
Vremenske nepogode
Težak dan za Srbiju: Vatra guta, vetar nosi (Video)
U nekim delovima Srbije besne požari, a u drugim je oluja nosila sve pred sobom
Nedeljnik „Vreme“ je među medijima u Srbiji kojima publika najviše veruje, pokazalo je istraživanje Rojtersa i Oksforda „Digital News Report 2025“. „Vreme“ se izdvaja i po tome što mu najmanje ispitanika izražava nepoverenje
Čak 40 odsto ispitanika istraživanja „Digital News Report 2025“ odgovorilo je da u Srbiji ima najviše poverenja u izveštavanje nedeljnika „Vreme“, pokazuju rezultati koje su u utorak (17. jun) objavili Rojters i Univerzitet Oksford.
Ispred Vremena su u ovom pogledu samo tri medija, svi iz Junajted grupe – portal Nova.rs, kao i televizije N1 i Nova. Izjednačen sa nedeljnikom Vreme je i dnevni list Danas.
Ovaj podatak još je važniji kada se uzme u obzir nisko poverenje u medije u Srbiji – prema istom istraživanju, svega 27 odsto ispitanika veruje vestima u globalu, a 58 odsto je zabrinuto kada su u pitanju lažne vesti.
Najniže nepoverenje u „Vreme“
Pored „Vremena“ i medija iz Junajted grupe, istraživanjem je ispitano i poverenje u sledeće medije: „Blic“, „Informer“, „Kurir“, NIN, Politiku, Radio-televiziju Srbije, TV Hepi, TV Pink, TV Prvu i Večernje novosti.
Iako su mediji Junajted grupe nekoliko procenata ispred „Vremena“ po poverenju publike, nedeljnik „Vreme“ može se „pohvaliti“ podatkom da je najmanje ispitanika reklo da našem mediju ne veruje – tek 29 odsto, u poređenju sa 30 odsto i više, koliko su dobili drugi mediji na ovom spisku.
Primera radi, čak 63 odsto ispitanika ne veruje Pinku, 62 odsto ne veruje Informeru, 57 odsto uopšte ne veruje Hepiju, a 55 odsto Kuriru.
U takozvanoj „country page“ „Digital News Reporta 2025“, čija je autorka prefesorka Fakulteta političkih nauka Snježana Milivojević, piše da je „medijsko tržište u Srbiji prezasićeno, slabo regulisano i pod snažnom političkom kontrolom“.
Jedno od najvažnijih svetskih istraživanja
Digital Media News Report, koji zajedno prave agencija Reuters i britanski univerzitet Oksford, jedno je od najvažnijih svetskih istraživanja posvećenih medijima i svake godine detaljno ispituje situaciju u medijima u više desetina zemalja.
„Nakon nesreće u novembru 2024. godine, kada je 16 osoba poginulo usled urušavanja betonskog krova železničke stanice u drugom po veličini gradu u Srbiji – Novom Sadu, usledili su antivladini protesti jer su demonstranti smatrali da je za tragediju odgovorna vlast. Studenti i mladi ljudi bili su aktivni u organizovanju neprekidnih i sve većih protesta širom zemlje od novembra 2024. Njihove optužbe o korupciji u vlasti i disfunkcionalnim institucijama dovele su do ostavke premijera i pada vlade u januaru 2025. godine. Međutim, predsednik Aleksandar Vučić i dalje je ostao na vlasti u aprilu, nakon što je 13 godina faktički upravljao zemljom, s još snažnijom kontrolom nad medijima. Demonstranti su pozivali i na bojkot provladinih medija, što je kulminiralo dvonedeljnom blokadom Javnog servisa RTS u aprilu 2025“.
Kako se navodi dalje u tekstu, indeks Reportera bez granica za 2025. godinu smestio je Srbiju na 96. mesto od 180 zemalja, što je njen najniži rezultat u poslednjih 23 godine.
U novembru je ta organizacija osudila napade na kritičke novinare, korišćenje SLAPP tužbi protiv nezavisnih medija i činjenicu da zemlja nije ostvarila nikakav napredak u pogledu slobode izražavanja u prethodnoj godini.
U nekim delovima Srbije besne požari, a u drugim je oluja nosila sve pred sobom
Prema komentarima na video objavljen na Instagramu ova nezgoda dogodila se u blizini Surčina
RHMZ je ranije danas pokrenuo sistem za prenos SMS hitnih informacija građanima usled povećanog rizika od jakog grmljavinskog nevremena s kišom, lokalno krupnim gradom i snažnim naletima vetra
Beograd je oko 13.30 časova zahvatilo nevreme uz jake udare vetra, kišu i grad, a načinjena je i materijalna šteta, srušena su brojna stabla, a neke kuće ostale su bez krovova
Ostale su još „samo“ tri prepreke do potencijalnog novog, osmog, trofeja Vimbldona za Novaka Đokovića. Međutim, put do 25. grend slema vodi, najverovatnije, preko dvojice trenutno najboljih tenisera. Može li Nole da, u 39. godini života, pumpa do samog kraja najvećeg teniskog turnira
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve