Da li se isključivanjem klima uređaja kada vas nema kod kuće zaista štedi struja ili je bolje da ostavite klimu da radi na istoj temperaturi ceo dan?
Stručnjaci kažu da sistem za rashlađivanje prostora najbolje radi je kada je u punoj brzini, a ne kada radi u kraćim intervalima manjom brzinom.
Tačnije, bolje je da klimu pustite da radi u punoj snazi, kraće, a kada ohladi prostoriju da je isključite, nego da radi po čitav dan na istoj temperaturi.
U punom intezitetu rada klima ne samo što će vam uštedeti novac, već će i oterati vlagu iz prostorije.
Takođe, kada pričamo o uštedi i klimi ne možemo da zaobiđemo termostat. Ako termostat na klima uređaju podesite na višu temperaturu, recimo da razlika između temperature u prostoriji i spoljne bude najviše sedam stepeni, uštedećete mnogo.
Prema nekim podacima, klime troše tri do pet posto manje energije sa svakim stepenom više na termostatu.
Za maksimalnu uštedu energije, stručnjaci preporučuju da klimu ostavite da radi na 26 stepeni, piše N1 Zagreb.
Račun veći i do 3.337 dinara
Savremeni klima uređaji ne troše konstantno istu količinu struje zato što u sebi imaju ugrađen inverter, uređaj koji reguliše kojom snagom radi klima.
Ukoliko vam klima radi 12 sati, sat vremena će raditi pod većim intenzitetom, a ostalih 11 će samo održavati postignutu temperaturu.
To se na računu oslikava na sledeći način. Ako radi 12 sati tokom dana, u plavoj zoni rad klime će vas koštati 12,6 dinara, a ostalih 11 po 3 dinara. Ukupan dnevni trošak ovakvog režima rada klime koštaće u proseku oko 45,6 dinara dnevno, tj. 1.368 dinara mesečno. Kada uračunamo PDV, to je 1.641 dinar.
Ukoliko ste veći potrošač struje i svakog meseca ulazite u crvenu zonu, isti režim rada klime (12 sati dnevno) će povećati račun za struju za 92,7 dinara dnevno, tj. 2.781 dinara mesečno. Kada se na to doda iznos PDV-a, to je 3.337 dinara.