Životni prostor
Kako se pravilno luftira: Promajom protiv vlage
Nemci znaju sve oko dihtovanja i luftiranja. Za „Vreme“ govori Albert Šliter, on je maestro tih stvari i doktor za vlagu. Ali, pažnja – on preporučuje smrtno opasnu promaju
Fenomenalan uspeh Mihaela Šumahera i ekipe Ferari biće samo jedno obeležje protekle sezone. Možda će ipak ostati upamćena kao najdosadnija, ako ne u modernoj istoriji trka Formule 1, a ono u proteklih deset godina – sigurno!
Mogao bih slobodno da prepišem tekst o trci u Indijanapolisu, sasvim malo da ga doradim i da ga „prodam“ kao izveštaj sa poslednje ovogodišnje trke koja je vožena na stazi Suzuka u Japanu. Iako je u Beogradu bilo cmoljavo vreme, pravo ptičije (za sovu i ševu), ipak sam kao pravi fan, a možda i kao prikriveni mazohista, navio sat, dobro poranio da na tenane skuvam kafu i zasednem pred ekran sve u jalovoj nadi da će se bar na poslednjoj trci desiti nešto što će makar malo uzdrmati ubitačnu dominaciju tima iz Maranela. Avaj, avaj, nisam ni znao šta me čeka! Po 17. put – isto.
Slično meni učinilo je i 600.000 Engleza (prema podacima ITV-a koji na ostrvu ima licencu za prenos), ali uznemirujući pad gledanosti trka Formule 1 potvrđen je po objavljivanju broja gledalaca Čikaškog maratona koji je prenosio BBC 2. Čak 2,2 miliona Engleza gledalo je Polu Redklif od početka, a tokom prenosa broj gledalaca se popeo za čak milion! Kada je trka u Suzuki reprizirana u rano popodne, bilo je dva miliona gledalaca, ali je istovremeno LG kup u bilijaru pratilo 3,4 miliona gledalaca. Toliko o zanimljivosti i „televizičnosti“ ovogodišnje sezone.
Ali, valja ipak potrošiti reč-dve na plasman u Japanu, koliko da se odužimo čitaocima koji su pratili sezonu i kroz tekstove u „Vremenu“. Ferari je opet uzeo prva dva mesta, Šumaher i Baričelo, Kimi Raikonen (Meklaren Mercedes) bio je treći, Huan Pablo Montoja (Vilijams BMW) četvrti, Takuma Sato (Džordan Honda) osvojio je prva dva boda u sezoni, a poslednji bod koji nosi šesto mesto osvojio je Dženson Baton (Reno).
Osim već rečenog, evo i pojedinačnog pregleda učinaka timova i vozača u sezoni 2002.
FERARI: Sa devet duplih pobeda izjednačili su rekord Meklarena od 15 pobeda u sezoni koje su tada timu doneli Sena i Prost, a 221 bod u Šampionatu konstruktora još je jedan u nizu rekorda koje je tim oborio. Oni su ove sezone osvojili više bodova nego svi timovi zajedno! Šumi je osvojio 8,5 bodova po trci, ukupno 945 u karijeri i podigao broj pobeda na fantastične 64.
„Teško mi je da nađem reči kojima bih opisao ovu sezonu“, izjavio je posle trke u Suzuki. „Ipak, rezultati sve govore, a biti na podijumu u svih 17 trka pokazuje kvalitet posla koji je obavio tim. Ono što smo postigli stvarno je neverovatno.“
I on i tim „planiraju da sledeće sezone dođu još jači“, mada šef tima Žan Tod kaže da „više od ovoga ne možemo da tražimo“. Ipak, po njegovim rečima, „motivacija je visoka i ostati ovako ubedljiv biće veoma težak zadatak“. Što se Rubensa Baričela tiča, vicešampionska titula je nagrada za njegovo mirenje sa sudbinom „druge violine“.
Senka na uspeh je upravo ubedljivost tima i šefovi ovog sporta već pominju nova pravila. Reagovao je i direktor Ferarija Luka di Montecemolo pretnjom da će se „tim povući iz takmičenja ukoliko se pravila radikalno promene“. Razlog je pominjanje „dodavanja težine bolidima koji dominiraju“, a cilj je da se „uspore Ferari i Mihael Šumaher kako bi trke bile zanimljivije“.
„Mislim da je predlog pomalo blesav i da dolazi od fanova-amatera koji malo znaju o ovom sportu“, rekao je Di Montecemolo.
Bilo kako bilo, podaci o padu gledanosti (i popularnosti) Formule 1 činjenica su koja će sigurno uticati i na šampionski tim i na samo takmičenje iduće sezone.
VILIJAMS BMW: Uspeli su da u prvoj ozbiljnijoj sezoni osvoje drugo mesto u Šampionatu konstruktora, a Montoja je treći u kategoriji vozača. Najveći problem ipak je bio motor koji još nema potrebnu pouzdanost, mada se pokazao izuzetno brzim na stazama sa dugim pravcima. Problem je bio i podesiti šasiju za pojedine trke što su znalci povezivali sa još neuigranom saradnjom sa snabdevačem guma Mišlenom.
Uz pomenuto, budalaštine koje su u nekoliko navrata pravili Montoja i Ralf Šumaher, trkajući se jedan protiv drugog, koškajući se u krivinama i izlećući sa staze, umnogome su doprinele da tim osvoji znatno manje bodova, a Kolumbijac ne postane vicešampion.
MEKLAREN MERCEDES: Šest odustajanja Kimija Raikonena i često otkazivanje elektronike na bolidu Dejvida Kultarda glavni su razlozi relativno lošeg plasmana i ekipe i vozača. A ambicije pred sezonu bile su više nego velike – Kultard je na kladionicama bio tik uz Šumija, davao je oštre izjave preteći kako će da „vrati titulu“ timu koji je do samo pre dve godine bio barabar sa Ferarijem. Ništa od najavljenog nije se desilo, na gotovo svakoj trci bili su skoro sekundu po krugu sporiji od crvenih bolida.
Stručnjaci su skloni da tvrde da neuspeh Meklarena leži u lošoj organizaciji tima, čak 40 odsto ljudstva izbačeno je s posla, ali i u sporom razvoju i šasije i motora. Mercedesu u promotivnim kampanjama sigurno neće pomoći serija snimaka na kojima dominira gust beli dim iz prolupalih motora.
RENO: Najprijatnije iznenađenje i najozbiljnija najava je to da će stari vuk Flavio Brijatore uskoro ponoviti sjajne rezultate koje je imao dok je bio na čelu šampionske ekipe Beneton. Iako su pred sezonu govorili da će to biti „godina testiranja i uigravanja tima“, ipak su nagovestili da će napredovati brže nego što se to možda očekuje. Renoov motor je već pokazao da ima i snagu i brzinu, ali su možda najvažnije relativno visoka pouzdanost i izdržljivost.
ZAUBER: Najbolji među „privatnicima“ Peter Zauber sa zadovoljstvom krcka plodove Ferarijevih konstruktora jer ga tim iz Maranela snabdeva motorima, za generaciju starijim od aktuelnih koji su u bolidima Šumija i Rubija, ali ipak s visokim performansama. Švajcarac voli trke, ima dovoljno novca da nastavi, pogotovo posle ovako dobre sezone.
DŽORDAN HONDA: Edi Džordan je imao više nego razočaravajuću sezonu. Ne samo zbog svađa u timu, sa vozačima posebno, već i zbog loše pripreme za sezonu i lošeg balansa bolida. Kada se tome dodaju problemi sa presporim i nedovoljno pouzdanim Hondinim motorima, dobije se propala godina. Japanski proizvođač samo je povećao probleme najavom da će se tokom ove godine odlučiti koji će od dva tima snabdevati motorima 2003, što je bilo uzrok velike nervoze, pa ni čuveni Irčevi rok tulumi nisu bili razdragane fešte kao nekih za tim srećnijih godina. Vest da će Ford Kosvort biti dogodine snabdevač ekipe Džordan samo je još više oborila motivaciju.
JAGUAR: Tek pred kraj sezone počeli su da stižu kakvi-takvi rezultati. Čak je i šef tima, slavni šampion Niki Lauda, pred središnjicu sezone seo da testira bolid i razočarano konstatovao da stvar ne funkcioniše. Samo zahvaljujući velikoj finansijskoj podršci Forda, tim je uspeo da preživi.
BAR HONDA: Kao i Džordan, veliko razočaranje ove sezone. Isti problemi sa presporim, nedovoljno pouzdanim Hondinim motorima i povrh svega indisponirani Žak Vilnev, koji je čitave sezone tražio motivaciju da ostane u timu u kome pred kraj vozačke karijere teško da može videti perspektivu. Pa ipak, ostaje nada da će sledeća sezona, kada će Japanci biti zvanični sponzori tima, biti bolja. Mada, gora sigurno biti ne može.
TOJOTA, MINARDI, EROUZ: Japanci su tek na poslednjoj trci uzeli bod u sezoni koju su unapred otpisali. Ali, najviše testova na samim trkama upravo su uradili oni. Ako se tako gleda na stvar, ne može se reći da su se džabe trkali. Minardi je bio u poslovičnim problemima sa finansijama i bodiće je skupio zahvaljujući kvarovima ili karambolima drugih, baš kao i Erouz, koji zbog bankrota nije ni završio sezonu.
Od trke do trke tokom ove sezone pisali smo o rekordima koje je obarao Mihael Šumaher. Od broja osvojenih titula, pobeda, najbržih krugova… Ove godine, posle 11 prvih mesta, postao je i prvi vozač Formule 1 koji je završio sve trke u vodećem krugu! Alberto Askari je nešto slično učinio 1953, a Huan Manuel Fanđo 1954, ali iako su obojica završili sve trke, ipak nisu postigli idealan rezultat – imali su po jedan krug zaostatka.
Može se nekom sviđati ili ne stil vožnje šampiona, mogu vagati koliko je baš on doprineo zapanjujućem uspehu Ferarija, a koliko tim i savršen bolid, može nekome biti idol, a neko se može brecati na „hladnog i proračunatog tevtonca koji ima harizme koliko i žaba dlaka“, ali je činjenica da je reč o trenutno najspremnijem vozaču koji će do kraja svoje vozačke karijere sigurno postići još sjajnih rezultata. Uostalom, koliko me sećanje služi, nije oborio samo još jedan rekord, onaj Ajertona Sene u broju najboljih vremena na zvaničnim treninzima za startno mesto. Odnos je 65:50 za legendarnog Brazilca.
1. M. Šumaher (Ferari) 144
2. R. Baričelo (Ferari) 77
3. H-P. Montoja (Vilijams BMW) 50
4. R. Šumaher (Vilijams BMW) 42
5. D. Kultard (Meklaren Mercedes) 41
6. K. Raikonen (Meklaren Mercedes) 24
7. Dž. Baton (Reno) 14
8. J. Truli (Reno) 9
9. E. Irvajn (Jaguar) 8
10. G. Fisikela (Džordan Honda) 7
= N. Haidfild (Zauber) 7
12. F. Masa (Zauber) 4
= Ž. Vilnev (BAR Honda) 4
14. O. Panis (BAR Honda) 3
15. H. Frencen (Erouz) 2
= M. Salo (Tojota) 2
= T. Sato (Džordan Honda) 2
= M. Veber (Minardi) 2
1. Ferari 221
2. Vilijams BMW 92
3. Meklaren Mercedes 65
4. Reno 23
5. Zauber 11
6. Džordan Honda 9
7. Jaguar 8
8. BAR Honda 7
9. Erouz 2
= Minardi 2
= Tojota 2
Nemci znaju sve oko dihtovanja i luftiranja. Za „Vreme“ govori Albert Šliter, on je maestro tih stvari i doktor za vlagu. Ali, pažnja – on preporučuje smrtno opasnu promaju
Ako se nastavi trend klimatskih promena, pet milijardi ljudi mogli bi da žive u sušnim predelima do kraja veka. Tri četvrtine kopnenih površina Zemlje su u proteklih tri decenije postale suvlje i te posledice nisu privremene, već permanentne
Kako to da je Finska vazda na vrhu liste najsrećnijih zemalja? Potraga za odgovorima uveliko traje
Ovo je godina Đakoma Pučinija i njegovih opera, jer vek je prošao od kako je umro komponujući Tosku. Od dvanaest opera koliko ih je napisao, sedam je nazvao po svojim junakinjama. Kritičari ih nazivaju – Pučinijeve heroine
Među najuočljivijim promenama kod stanovništva na okupiranim evropskim teritorijama tokom Drugog svetskog rata bio je uticaj koji je okupacija imala na rodne i generacijske odnose i strukturu društva. Bio je to svet bez odraslih muškaraca, čije su uloge preuzimale žene
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve