Čudesna šuma smrti: Dronovi tragaju za samoubicama
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Posle trijumfa u Litvaniji Jugoslavija je broj zlatnih medalja na kadetskim šampionatima Evrope popela na osam (uz još dva srebra i dve bronze iz ukupno 14 učešća!), ali je za jugo-basket mnogo važnije pitanje koliko će od ovih talentovanih dečaka stići do dresa A reprezentacije
Najgori plasman na kadetskim prvenstvima Evrope Jugoslavija je ostvarila 1991. – osmo mesto. Generacija koju su predvodili Predrag Drobnjak, Zlatko Bolić i, nažalost, pokojni Haris Bekić, već bez igrača iz Slovenije i Hrvatske, nije bila kadra da se suprotstavi vršnjacima. Usledile su godine sankcija, naših dečaka nije bilo na prvenstvima kontinenta 1993, i 1995. a kada su se 1997. vratili, zaseli su na prvo mesto koje ne ispuštaju. Posle trijumfa u Kvanjeronu (Belgija) 1997, zlato je potvrđeno 1999. u Sloveniji a prošle nedelje odbranjeno u Letoniji. Naše košarkaške nade ostaju na tronu bar do 2003.
Kod kuće im je priređen srdačan doček, čestitke su stigle, kako je red, i sa najvišeg mesta, od predsednika SRJ Vojislava Koštunice i ministra za sport Vojislava Andrića do A reprezentativaca koji su se svojim naslednicima javili sa priprema u Nemačkoj.
VELIKI I BEZ TITULA: Treći uzastopni trijumf kadeta i uopšte pregled osvojenih medalja na šampionatima kontinenta za najmlađe nedvosmisleno pokazuje gde se najbolje radi sa mladima, ko najbolje fabrikuje talente, ko najbrže stvara igrače. Jugoslavija, i ova skraćena, osiromašena, dugo godina izolovana i na neki način proskribovana zbog prethodnog režima, i dalje je uzor za rad sa mlađim kategorijama mada se poslednjih godina javljaju problemi koji ranije nisu postojali. I letimničan pregled sastava naših kadetskih reprezentacija na šampionatima Evrope pokazuje koliko je i kakvih igrača izbacila koja generacija. Čak i kada nije bilo medalja, što se desilo samo dva puta na 14 učešća, bilo je igrača koji su kasnije bili vrhunski. Recimo, generacija koja je 1981. bila peta imala je u sastavu Dražena Petrovića, Zorana Sretenovića, Velimira Perasovića, Stojka Vrankovića i Sašu Radunovića! Od Kićanovića, Delibašića, Žižića i Todorića 1971. u Gorici pa do Drobnjaka, Bolića i Brkića 1991. u Atini, svaka generacija izbacivala je bar po nekoliko odličnih igrača. Tri poslednje generacije još uvek su u razvoju, mada se već sada može predvideti da iz tima koji je 1997. bio prvi u Belgiji osim Šekularca i možda Tice neće biti igrača koji će ostaviti dublji trag u našem basketu. Iz tima koji je pre dve godine odbranio titulu mnogo obećavaju Bakić, Matović, Kovač i Gajić ali vreme dokazivanja tek je pred njima. Od poslednjih junaka u idealnu petorku šampionata izabran je Luka Bogdanović (Radnički). Treba sačekati još sezonu-dve da se vidi koliko će nova generacija napredovati, odnosno koliku će šansu dobiti u svojim klubovima.
„Problem je prelazak iz juniorske u mladu selekciju, odnosno ulazak među seniore. Sticajem okolnosti, poslednjih godina treneri u našim klubovima nisu imali ni prostora a ni hrabrosti da se čvršće, po cenu rezultata, opredele za mlađe igrače i to je počelo da nam se sveti. Zato na juniorskom prvenstvu Evrope prošle godine u Zadru i za mlade na Ohridu nismo postigli očekivane rezultate. Sada je, na sreću, situacija počela da se menja na bolje“, kaže za Vreme Predrag Bogosavljev, generalni sekretar KSJ.
STAROSNE GRANICE: Bogosavljev podseća da je KSJ nizom admistrativnih mera uspeo da natera klubove da forsiraju mlade igrače. Na primer, u republičkim ligama mogu da igraju samo četiri igrača (po klubu) starija od 23 godine, u B ligi ima mesta samo za po tri igrača starija od 26 godina a do ove sezone u prvoligaškim klubovima bila je obaveza da u ekipi uz 10 seniora budu i dva juniora. Sada je broj licenciranih seniora povećan na 15 ali među 12 koji sede na klupi i dalje moraju biti dva juniora.
Primer Vlade Divca iz 1986, kada je u polufinalu Svetskog pervenstva u Španiji izgubio odlučujuću loptu posle koje su Sovjeti izjednačili trojkom i iznudili produžetak koji su dobili, danas zvuči gotovo nestvarno. U redu, tačno je da nema novog Divca, ali je isto tako nezamislivo da bilo koji 18-togodišnjak bude na terenu u završnici meča koji odlučuje o finalu svetskog šampionata. Da bi izgubio tu ključnu loptu morao je biti u igri. I bio je… Na EP-u u Turskoj u našem timu neće biti ni jednog igrača mlađeg od 22 godine, dok će Špance, recimo, predvoditi Pau Gasol, Raul Lopez (obojica izabrani na ovogodišnjem „draftu“ u prvoj rundi) i Huan Karlos Navaro, svetski juniorski prvaci pre dve godine. Ono što je godinama bila karakteristika naše košarke, hrabro uvođenje mladih igrača, sada, utisak je, brže i hrabrije rade drugi. Ipak, ne bismo da se menjamo…Važno je da imamo talentovane dečake, u klubovima se radi bolje nego prethodnih godina, publika je počela da se vraća (prosek posete u prošloj sezoni bio je 2.059, jos uvek malo ali znatno više u poređenju sa sezonom 97-98. kada je prosek bio 1.250), Divac i Danilović vratili su se u našu košarku kao funkcioneri. Pešić se posle 14 godina vratio u zemlju, pola sezone u Podgorici je bio Tanjević, vratio se i Dule Vujošević. Dušan Ivković će narednu sezonu verovatno više provesti u Beogradu nego u Atini, tu je i Vlada Đurović… Za brže stasavanje talentovanih klinaca bilo bi dragoceno da se što više vrsnih trenera vrati u našu košarku, a taj proces je, čini se, konačno otvoren.
1971 – Gorica (SFRJ): JUGOSLAVIJA prvak. (Dragan Todorić, Predrag Tripković, Anton Zaloker, Dragan Kićanović, Marko Martinović, Milan Milićević, Zoran Biorac, Rajko Žižić, Mirza Delibašić, Željko Morelj, Radmilo Lukovac, Mirko Grgin. Trener: Mirko Novosel)
1973 – Sumonte (Italia): SSSR prvak. Jugoslavija treća. (Dušan Božić, Goran Križnar, Boško Bosiočić Dušan Zupančić, Dragan Pribanović, Andro Knego, Mladen Mohorović, Ratko Radovanović, Budimir Žosović, Dragan Vulić, Đorđe Bosnić. Trener: Joša Gagel)
1975 – Solun (Grčka): SSSR prvak. Jugoslavija treća. (Mladen Ostojić, Žarko Koprivica, Milenko Babić, Peter Vilfan, Boran Pilindavić, Stane Košnik, Slobodan Pećirkov, Željko Pribanović, Aleksandar Petrović, Nebojša Nikolić, Branko Sikirić, Rade Vukosavljević. Trener: Janez Drvarič)
1977 – Berk (Francuska): TURSKA prvak. Jugoslavija druga. (Stane Premrl, Draško Vučetić, Darko Petronijević, Sabahudin Bilalović, Žarko Đurišić, Mitja Muha, Bogdan Blaznik, Davor Dogan, Mihajlo Poček, Goran Mastilović, Milenko Savović, Milenko Manojlović. Trener: Luka Stančić)
1979 – Damask (Sirija): JUGOSLAVIJA prvak. (Srđan Dabić, Nebojša Zorkić, Marko Ivanović, Matej Janžek, Milan Benčić, Zoran Čutura, Dragan Zovko, Tomo Tiringer, Jurica Kos, Robert Medved, Željko Mrnjavac, Jurid Kebe. Trener: Luka Stančić)
1981 – Solun (Grčka): SSSR prvak. Jugoslavija peta. (Neven Cambij, Dražen Petrović, Aleksandar Aleksić, Ivo Petović, Stojko Vranković, Siniša Radonjić, Zoran Sretenović, Velimir Perasović, Saša Raduinović, Vlado Mićunović, Edin Pašić, Aleksandar Milivojša. Trener: Rusmir Halilović)
1983 – Tubingen (Nemačka): JUGOSLAVIJA prvak. (Zoran Jevtić, Jure Zdovc, Miroslav Pecarski, Ivo Nakić, Samir Mujanović, Ivica Mavrenski, Žarko Paspalj, Zoran Ljivljanić, Branislav Prelević, Igor Lukačić, Denis Perić, Luka Pavićević. Trener: Rusmir Halilović)
1985 – Ruse (Bugarska): JUGOSLAVIJA prvak. (Emilijo Kovačić, Nenad Trunić, Zoran Kalpić, Toni Kukoč, Slaviša Koprivica, Nebojša Ilić, Nebojša Razić, Dragan Milutinović, Vlade Divac, Dževad Alihodžić, Nenad Videka, Radenko Dobraš. Trener: Svetislav Pešić)
1987 – Sekešfehervar (Mađarska): JUGOSLAVIJA prvak. (Živko Badžim, Marjan Kraljević, Nenad Grmuša, Ante Perica, Obrad Ignjatović, Boris Orcev, Oliver Popović, Žan Tabak, Arijan Komazec, Mirko Pavlović, Rastko Cvetković, Bojan Popović. Trener: Janez Drvarič)
1989 – Gvadalahara (Španija): GRČKA prvak. Jugoslavija druga. (Vladimir Novosel, Nikola Lončar, Mirko Joksimović, Aleksandar Surla. Aleksandar Avlijaš, Velibor Radović, Miro Jurić, Željko Topalović, Miladin Mutavdžić, Petar Arsić, Bojan Tadić, Predrag Prlinčević. Trener: Janez Drvarič)
1991 – Atina (Grčka): ITALIJA prvak. Jugoslavija osma (Igor Perović, Aleksandar Bijelić, Haris Brkić, Saša Dončić, Đerđ Palfi, Branko Sinđelić, Zlatko Bolić, Predrag Drobnjak, Aleksandar Lazić, Milan Vuksanović, Dejan Mišković, Dušan Jelić. Trener : Rajko Toroman)
1993 – Prvak ŠPANIJA, Jugoslavija nije učestvovala
1995 – Prvak HRVATSKA, Jugoslavija nije učestvovala
1997 – Kvarenjon (Belgija): JUGOSLAVIJA prvak. (Ivan Mičeta, Slobodan Tošić, Ivan Vukadinov, Mladen Šekularac, Mitar Crnogorac, Vladimir Tica, Marko Peković, Vladimir Rončević, Sreten Lakonić, Predrag Stojić, Miljan Pavković, Petar Jovanović. Trener: Veselin Matić)
1999 – Slovenija. JUGOSLAVIJA prvak. (Jovan Stefanov, Bojan Bakić, Aleksandar Gajić, Strahinja Zgonjanin, Nemanja Matović, Miloš Pavlović, Dušan Đorđević, Mirko Kovač, Miloš Nišavić, Srđan Bulatović, Ivan Andonov, Tomislav Tomović. Trener: Petar Rodić)
2001 – Riga, Letonija : JUGOSLAVIJA prvak. (Vukašin Aleksić, Stefan Majstorović, Vladimir Micov, Milovan Raković, Mlađen Šljivančanin, Dušan Vučićević, Srđan Živković, Darko Miličić, Veljko Tomović, Vladimir Mašulović, Luka Bogdanović, Kosta Perović. Trener: Stevan Karadžić)
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve