img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Intervju - Aleksandar Šoštar, vaterpolista

Pogled s vrha sveta

26. jun 2003, 04:17 Zoran Majdin
Copied

"Kad je o vaterpolu reč, nema ni privida ružne note trgovine: igrač menja tim samo ako je promenom zadovoljan. Ako su svi zadovoljni, igrač, stari i novi klub – u toj trgovini nema ništa loše. Kao što rekoh: ružno zvuči, možda samo zato što smo drugačije učeni i vaspitavani, što postoji uvrežen zazor od privatnog i od trgovine, ali to je, jednostavno rečeno, tako"

Naša vaterpolo reprezentacija je (opet) osvojila zlatnu medalju na Prvenstvu Evrope. Nije ni čudo: decenijama unazad jugoslovenski vaterpolisti su u samom vrhu, evropskom i svetskom, a vaterpolo je naš najtrofejniji sport. Aleksandar Šoštar, predsednik Vaterpolo saveza i direktor vaterpolo kluba Partizan, to objašnjava kontinuiranim kvalitetnim stručnim radom, kao i zalaganjem i entuzijazmom samih sportista: „Kontinuitet osvajanja medalja na velikim takmičenjima to pokazuje. Ako se do vrha stigne, to je samo po sebi dobro, ako se na vrhu toliko dugo opstaje, to je savršenstvo. Sa titulom prvaka Evrope osvojenom u Kranju pokazano je i da je smena generacija – sedam novih igrača u reprezentaciji – prošla bez ikakvih potresa. Mi već sada imamo ekipu za 2008. godinu. S druge strane, neozbiljno bi bilo tvrditi da ćemo uvek biti prvi i da ćemo na predstojećem svetskom prvenstvu u Barseloni osvojiti zlatnu medalju, ali je sigurno da ćemo dati sve od sebe da osvojimo prvo mesto, kao što je sigurno da kvalitet za prvo mesto u svetu imamo. Ne može se, međutim, stalno ni zahtevati od ekipe da osvoji zlatnu medalju, ali neka se zna da je svaka osvojena medalja u suštini zlatna.“

„VREME„: Za vaterpolo se kaže da je sport intelektualaca, odnosno da su vaterpolisti mahom ili studenti ili su već diplomirali. Da li je to tačno?

ALEKSANDAR ŠOŠTAR: Dok sam bio mlad vaterpolista, to je zaista važilo: među vaterpolistima je bilo najviše ljudi sa univerzitetskim diplomama. Šezdesetih i sedamdesetih godina, naime, nikome na pamet nije padalo da se profesionalno bavi ovim sportom. Sport ove vrste je više bio odskočna daska za dalji život i najviše što se moglo postići jeste status zaslužnog sportiste i eventualno dobijanje stana od države. Ja sam, na primer, diplomirao na Mašinskom fakultetu u Beogradu. Vremena se, međutim, menjaju i već osamdesetih je u vaterpolo počeo da ulazi novac – kod nas, doduše, mnogo manje nego u svetu, ali ga je ipak bilo i vrhunski sportisti su u tome videli šansu da sebi obezbede neku egzistenciju. Igrači su odlazili u inostranstvo i, razumljivo, manje bili okrenuti ka školi. To jeste normalno, ali, takođe, nije opravdanje jer je mali broj igrača koji će da postanu Vujasinović, Šapić ili Trbojević. Generalno, zapostavljanje škole zarad sporta nije dobra odluka. Ima ih, srećom, i sada sa fakultetskim diplomama, ali mnogo manje nego nekada. Smatram da ako se vreme dobro planira i organizuje, nije nedostižno uz intenzivno bavljenje vaterpolom završiti i fakultet. Uostalom, ko je spreman na sve napore i odricanja koje vaterpolo zahteva može odvojiti i sat-dva dnevno za svoje obrazovanje. O srednjoj školi neću ni da govorim jer je taj nivo obrazovanja, po meni, minimum.

Živimo u eri privatizacije svega i svačega, pa tako i sportskih klubova. Da li je privatizacija pretnja vaterpolu ili pak podsticaj?

Privatizacija nije pretnja, već neminovnost. Koliko ja znam, vaterpolo klubovi nisu prioritetni za privatizaciju, kao što su fudbalski i košarkaški klubovi, ali bi poželjno bilo da se to što pre desi i kada je reč o vaterpolu. Do sada su sportski klubovi funkcionisali tako kako su funkcionisali, ali jasno je svima da se bez privatizacije dalje ne može. Mora se znati čije je šta, ko je za šta odgovoran. Tada stanje u sportu uopšte neće zavisiti od toga da li je neko sa nekim „dobar“, koliko je ko uticajan i kakve veze ima, već samo da li se posao dobro radi ili ne. Ako vlasnik kluba ustanovi da mu se posedovanje kluba ne isplati, on će ga uz nadoknadu ustupiti drugom. To grubo zvuči, ali privatizacija je jedini pravi put. Kao i svaka promena, neće biti nimalo lako.

