da „oni više nemaju ekonomski interes“ da rade sa njim.
Lokal je na „prikrivenoj licitaciji“ dat u zakup firmi „Eureka bar“, čiji je vlasnik kontroverzni biznismen Aleksandar Kajmaković poznatiji kao Aca Bosanac, koji je svojevremeno hapšen zbog navodne saradnje s Veljkom Belivukom, a poznat je i kao blizak saradnik Predraga Rankovića Peconija, piše portal N1.
Kafana je ime dobila po tome što je prva u Beogradu radila cele noći. Preko dana bila je idelano mesto za roditelej sa malom decom, noću za boeme, umetnike i poštene gradske pijance koji bi tu mogli da nastave da piju kada bi ih drugde izbacili. Postala je deo „duha grada“.
U „Poslednjoj šansi“ je često sedeo Vasko Popa koji je živeo preko puta u Bulevaru revolucije, Dejan Mijač, Dragan Nikolić, Čkalja, Gidra, Pavle Vujisić, Zoran Radmilović…
„Nemamo ekonomski interes”
Vlasniku Ratku Vukadinoviću je u aprilu 2019. godine bio istekao ugovor o zakupu koji je imao sa Sportskim centrom „Tašmajdan“, a koji je u međuvremenu postao gradsko preduzeće, pri čemu je on podneo zahtev da se produži.
Vukadinović je nedavno za Nova.rs ispričao zbog čega je saradnja duga oko 35 godina odjednom prestala.
„Uprava ‘Taša’ se 2019. promenila. Na mesto glavnog čoveka došao je Milan Novović koji je odmah pokušao da me izmesti. Međutim, nije mi mogao ništa jer sam imao ugovor koji je bio fiksan. Znajući kakve su njegove namere, mesec-dva pre isteka ugovora obratio sam im se dopisom u kom sam predložio da produžimo ugovor i to pod uslovima koji njima odgovaraju, dakle i da povećaju kiriju ako smatraju da treba. Međutim, odbili su. Istekom ugovora u aprilu 2019. godine tražili su da se iselim, što sam ja odbio. Tada su pokrenuli postupak za iseljenje sudskim putem“, izjavio je Vukadinović.
Njegova ćerka Sandra Vukadinović za N1 je rekla da je danas poslednji radni rad u kafani, a da u ponedeljak u 12 sati predaju ključeve upravi Tašmajdana.
Ko je Aca Bosanac
Kako je „Vreme“ ranije pisalo u beogradskim kuloarima Aleksandar Kajmaković poznatiji kao Aca Bosanac prvi put se pominje početkom prošle decenije. Neki navode da je bio menadžer, pa zakupac, te naprasno postao vlasnik lokala čija se vrednost i godišnji obrt mere u milionima evra.
Međutim, ne ide to baš tako. Sudeći po tome da je Kajmaković još pre dvadeset godina imao tu nesreću da mu neko raznese automobil, čini se da je već tada bio aktivan u kakvom-takvom podzemlju. Možda mu je baš to iskustvo omogućilo vrtoglav uspon u beogradskom ugostiteljstvu.
Dugo se u čaršiji šuškalo da iza Aleksandra Kajmakovića stoji kontroverzni biznismen Predrag Ranković Peconi, istražnim organima poznat još iz devedesetih. Ovaj današnji vlasnik televizije Happy karijeru je, prema Beloj knjizi organizovanog kriminala iz 2003. godine, započeo sa Surčinskim klanom, uglavnom u poslovima oko pranja novca.
Uhapšen je i u akciji “Sablja”, nakon ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića, ali je ubrzo pušten. Dok ime Ace Bosanca još uvek ništa nije značilo široj javnosti, pominjalo se da je značajan deo poznatijih beogradskih lokala pod direktnom ili indirektnom kontrolom Peconija.
Šta sve poseduje Bosanac
Svi objekti koje Kajmaković zvanično poseduje nalaze se na ekskluzivnim lokacijama u Beogradu. U Beton hali su to restoran i kabare klub “Lafayette”, kao i restoran “Temperament”. U tržnom centru Galerija ima restoran “Bottega”, na terazijama “Kazinu”, u Knez Mihailovoj dva restorana “Boutique”, dok se treći iz istoimene serije nalazi na Novom Beogradu, u Ulici Milutina Milankovića. U Skadarliji poseduje kafane “Tri šešira”, “Dva goluba” i “Zlatni bokal”, naravno, ima i jedan splav – “Port”.
Pored ugostiteljskih objekata, Kajmaković posjeduje i luksuzan vozni park. Prema pisanjima medija, u njemu su se u nekom trenutku mogla pronaći vozila tipa maserati, hamer, ali i još nekoliko drugih džipova.
Većina Kajmakovićevih poslova ide preko firme Eureka bar d.o.o., osnovane 2011. godine. Ostale firme koje su se povezivale sa Peconijem, a istovremeno sarađivale sa ovom pomenutom, pripojene su joj u nekom trenutku. Tako je Eureka u decembru 2020. godine pripojila City Port d.o.o., te tako postala najveći vlasnik akcionarskog društva UP Beograd Stari grad, u kome je Kajmaković sedam godina ranije bio direktor. U junu 2021. godine Kajmakovićeva firma pripaja i Beorest d.o.o. Beograd, a u decembru iste godine i Rex Cartoramu.
Preko firme Eureka bar d.o.o. Kajmaković je vlasnik i firme Beojana d.o.o., zbog koje se i našao u žiži javnosti ranije. Naime, ispostavilo se da je upravo ova ćerka firma suvlasnik više od pet stotina kvadrata prostora na Trgu Republike, koje koristi pozorište za decu “Boško Buha”.
Eureka bar d.o.o. je u februaru prošle godine na javnom nadmetanju za 2,4 milijarde dinara pazarila i Geneks kulu.
Kajmakovićeva moć sve veća i veća
Aleksandar Kajmaković priveden je u februaru 2021. godine, kada su pripadnici Uprave Kriminalističke policije (UKP) upali u restoran “Boutique trojku” na Novom Beogradu. Hapšenje je izvedeno prilično teatralno, sa dugim cijevima, a povod za lišavanje slobode Ace Bosanca bile su sumnje da je sarađivao sa Veljkom Belivukom.
Iz godine u godinu deluje da moć Aleksandra Kajmakovića raste. Da li je to samo prividno, odnosno da li samo jačaju zverke iza njega, pa i on sa njima, nije toliko ni bitno. Činjenica je da ni Aca Bosanac nije tako zamenjiv kao što se mislilo. Dugo je na terenu, vešto pliva, a imovinu samo uvećava. Dosad je izbegao već nekoliko sukoba.