Da li na taj način sportisti postaju roba?

Zato sam i rekao da to grubo zvuči, ali sportisti i sada jesu roba. Mislim da su sportisti toga svesni, hteli oni to javno da priznaju ili ne. Pitanje je samo koliko je roba vredna i koja se cena na tržištu može postići. U vaterpolu trenutno ne vladaju odnosi kao što je slučaj, recimo, sa fudbalerima: po važećim propisima, kad vaterpolista napuni osamnaest godina, potpisuje četvorogodišnji ugovor sa matičnim klubom. Po isteku ugovora on može otići u klub koji želi. I pre isteka ugovora igrač može promeniti klub, ali to onda mora biti u dogovoru s klubom. Kad je o vaterpolu reč, nema ni privida ružne note trgovine: igrač menja tim samo ako je promenom zadovoljan. Ako su svi zadovoljni, igrač, stari i novi klub – u toj trgovini nema ništa loše. Kao što rekoh: ružno zvuči, možda samo zato što smo drugačije učeni i vaspitavani, što postoji uvrežen zazor od privatnog i od trgovine, ali to je, jednostavno rečeno, tako.

Šta se dogodilo sa vaterpolo klubom Bečej, koji je bio u samom vrhu da bi najednom nestao a igrači se raspršili kud koji?

U tom vaterpolo klubu, koji je nesumnjivo imao vrhunske rezultate, igrači su, realno gledano, bili vredniji nego što je određivalo vaterpolo tržište u Jugoslaviji. Klub je zbog toga veštački održavan i kad su se dugovi nagomilali klub je, jednostavno, prestao da postoji. Po tome što se dogodilo „Bečeju“, najjasnije se vidi koji su problemi u funkcionisanju naših sportskih klubova. Svi sportski klubovi kod nas, dok se eventualno ne privatizuju, registrovani su kao udruženja građana. Ali kad udruženje građana prestane da postoji, dugove koji su napravljeni niko ne namiruje već se, prosto, brišu. Tako se dogodilo sa bečejskim vaterpolo klubom. Sada se za Partizan govori da je u sličnoj situaciji, ali suštinski gledano nije. Kada smo 2001. godine došli u Partizan, nasledili smo pehare – ali i dugove. Zakonski gledano, ako bi se klub ugasio, ugasili bi se i dugovi a pehari bi u vitrini ostali i, naizgled, sve bi bilo u redu. Kasnije bi se mogao osnovati klub pod drugim imenom a sa istom ekipom i već sledeće godine bi opet bili u vrhu. Ja to, međutim, ne mogu da dozvolim: rešeni smo da klub postavimo na zdrave noge i da sve dugove platimo da se ne bi dogodilo kao sa „Bečejom“. Uostalom, i ja sam jedan od onih kome dug nije plaćen i ne vidim kako će se to dugovanje prema meni namiriti. Kada klubovi budu privatizovani, to se više neće događati.

Da li to znači da je i Partizan u dubiozi?

Ne, Partizan nije u dubiozi. Za ovih godinu i po dana, koliko sam ja direktor Partizana, klub posluje manje-više pozitivno a vraćen je i dobar deo dugova koji je napravljen u prethodnom periodu. Sada imamo problema sa nekoliko sudskih sporova zbog dugovanja nekolicini igrača koji su za ovaj klub igrali pre mog dolaska. Od tih dugova niko ne beži jer se mora platiti šta je ugovoreno, ali postoji problem u iznosima. Zatezna kamata je učinila da se za četiri godine dug, računat u čvrstoj valuti, udesetostručio. Partizan će nesumnjivo platiti sve što duguje, igračima naročito, sa kamatama, ali nekim realnim, ne lihvarskim. Jer, opet kažem, nema logičnog načina da se dug za četiri godine udesetostruči, sem po logici našeg pravosuđa. Presude su inače već donesene i u četvrtak, kada će vaš list već biti na kioscima, ističe rok da javni pravobranilac podigne zahtev za zaštitu zakonitosti i vrati spor na ponovnu arbitražu. Ukoliko se to ne dogodi, ne znam šta će biti.

Zar ti igrači ne mogu pokazati malo milosti prema svom klubu pa da se te zatezne kamate odreknu i pristanu na bankarsku?

Činjenica je da su oni iz kluba otišli pre pet godina, a da im još nije plaćeno ono što im je obećano. O kojoj milosti onda možemo uopšte govoriti. Gde je, uostalom, bila milost kluba prema njima? Mogu, možda, s njihove strane očekivati neko razumevanje, ali ništa im ne mogu zameriti: oni imaju pravosnažnu presudu i ne vidim razloga da svoje pravo ne iskoriste. Da ne bi bilo zabune, ti dugovi su napravljeni između 1996. i 2000. godine, na nama je samo da nađemo način da ih platimo.

Pomaže li država štogod?

Ne znam koliko bi država uopšte i trebalo da pomaže sportskim klubovima, jer oni, ako mene neko pita, treba da budu organizovani kao preduzeća. Što se tiče vaterpolo kluba Partizan, samim tim što je finansirala renoviranje bazena na Banjici, država je već dosta pomogla. Država možda treba u nekom delu da pomaže klubove koji učestvuju na međunarodnim takmičenjima, a na prvom mestu treba da pomaže reprezentaciji koja državu i predstavlja. Država to i čini i tome zamerke nema. Pitanje je koliko ova država uopšte ima sredstava i koliko može da pomogne. Generalno gledano, celo društvo je u takvom stanju da naš sport, iako se o njemu najviše čuje u svetu, ne može biti državni prioritet. Klubovi definitivno treba sami o sebi da vode računa.

Priča se da će sledeće svetsko prvenstvo u vaterpolu biti oganizovano kod nas?

Istina je da smo se kandidovali za organizaciju juniorskog svetskog prvenstva 2005. godine. Svi razgovori su obavljeni, pala su i neka obećanja, mada ja ne mogu ni u šta biti siguran. Odluka će biti donesena u Barseloni u toku seniorskog svetskog prvenstva. Odlična referenca nam je FINA kup, koji je kod nas bio održan prošle godine, koji je zabeležen kao najbolje organizovano vaterpolo takmičenje do sada. Postoji mogućnost da i evropsko seniorsko prvenstvo, takođe 2005. godine, bude održano kod nas. Kandidatura je poslata pre šest meseci i do kraja godine će se znati rezultat: da ili ne. Ukoliko bismo dobili organizaciju juniorskog prvenstva, to bi za nas bio velik korak napred.

Imamo li mi infrastrukturu za organizaciju takvih takmičenja?

Posle renoviranja tašmajdanskog i banjičkog bazena pred FINA kup i najavljene rekonstrukcije bazena „11. april“, Beograd će imati svu infrastrukturu potrebnu za ova prvenstva. Ako se uzmu u obzir postojeći bazeni u Novom Sadu i Nišu, kao i otvoreni bazen u Bečeju, apsolutno možemo odgovoriti svim organizacionim zahtevima za ta prvenstva.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Veštačka inteligencija

26.jul 2025. Tijana Stanić

Test modernog doba: Kako da prepoznate ChatGPT tekst

Veštačka inteligencija je sve naprednija, a AI detektore je lako prevariti. Mogu li se uopšte prepoznati tekstovi koje nije napisao čovek

Evropsko prvenstvo u košarci

25.jul 2025. I.M.

Američki novinar: Nikola Jokić igra za Srbiju na Eurobasketu

Američki mediji očigledno nešto znaju, što još uvek ni u Srbiji ne znaju, jer ni srpski reprezentativci nisu mogli da potvrde da će najbolji igrač na svetu igrati za nacionalni tim

Četvrti toplotni talas

25.jul 2025. Jelena Kozbašić / Klima 101

Četvrti toplotni talas u Srbiji: Ekstremne vrućine kao nova normalnost

Balkan i istočni Mediteran suočavaju se sa četvrtim toplotnim talasom ovog leta, dok temperature u Grčkoj, Turskoj i južnoj Srbiji prelaze 42 stepeni Celzijusa. U Srbiji je od početka godine zabeleženo čak osam toplotnih talasa, što je višestruko više od proseka iz druge polovine 20. veka

Hodanje: Jedan od najlakših načina da se poboljša zdravlje

Zdravlje

24.jul 2025. N. M.

Naučno istraživanje: Ne morate da hodate 10 000 koraka dnevno

Prema istraživanjima, više hodanja može smanjiti rizik od demencije, depresije i umiranja od raka, a ujedno je dobro i za srce. Najnovije brojke pokazuju da je oko 7000 koraka dovoljno za dobro zdravlje

Ilustracija

Srbija

24.jul 2025. N. M.

Velike vrućine prazne Gružansko jezero

Veliki broj toplotnih talasa i velikih vrućina ovog leta doveo je do zabrinjavajuće niskog nivoa vode u Gružanskom jezeru u centralnoj Srbiji

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure